به روز شده:  02:56 گرينويچ - چهارشنبه 01 ژوئيه 2009 - 10 تیر 1388

جبهه مشارکت: کودتاگران جمهوریت را هدف قرار داده اند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

جبهه مشارکت ایران اسلامی در واکنش به تایید نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران و قطعی شدن پیروزی محمودی احمدی نژاد، علنا مجریان انتخابات و دولت را به کودتا متهم کرده است.

شورای نگهبان که ناظر انتخابات است روز دوشنبه، 16 روز پس از انتخابات جنجال آفرین ریاست جمهوری، بر پیروزی آقای احمدی نژاد مهر تایید زد اما این اقدام موج تازه ای از انتقادها و سرکشی منتقدانی که انتخابات را آمیخته به تقلب گسترده می دانند به دنبال داشته است.

جبهه مشارکت ایران اسلامی که در اولین دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی تشکیل شد در بیانیه ای تند به اقدام شورای نگهبان واکنش نشان داده است.

این گروه با این اظهار نظر که در پی اعلام نظر رسمی شورای نگهبان "دوره جدیدی در تاریخ سیاسی ایران" آغاز شده است می نویسد: "سی سال پس از تاسیس جمهوری اسلامی که با شعار آزادی، استقلال و حاکمیت ملی استقرار یافت، شاهد برآمدن دولتی هستیم که از دل انتخابات مهندسی شده بیرون آمد و اکنون رئیس آن به جای آنکه نماینده اراده ملی باشد، برآیند خواست از پیش تعیین شده عده قلیلی است که بارها و بارها با گفتار و رفتار خود، جمهوریت نظام و اصل همراهی و سازگاری دین و مردم سالاری را زیر سئوال برده اند."

جبهه مشارکت می گوید که این "لحظات سخت" را باید با "فروخوردن خشم مقدس ناشی از زخم بزرگ بی عدالتی" پشت سر گذاشت.

روز سه شنبه همچنین، مهدی کروبی رئیس حزب اعتماد ملی و نامزد انتخابات، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و مجمع روحانیون مبارز - که از احزاب اصلاح طلب هستند - در تقبیح انتخابات و رفتارهای دولت در چند هفته اخیر به خصوص برخورد آن با معترضان بیانیه صادر کرده اند.

این درحالی است که محمود احمدی نژاد روز سه شنبه در واکنش به اعتراضات گسترده عمومی پس از انتخابات گفت که پروژه "براندازی نرم" علیه حکومت جمهوری اسلامی شکست خورده است.

آرم جبهه مشارکت

شورای نگهبان نیز روز سه شنبه بار دیگر خطاب به معترضان گفت "دیگر جای هیچ سئوال و اعتراضی در هیچ مرجع قانونی نیست."

اما جبهه مشارکت در بیانیه خود با شدیدترین لحن دولت محمود احمدی نژاد را به کودتا متهم می کند: "این اولین بار است که کودتاگران علیه جمهوریت نظام، با بدترین و خشن ترین شیوه ها مهمترین رکن جمهوریت یعنی ریاست جمهوری را هدف قرار می دهند، مقامی که اگر برآمده از آرای واقعی ملت نباشد می تواند سرآغاز استبدادی بزرگ باشد و آنچه در سال های قبل گوشه هایی از آن را نشان داده بودند، ناچیز و بی مقدار جلوه می کند."

به نوشته این گروه اکنون انتخابات در ایران "بی معنا" شده و "مردم سالاری هویت خود را از دست داده است."

جبهه مشارکت می گوید که حوادث اخیر باعث شده است که مشروعیت داخلی و بین المللی بسیاری از ارکان نظام از دست برود.

این حزب جبران "این خسارات را کاری بس دشوار و شاید محال" می داند اما همچنان بر ادامه راه اصلاحات اصرار می ورزد و می نویسد: "ما همچنان مصر بر ادامه راهی هستیم که در یک کلمه آن را اصلاحات می خوانند؛ ما همچنان مصر بر عمل در چارچول قانون هستیم... ما در این راه از تمام توان خود با رعایت مصالح ملی و حرکت در چارچوب قانون بهره خواهیم گرفت تا از این انحراف عظیم جلوگیری کنیم."

در ادامه این بیانیه آمده است: "ما به عنوان یک حزب قانونی وظیفه خود می دانیم در کنار ملت، با حفظ آرامش و از راههای مدنی و مسالمت آمیز، مانع تحقق خواسته های مخالفان جمهوریت و اسلامیت نظام و مشوه کنندگان چهره دین و انقلاب و کشور شویم و از همه مردم، احزاب و گروهها و نهادهای مدنی می خواهیم از هر حرکتی که بهانه به دست خشونت جویان بدهد و زمینه را برای استبداد فراهم می کند بپرهیزد."

جبهه مشارکت از نهادهای حکومتی می خواهد "انبوه بیگناهانی را که تنها جرم آنها شورآفرینی در انتخابات بوده است آزاد کنند و از پرونده سازیهای بی حاصل و دروغ دست بردارند و اجازه دهند نهادهای مدنی و مستقل از حکومت دوباره کارخود را هرچند با محدودیتهای فراوان آغاز کنند."

در پایان این بیانیه آمده است: "جبهه مشارکت ایران اسلامی ضمن درود به روان پاک شهیدان مظلوم حوادث اخیر و تسلیت به خانواده معظم آنها، بر عهد همیشگی خود با ملت بر سر ایستادگی بر حق و پایداری در منافع ملت و پیگیری آرمان دیر پای ایرانیان یعنی آزادی و حکومت قانون، پافشاری خواهد کرد."

هرچند جبهه مشارکت بر ادامه فعالیت خود برای پیشبرد اصلاحات پافشاری کرده اما این حزب با خطر انحلال مواجه است.

وزارت کشور ایران یک روز پیشتر از احتمال بررسی مجوز فعالیت سه تشکل عمده اصلاح طلب از جمله جبهه مشارکت خبر داده بود.

اعلام پیروزی محمودی احمدی نژاد در روز 23 خرداد ماه به بزرگ ترين راهپيمايی ها و اعتراضات در تاريخ سی ساله جمهوری اسلامی منجر شد که برای حدود 10 روز ادامه داشت اما با برخورد شدید نیروهای امنیتی با تظاهرکنندگان پس از نطق آیت الله خامنه ای فروکش کرد.

در جريان درگيری ميان معترضان و نيروهای نظامی، امنيتی و بسيج، دست کم 18 تن کشته و شمار زيادی مجروح شدند.

در عين حال، تعداد زيادی از فعالان سياسی، اعضای ستادهای انتخاباتی ميرحسين موسوی و مهدی کروبی، روزنامه نگاران و حاضران در اعتراض ها بازداشت شده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.