به روز شده:  14:25 گرينويچ - سه شنبه 30 ژوئن 2009 - 09 تیر 1388

شورای نگهبان: دیگر جای هیچ سئوال و اعتراضی نیست

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

یک روز بعد از تائید انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفته است: "دیگر جای هیچ سئوال و اعتراضی در هیچ مرجع قانونی نیست."

آقای کدخدایی که در یک نشست خبری سخن می گفت تاکید کرده است: "بر اساس قانون اساسی مرجع نهایی رسیدگی به انتخابات شورای نگهبان است که با تائید انتخابات از سوی این شورا، پرونده انتخابات ریاست جمهوری دهم مختومه شد."

شورای نگهبان شامگاه روز دوشنبه هشتم تير، پس از بازشماری 10 درصد از آرا، صحت دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را تایید کرد.

تاييد نتايج انتخابات رياست جمهوری پس از تمديد دوره قانونی شورای نگهبان و به رغم اصرار ميرحسين موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض به نتیجه انتخابات بر ضرورت ابطال انتخابات صورت گرفت.

آيت الله علی خامنه ای، روز شنبه 23 خرداد، يک روز پس از برگزاری انتخابات و پيش از اعلام نظر شورای نگهبان، با صدور بيانيه ای، نتايج انتخابات را تاييد کرد و از محمود احمدی نژاد به عنوان رئيس جمهوری منتخب ياد کرد.

کدخدایی

آقای کدخدایی به قوه قضائیه توصیه کرده با کسانی که شائبه درست می کنند، برخورد کند

اعلام اين نتيجه، به بزرگ ترين راهپيمايی ها و اعتراضات در تاريخ سی ساله جمهوری اسلامی انجاميد.

در جريان درگيری ميان معترضان و نيروهای نظامی، امنيتی و بسيج، به گزارش منابع دولتی دست کم 18 تن کشته و شمار زيادی مجروح شدند.

در عين حال، تعداد زيادی از فعالان سياسی، اعضای ستادهای انتخاباتی ميرحسين موسوی و مهدی کروبی، روزنامه نگاران و حاضران در اعتراض ها بازداشت شده اند.

با وجودی که نامزدهای معترض شکایت های خود را به شورای نگهبان ارائه کرده اند اما آقای کدخدایی گفته است "شکایت هایی که در انتخابات ریاست جمهوری دهم مطرح شد نسبت به دوره هشتم مجلس یک چهارم است یعنی این شکایت ها نسبت به انتخابات قبلی سه چهارم کاهش یافته است."

در این نشست خبری، خبرنگاری در باره سخنان امیدوار رضایی برادر محسن رضایی نامزد انتخابات ریاست جمهوری پرسید که با اشاره به تانخوردن تعرفه ها گفته بود "در بازشماری غیررسمی (آرا) مشخص شد که 70 تا 80 درصد آرا با یک نوع خودکار و با یک خط مشترک به نفع کاندیدای خاص به صندوق ها ریخته شده است."

آقای کدخدایی در پاسخ به این پرسش گفت:"این موضوع از همان بخش هایی است که قوه قضائیه باید به آن رسیدگی کند و با کسانی که این شائبه ها را درست می کنند برخورد نماید. صرف تا خوردن یا نخوردن تعرفه ها و نو بودن آنها نمی تواند دلیل انجام تخلف باشد."

شورای نگهبان دوازده عضو دارد که شش نفر حقوقدان و شش نفر فقیه هستند و به گفته سخنگوی شورای نگهبان، این شورا برای تصمیم گیری نهایی در میان اعضای خود رای گیری می کند و اگر بیشتر از هفت نفر با آن مخالف باشند، تائید نمی شود و "در روز گذشته (دوشنبه هشت تیر) شورای نگهبان به اتفاق آرا صحت انتخابات ریاست جمهوری را تائید کرد."

با تایید صحت دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، مرحله بعدی برای آغاز دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، تنفیذ حکم ریاست جمهوری او توسط آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران است.

پس از تنفيذ حکم رياست جمهوری از سوی رهبر ايران، رئيس جمهوری با حضور در مجلس شورای اسلامی سوگند ياد خواهد کرد.

انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز 22 خرداد ماه برگزار شد و در جریان آن وزارت کشور ایران اعلام کرد که مجموع آرای اخذ شده در این انتخابات ۳۹ میلیون و ۱۶۵ هزار و ۱۹۱ رأی بوده است که نشان می دهد ۸۵ درصد واجدان شرایط در انتخابات شرکت کرده اند.

بر اساس گزارش وزارت کشور ایران، محمود احمدی نژاد در این انتخابات ۲۴ میلیون و ۵۲۷ هزار و ۵۱۶ رای (۶۲.۶۳ در صد آرا) را کسب کرده و پیروز انتخابات شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.