بررسی روزنامه های صبح پنجشنبه تهران

تیترهای اول

"هیات ویژه نقشی در بازشماری ارا نداشت" تیتر آفتاب یزد است و کیهان "جزئیات رسیدگی به شکایات در هیات ویژه شورای نکهبان" را در صدر گزارش های خود آورده است.

"بیست کشته و ۱۰۳۲ بازداشتی در ناآرامی های اخیر" تیتر اول ابتکار است، "بازداشت بیش از هزار نفر توسط پلیس" تیتر اول صدای عدالت و "تغییر فاز از اغتشاش گسترده به آشوب جزیره ای" عنوان اصلی جوان است.

اعتماد خبر داده که مجلس "بررسی پرداخت سود سهام عدالت در آستانه انتخابات" را آغاز کرده، حیات نو خبر داده که "مجلس راه قانون گریزی دولت را بست"، رسالت از "سه هزار و پانصد میلیارد تومان برای مسکن مهر اختصاص یافت" خبر داده، جام جم از "اختلاف بر سر سن بازنشستگی" نوشته، بر اساس گزارشی که خبر آن را با اهمیت یافته "دو عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره شنود تلفن" دیدگاه های خود را ارائه داده اند.

"اضافه شدن دو قطار اتوبوسی به خط تهران مشهد" عنوان اصلی ابرار است، "عربستان حج امسال را محدود کرد" تیتر اول روزنامه ایران، دنیای اقتصاد از "رونمایی قانون جدید چک" خبر داده است.

روزنامه جمهوری اسلامی از "اعتراض به بازداشت رهبران اخوان المسلمین در مصر" خبر داده و سرمایه "لغو و تعویق پی درپی سفرهای دیپلماتیک " را در صدر اخبار خود آورده است.

گزیده مقالات مصطفی ایزدی در سرمقاله صدای عدالت [که امروز توزیع نشده ] نوشته: صبح چهارشنبه بر دکه روزنامه فروشی اثری از دو روزنامه اعتماد ملی و صدای عدالت نبود. یک نفر کنارم ایستاده بود گفت از رادیو بی بی سی شنیدم که اعتماد ملی به دلیل چاپ بیانیه ای از توزیع آن جلوگیری شد. آن فرد چندان از دلیل توزیع نشدن روزنامه صدای عدالت خبر نداشت.

به نوشته مقاله صدای عدالت به جای این دو روزنامه، روی میز روزنامه فروش روزنامه ها و هفته نامه های جناح راست خود نمایی می کرد که تیترهای اول و دوم خود را باز به انتخابات و اغتشاشات و بر خوردها و بدگویی ها اختصاص داده بودند. این تیترها و خبرها و تحلیل های سراسر تحریک کننده و دروغ و خرافه و بی اساس و بعضا امنیتی ، چندان برایم غریبه نبود اما یک باره دلم گرفت و یاد مثل معروف سگها و سنگها افتادم.

نویسنده مقاله پرسیده مگر اینها، عملکرد ها و ادعاهای خویش را حق و درست نمی دانند؟ پس چرا از نقد این ادعاها و عملکردها بیم دارند که نمی گذارند که مثلا بیانیه آقای کروبی در روزنامه متعلق به خود که قانونی و رسمی و آزاد منتشر می شود، چاپ کنند؟

سرنوشت هیات های ویژه

کیهان در عنوان اصلی خود خبر داده که هیات ویژه شورای نگهبان گزارش کار خود را تهیه کرد و در متنی که این روزنامه به عنوان گزارش کمیسیون ویژه منتشر کرد ادعا شده که صندوق ها با حضور نمایندگان اقلیت بازشماری شد و شورای نگبهان خواست های نامزدهای معترض را پذیرفت. این ادعا در حالی است که مطابق با بیانیه هر سه نامزد رقیب احمدی نژاد آن ها از برگزاری انتخابات و جریان رسیدگی به شکایت هایشان ناراضی هستند.

ایران روزنامه دولت نوشته هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پس از آن که در هفته گذشته با مراجع تقلید، نامزدهای انتخابات دهم ریاست جمهوری و چهره‌های مؤثر دیدار کرد، عصر دیروز با صدور بیانیه‌ای جمع بندی از این دیدارها را منتشر کرد که در آن تاکید شده: بیایید همگام با همه ملت ایران با دولت دست آشتی دهید و به رأی ملت که بدون تردید در انتخاباتی سالم به صندوق‌ها ریخته شده است، احترام بگذارید و به این بازی پرهزینه‌ پایان دهید.

اما روزنامه اعتماد نوشته پس از حدود دو هفته فشار مضاعف به علی لاریجانی و نمایندگان مجلس مبنی بر عدم ورود به ماجرای مناقشات اخیر، سرانجام نتایج این جلسه ارائه نشده و مسوولان امنیتی کشور از این کمیته خواستند نتایجی را که تاکنون به دست آورده اند به مسوولان ذی ربط ارائه داده و بررسی های خود را به اتمام برسانند.

اعتماد نوشته این درخواست البته دو هفته پیش هم مطرح شده بود. درست یک هفته پس از تشکیل کمیته اول حقیقت یاب که قرار بود ماجرای حمله به کوی دانشگاه و مجتمع مسکونی نمایندگان و مجتمع سبحان را بررسی کند، حمیدرضا کاتوزیان یکی از فعال ترین اعضای کمیته به جمع خبرنگاران آمد و گفت به ما گفته اند «نباید فراتر از محدوده وظایف مجلس در موضوعات وارد شوید.»

لغو سفرهای دیپلوماتیک

سرمایه در گزارش اصلی خود نوشته سیاست خارجی ایران از فضای پس از انتخابات ریاست جمهوری که منجر به بروز حدود دو هفته ناآرامی در اعتراض به اعلام نتایج انتخابات شد، تاثیر گرفته و دستخوش تغییراتی شده که دامنه آن به لغو سفر محمود احمدی نژاد به کشورهای خارجی و لغو سفر سران کشورهای دیگر به ایران کشیده شده است.

به نوشته این روزنامه احمدی نژاد در آستانه دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در کنفرانس خبری از احتمال عدم شرکت خود در نشست سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد درنشست شرم الشیخ مصر خبر داده بود. اما پس از انتخابات ریاست جمهوری حسن قشقاوی سخنگوی وزارت خارجه نیز دوشنبه گذشته گفت: خود رئیس جمهوری در مصاحبه مطبوعاتی اش اعلام کرده برنامه ای برای حضور در اجلاس شرم الشیخ ندارد.

جبران بی قانونی دولت

حیات نو در شماره امروز خود که توزیع نشد نوشته اقدام دولت در کاهش بودجه دستگاه‌هاى نظارتى مانند مجلس، دیوان محاسبات سازمان بازرسی، قوه قضائیه و مجمع تشخیص مصلحت نظام موجب شد نمایندگان مجلس در طرحى دوفوریتى کلیات اصلاح قانون بودجه سال‌جارى را به تصویب برسانند. این طرح دوفوریتى که ۳۸ نماینده مجلس آن را تهیه کرده‌اند براى چگونگى تامین کسرى هشت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانى بودجه سال‌جارى بود.

به نوشته این روزنامه سال گذشته دولت در هنگام بررسى بودجه سال ۸۸ در مجلس روى منابع حاصل از آزادسازى قیمت حامل‌هاى انرژى که هشت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود حساب ویژه‌اى باز کرد؛ اما با پاسخ رد مجلس به این درخواست دولت، قوه مقننه منابع دیگرى را براى جبران این کسرى تعیین کرد و اجراى طرح پرسروصداى یارانه نقدى را کمى عقب انداخت اما دیروز و در هنگام بررسى این طرح دوفوریتى مشخص شد که دولت محمود احمدى‌نژاد برخلاف نظر مجلس عمل کرده و براى جبران کسرى بودجه سال ۸۸، بودجه دستگاه‌هاى نظارتى را کم کرده است.

آفتاب یزد در سرمقاله خود با اشاره به بی قانونی هائی که دولت انجام داده و اینک بعد از یکسره شدن کار انتخابات مجلس تصمیم گرفته جلو آن ها را بگیرد پرسیده جبران زیانی که از این رهگذر بر مردم وارد شده به عهده کیست و مجلس چگونه قبول خواهد کرد که در ماه های گذشته از جیب ملت چنین بی قانونی ها صورت گرفته باشد.

سردبیر این روزنامه نوشته نهادهای نظارتی، قوه قضائیه و مجلس بایستی نیمی از سال ۸۸ را با بودجه‌های کاهش یافته سپری ‌کنند تا طرح روز گذشته نمایندگان به سامان برسد و آنها بتوانند با بودجه‌ای متعادل به انجام وظایف خود برسند. اما آیا نمایندگان اصولگرای مجلس گمان می‌کنند مردم هم به راحتی این توجیه را خواهند پذیرفت‌؟

سئوال آفتاب یزد این است که آیا برای ۶ ماه از عمر یک کشور و ملت که تنها به خاطر »مصلحت سنجی انتخاباتی اصولگرایان« تلف شده است توجیهی در بارگاه الهی و پیشگاه ملت وجود دارد؟ البته کاهش بودجه قوای مقننه و قضائیه و تـضـعـیـف روند فعالیت ‌نهادهای نظارتی، تنها موضوعی نیست که اصولگرایان از آن خبر داشتند اما بنابر»مصلحت انتخاباتی« نسبت به آن، سکوت چند ماهه در پیش گرفتند.

مطالبات معوقه بانک ها

"طلب ۳۸میلیارد دلاری بانک‌ها" عنوان سرمقاله دنیای اقتصاد است که محمدصادق جنان‌صفت آن را نوشته و در آن آمده سایه مجادله‌های سنگین سیاسی در یک ماه گذشته آنقدر گسترده شد که مسایل اقتصادی به محاق رفته و نوعی آرامش نسبی از پیش اعلام نشده در این حوزه بسیار با اهمیت دیده می‌شد. اما واقعیت کسب‌وکار و معیشت شهروندان و آینده تولید و بازرگانی، سرسخت‌تر از آن است که برای مدت طولانی از چشم‌ها پنهان شود.

به نوشته این کارشناس اقتصادی، تازه‌ترین موضوعی که این روزها در کانون توجه قرار گرفته، بررسی کارنامه نظام بانکی است. سرشت و سرنوشت مطالبات معوق شبکه بانکی که به رقم خیره‌کننده ۳۸هزار میلیارد تومان (معادل ۳۸میلیارد دلار) رسیده و همچنین احیای مجدد شورای پول و اعتبار به روش قبل از انحلال آن، از بحث‌های مهم در این عرصه است.

در ادامه مقاله دنیای اقتصاد آمده گروهی از اعضای مجلس اصرار دارند که عملکرد شبکه بانکی باید در مسیر تحقیق و تفحص قرار گیرد تا کاستی‌ها و کژی‌های آن آشکار شود. شهروندان ایرانی در گروه‌های گوناگون نیز علاقه‌مندند بدانند که بر سر سپرده‌های آنها در شبکه بانکی چه آمده و ۳۸هزار میلیارد تومان سپرده آنها چرا به بانک‌ها برنمی‌گردد و چه کسانی و کدام نهادهای حقوقی از پرداخت بدهی‌های خود سر باز می‌زنند و دلایل آن چیست؟

واردات گندم

سرمایه از افزایش ۱۰۰ درصدی واردات گندم خبر داده و نوشته بر خلاف آنچه وزیر جهاد کشاورزی درباره عدم نیاز به واردات گندم پیش بینی کرده بود در دو ماهه ابتدای امسال یک میلیون و ۱۹۵ هزار تن از این محصول وارد کشور شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰۰ درصد افزایش یافت.

مطالب مرتبط