به روز شده:  04:44 گرينويچ - چهارشنبه 01 ژوئيه 2009 - 10 تیر 1388

مهدی کروبی: این دولت را مشروع نمی دانم

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مهدی کروبی، از نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران ، در نامه ای خطاب به مردم ضمن اعتراض به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ، با صراحت تاکید کرده است که دولت برآمده از این انتخابات را دارای مشروعیت و مقبولیت نمی داند و در هیچ برنامه ای از جمله تنفیذ و تحلیف آن شرکت نخواهد کرد .

آقای کروبی در این نامه که در ساعات پایانی سه شنبه نهم تیرماه (۳۰ ژوئن) منتشر شده ، از مردم بابت آنکه " نیروهای غیبی و ظاهری" مانع از تغییر در قوه مجریه شدند عذرخواهی کرده و گفته در هر شرایطی و با هر امکانی به مبارزه ادامه خواهد داد.

دبیرکل حزب اعتماد ملی در این نامه خطاب به مردم گفته است "اذعان می کنم که بسیاری از شما پیشتر و دقیق تر می دانستید که چه خواهد شد و متوجه شده بودید،همان گاه که می پرسیدید «چه تضمینی برای آرای ما وجود دارد»، یا زمانی که می گفتید «نتیجه انتخابات معلوم است و شما آب در هاون می کوبید»."

تایید انتخابات

آقای کروبی این نامه را یک روز پس از آن نوشته که شورای نگهبان پس از بازشماری ۱۰ درصد از آرا، صحت دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را تایید کرد.

تایید نتایج انتخابات ریاست جمهوری پس از تمدید دوره قانونی شورای نگهبان و به رغم اصرار میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض بر ضرورت ابطال انتخابات صورت گرفت. وزارت کشور ایران، پیشتر محمود احمدی نژاد را پیروز دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری معرفی کرده وآیت الله علی خامنه ای رهبر ایران نیز از همان زمان چندین بار به طور مستقیم یا تلویحی بر صحت نتایج انتخابات مهر تایید زده بود.

مهدی کروبی در نامه اش پس از آنکه به شرح دلایل ورودش به انتخابات و قصدش برای "تغییر" پرداخته ، از مردم برای مشارکتشان در انتخابات تشکر و از برخوردهای صورت گرفته با معترضان به نتایج آن ابراز تاسف کرده.

دبیر کل حزب اعتماد ملی در توصیف برخوردهایی که با معترضان صورت گرفته نوشته: " با چکمه و باتوم به جان و مال مردم هجوم بردند، صدها نفر سازماندهی شده به خوابگاه دانشجویان حمله کردند و قلب دختر جوان را با گلوله شکافتند و از پشت بام مسجد با یونیفرم مردم را به گلوله بستند و صدها نفر را در خانه و خیابان دستگیر کردند و تا سر حد مرگ کتک زدند و چه زشتی هایی که در کلام در حق آنها روا داشتند."

اعتراض مردمی یا انقلاب مخملی

آقای کروبی که در این نامه به دستگیری های صورت گرفته پس از انتخابات شدیدا اعتراض کرده و خواستارآزادی این افراد شده ، به موضوع انقلاب مخملی هم اشاره کرده.

در روزهای پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری و به دنبال اعتراض های مردمی و نا آرامی در شهرهای مختلف ایران ، مقام های جمهوری اسلامی مخالفان را به طراحی و اجرای "انقلاب مخملی" متهم کردند .

این چه انقلاب مخملی است که رهبران آن دو تن از زنده ترین و با سابقه ترین یاران امامند و مورد تایید شورای نگهبان و رهبری برای حضور در انتخابات و حداقل ۱۵ میلیون نفر(بر اساس شمارش خود طرف) به آنها رای داده اند ؟

مهدی کروبی

در آخرین اظهار نظرها در این زمینه ، محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران روز سه شنبه ۹ تیر (۳۰ ژوئن) در دیدار با مدیران و کارکنان وزارت اطلاعات گفت "دشمنان علی‌رغم توطئه های پنهان و آشکاری که جهت براندازی نرم طراحی کرده بودند، شکست خورده و به اهدافشان نرسیدند."

دو روز پیش از دیدار آقای احمدی نژاد با مدیران و کارکنان وزارت اطلاعات، غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر اطلاعات ایران با حضور در تلویزیون به موضوع انقلاب های مخملی در ایران اشاره کرده و گفته بود هر چند انقلاب مخملی در ایران "ناممکن" است" اما با وجود این "دشمن به دنبال این مساله بوده و به ویژه پس از تشکیل دولت نهم و تجدید گفتمان انقلاب اسلامی و سیاست خارجی غیرمنفعلانه ، آنها در پی براندازی نرم برآمده اند."

آقای کروبی در نامه ای که خطاب به مردم نوشته در اشاره ای به همین موضوع گفته است: " این چه انقلاب مخملی است که رهبران آن دو تن از زنده ترین و با سابقه ترین یاران امامند و مورد تایید شورای نگهبان و رهبری برای حضور در انتخابات و حداقل ۱۵ میلیون نفر(بر اساس شمارش خود طرف) به آنها رای داده اند ؟"

ادامه مبارزه

مهدی کروبی با اشاره به اینکه آنچه در توانش بوده را انجام داده است نوشته " تمامی مطالبات ملت را با تمام وجود و در قالب برنامه های اعلام شده به هر نحو ممکن پیگیری می کنم و در هر شرایطی با هر امکانی به مبارزه ادامه خواهم داد." او در پایان این نامه ، مردم را به "ایستادگی و هوشیاری و حفظ آرامش و اجتناب از هر گونه پراکنده کاری" دعوت کرده است.

نامه آقای کروبی در شرایطی منتشر شده که پیش از آن عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفته بود با اظهار نظر شورای نگهبان ، پرونده انتخابات مختومه شده و اعتراض و شکایتی پس از آن در هیچ نهادی از بعد انتخاباتی قابل رسیدگی نیست.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.