جنگ مالی آمریکا با ایران و کره به کیش کشیده شد

ساختمان وزارت خزانه داری آمریکا
Image caption خزانه داری آمریکا بارها شرکت های ایرانی و کره شمالی را به اتهام همکاری با برنامه اتمی و موشکی این کشورها تحریم کرده است

آمریکا با تحریم یک شرکت تجاری مستقر در جزیره کیش، "همکاری موشکی" ایران و کره شمالی را هدف گرفته است.

وزارت خزانه داری آمریکا با تحریم شرکت هنگ کنگ الکترونیکس که در منطقه آزاد تجاری کیش مستقر است، این شرکت را به پشتیبانی مالی شرکت های تحریم شده کره شمالی و همکاری با گروه صنعتی شهید همت ایران که در تولید موشک های نظامی نقش دارد، متهم کرد.

به گزارش وزارت خزانه داری آمریکا، شرکت هنگ کنگ الکترونیکس در نقل و انتقال پول به بانک بازرگانی تانچون و شرکت تجاری توسعه معادن کره شمالی کمک کرده است.

این دو موسسه بر اساس قطعنامه 1718 شورای امنیت سازمان ملل متحد به علت همکاری با برنامه های اتمی و موشکی کره شمالی تحریم شده اند.

به گفته مقام های آمریکا، شرکت تجاری توسعه معادن کره شمالی یکی از مهم ترین شرکت های صادرکننده تسلیحات کره شمالی و بانک تانچون بازوی مالی آن است.

استورات لوی، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی اعلام کرد: "کره شمالی برای پنهان کردن چهره واقعی معاملات خود از شرکت های واسطه مانند هنگ کنگ الکترونیکس و بعضی از فعالیت های فریبنده استفاده می کند تا بانک های مسوول و دولت ها نتوانند موارد قانونی نقل و انتقال منابع مالی به وسیله کره شمالی را از موارد غیرقانونی آن تشخیص دهند."

آقای لوی ادامه داد: "اقدام امروز بخشی از تلاش کلی ما برای ممانعت از سوءاستفاده کره شمالی از نظام مالی بین المللی برای پیش برد برنامه های هسته ای و موشکی خود و فروش فناوری های خطرناک در سراسر جهان است."

بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا هنگ کنگ الکترونیکس را به انتقال درآمدهای بانک بازرگانی تانچون و شرکت تجاری توسعه معادن کره شمالی و کمک به فعالیت های آنها در رابطه با برنامه موشک های قاره پیما این کشور متهم کرده است.

این بیانیه می افزاید این شرکت رابط مالی شرکت تجاری توسعه معادن کره شمالی با گروه صنعتی شهید همت ایران بوده است که در زمینه تولید سوخت مایع موشک ها فعالیت می کند.

گروه صنعتی شهید همت ایران نیز از شرکت های تحریم شده به وسیله شورای امنیت سازمان ملل متحد و آمریکاست.

خزانه داری آمریکا بانک بازرگانی تانچون را به همکاری با بانک سپه ایران متهم می کند و این همکاری را با برنامه های موشکی دو کشور مرتبط دانسته است.

بانک سپه ایران نیز از جمله موسسه های ایرانی مورد تحریم آمریکاست. آمریکا این بانک را به همکاری با برنامه موشکی ایران متهم کرده است.

وزارت امور خارجه ایالات متحده نیز با قرار دادن نام از شرکت تجاری نامچونگانگ در پیونگ یانگ در فهرست موسسه های فعال در برنامه هسته ای کره شمالی، زمینه لازم برای مسدود کردن دارایی های این شرکت و منع شهروندان آمریکا از معامله با آن را فراهم کرد.

بر اساس بیانیه صادر شده به وسیله وزارت خارجه آمریکا، شرکت تجاری نامچونگانگ لوله های آلومینیومی مورد استفاده در غنی سازی هسته ای را برای برنامه اتمی کره شمالی خریداری کرده است.

مطالب مرتبط