وزیر علوم پذیرش جنسیتی در دانشگاه ها را رد کرد

محمد مهدی زاهدی، وزیر علوم و تحقیقات و فناوری از استفاده از واژه پذیرش جنسیتی در کنکور سال 88 انتقاد کرده است.

آقای زاهدی ضمن رد موضوع پذیرش جنسیتی در کنکور سال ۸۸ گفت: "این موضوع درست نیست و من با واژه پذیرش جنسیتی مخالفم زیرا پذیرش جنسیتی در کنکور واقعیت ندارد و نباید به موضوعی که واقعیت ندارد پرداخت."

آقای زاهدی در گفت و گو با خبرگزاری مهر افزود:" پذیرش جنسیتی تنها در تعداد محدودی رشته ها انجام می گیرد و نام آن نیز تناسب سازی است نه پذیرش جنسیتی."

او مجموع ظرفیت پذیرش دانشجو در کل آموزش عالی کشور را یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر اعلام و تاکید کرد از میان این ظرفیت ایجاد شده تنها در رشته های محدود متناسب سازی اعمال می شود.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری اضافه کرد: "در برخی مناطق نیاز به نیروی انسانی زن و و در برخی دیگر نیاز به نیروی انسانی مرد وجود دارد. از همین رو در برخی رشته ها تعدیلی ایجاد کرده ایم که این تعدیل ها تنها در دوره روزانه و به صورت محدود در چند رشته خاص انجام می شود که در مجموع میزان پذیرش این افراد از این طریق به شش هزار نفر هم نمی رسد."

او ادامه داد:"۳۰ درصد رشته ها سهم مردان و ۳۰ درصد سهم زنان و ۴۰ درصد هم پذیرش آزاد تعریف می شود. حال اگر در ۶۰ درصد سهمیه مردان و زنان پذیرش به صورت آزاد باشد و از هردو جنسیت پذیرش کنیم باز هم مطمئن باشید که ۳۰ درصد ورودی آنها براساس نمره خواهد بود. پس حداکثر ۳۰ درصد این ظرفیت یعنی معادل دو هزار نفر براساس تناسب سازی پذیرش می شوند."

مجلس شورای اسلامی در سال ۸۷ مصوبه ای را در خصوص پذیرش جنسیتی و بومی گزینی ارائه کرد که اعتراض بسیاری از افرادی را که با اجرای این مصوبه پذیرفته نشدند، به همراه داشت،

آقای زاهدی در مورد جبران پذیرفته نشدگان کنکور سال ۸۷ براساس بومی گزینی سال گذشته گفت:" وزارت علوم طرحی را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کرد که شورا آن را تصویب کرده و به منظور تعدیل بومی گزینی در رشته های پرطرفدار اعمال می شود، با این طرح این موضوع کاملا جبران می شود."

پذیرش جنسیتی مورد انتقاد بسیاری از داوطلبان رشته های علوم پزشکی است، دکتر سید امیر محسن ضیایی، مدیر کل دفتر گسترش و ارزیابی وزارت بهداشت در خصوص پذیرش جنسیتی در کنکور ۸۸ به خبرگزاری مهر گفته است:" نحوه اعمال پذیرش جنسیتی کنکور امسال در رشته های علوم پزشکی نسبت به سال گذشته تغییری نمی کند. پذیرش جنسیتی انتخاب افراد را محدود نمی کند، بلکه منجر به تربیت نیروی انسانی مطابق با نیاز عرصه سلامت جامعه می شود."

آقای ضیایی افزود: "رسالت اصلی وزارت بهداشت تامین سلامت مردم و آموزش نیروهایی است که بتوانند در عرصه خدمات موثر باشند. از این رو در رشته مامایی پذیرش منحصرا خانم هستند. در مقابل در حال حاضر در رشته پرستاری با کمبود نیروی انسانی مرد مواجه هستیم و بسیاری از بخش های درمانی نیروی پرستار مرد ندارند." موضوع دیگری که مورد انتقاد داوطلبان و کارشناسان این حوزه است، طرح الزام دانشگاه ها به بومی گزینی دانشجویان دختر است.

سعدالله نصیری قیداری، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در این خصوص گفت: این طرح ظرف دو روز آینده در کمیسیون مجلس بررسی می شود، اما در صورت تصویب به کنکور سال ۸۸ نمی رسد. پیشتر نمایندگان مجلس شورای اسلامی با استقبال از این طرح ، آن را هدیه مجلس به خانواده ها دانستند که مشکلات دختران دانشجو را حل می کند. عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش نیز از دیگر موافقان اجرای این طرح است، و در در این خصوص گفته بود:" آمارهای ما حاکی از آن است که بر خلاف ادعاهایی که بومی گزینی را مساله ای منفی میدانند، بومی گزینی امری مثبت است." اما مخالفان طرح الزام دانشگاه ها به بومی گزینی و پذیرش جنسیتی همچنان اجرای این برنامه ها را تضییع حقوق داوطلبان می دانند.

کمیسیون زنان تحکیم پیشتر با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد:" اعمال چنین محدودیت هایی آشکارا با اصل بیست و یکم قانون اساسی که ایجاد زمینه های مناسب برای رشد شخصیت زن و احیای حقوق مادی و معنوی او را از وظایف دولت دانسته است،در تضاد است."

مطالب مرتبط