هیات ویژه انتخابات: شورای نگهبان 'راسا' تصمیم گرفت

شورای نگهبان
Image caption هیات ویژه انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان تشکیل شده بود

هیات ویژه بررسی انتخابات ریاست جمهوری با انتشار بیانیه ای اعلام کرده پیشنهاداتی از سوی نامزدهای معترض به نتایج انتخابات مطرح شده بود که انجام آن از سوی شورای نگهبان مقدور نبود و برای همین "شورای نگهبان راسا تصمیم به بازشماری ده درصد از صندوق های رای در سراسر کشور گرفت."

این هیات پس از آن تشکیل شد که اعلام نتایج انتخابات با اعتراض های گسترده ای رو به رو شد و شورای نگهبان با تشکیل هیاتی برای بررسی نتایج انتخابات از نامزدها خواست نماینده خود را برای حضور در این هیات معرفی کنند.

در این هیات علی اکبر ولایتی وزیر خارجه سابق ایران، غلامعلی حدادعادل رئیس پیشین مجلس ، گودرز افتخارجهرمی، قربانعلی دری نجف آبادی دادستان کل کشور و وزیر سابق اطلاعات، محمد حسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس و محمد حسن رحیمیان نماینده آیت الله خامنه ای در بنیاد شهید عضو بودند.

علاوه بر این گروه، بنابر گزارش هیات ویژه بررسی انتخابات آقایان محمدرضا تابش و محمدرضا خباز از نمایندگان عضو فراکسیون اقلیت مجلس نیز برای عضویت دعوت شده بودند.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض خواهان ابطال انتخابات بودند و ایراداتی نسبت به ترکیب این هیات داشتند اما بیانیه این هیات نشان می دهد که نامزدهای معترض درخواست هایی داشتند که برآورده نشده و برای همین نماینده خود را معرفی نکردند.

بنابر این بیانیه "دو نامزد معترض در نامه هایی به شورای نگهبان پیشنهاداتی را مطرح نمودند که انجام آن توسط شورای نگهبان مقدور نبود و نهایتا نماینده خود را معرفی ننمودند. در نتیجه این مرحله شورای نگهبان راسا تصمیم به بازشماری ده درصد از صندوق های رای در سراسر کشور گرفت."

بنابر گزارش منتشر شده این هیات تصمیم گرفته بود تا به "شکایات و تحقیق در درستی و نادرستی شبهه تقلب" به این شکل رسیدگی کند که اول نمایندگان نامزدها شکایت ها را مطرح کنند و بعد از آن راه های "راستی آزمایی انتخابات" با حضور نمایندگان نامزدهای معترض مشخص شود و در نهایت نیز با حضور این نمایندگان، صندوق های رای بازشماری شود.

بنابر این گزارش، یکی از نامزدهای معترض درخواست هایی را مطرح کرده بود که در آن باید میزان دقیق تعرفه های چاپ شده مشخص شده و بعد از آن کلیه ته برگ های حاوی مشخصات رای دهندگان با اطلاعات سازمان ثبت احوال تطبیق داده می شد. در خواست دیگر این بود که یک سوم صندوق های سیار و حدود بیست درصد از صندوق های ثابت به صورت تصادفی بررسی می شد و در نهایت نیز صندوق های بعضی استانها نیز که آرا آنها بیش از واجدین بود باز شماری می شد.

هیات ویژه می گوید که شورای نگهبان با بخش تطبیق ته برگ های حاوی مشخصات رای دهندگان با اطلاعات سازمان ثبت احوال مخالف بود و می گفت که این بخش به صورت تصادفی بررسی شود و "در صورت مشاهده خلاف تا حصول اطمینان صحت یا بطلان ادامه پیدا کند."

با آن که بیانیه هیات ویژه این بخش را پیشنهاد یکی از نامزدهای معترض عنوان می کند اما محمد حسن ابوترابی فرد عضو این هیات ویژه به تلویزیون دولتی ایران گفته است که این پیشنهادها با امضای آقایان علی اکبر محتشمی پور و عبدالواحد موسوی لاری وزرای سابق کشور "به عنوان کارشناس نه به نمایندگی از سوی مهندس موسوی" در نامه ای مطرح شده بود.

به دنبال این پیشنهادها به گفته آقای ابوترابی فرد، "با یکی از شخصیت های برجسته نظام مذاکره شد تا این حرکت تدوام یابد ولی نتیجه لازم حاصل نشد و کار به شورای نگهبان سپرده شد."

پس از آن نیز شورای نگهبان اعلام کرد که تصمیم گرفته ده درصد آرا را مقابل دوربین های تلویزیونی شمارش کند.

شورای نگهبان سر انجام دو هفته پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، شامگاه روز دوشنبه هشتم تیر، با وارد ندانستن شکایت نامزدها، صحت دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را تایید کرد

با تایید صحت دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، مرحله بعدی برای آغاز دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، تنفیذ حکم ریاست جمهوری او توسط آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران است. پس از تنفیذ حکم ریاست جمهوری از سوی رهبر ایران، رئیس جمهوری با حضور در مجلس شورای اسلامی سوگند یاد خواهد کرد.

انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز ۲۲ خرداد ماه برگزار شد و در جریان آن وزارت کشور ایران اعلام کرد که مجموع آرای اخذ شده در این انتخابات ۳۹ میلیون و ۱۶۵ هزار و ۱۹۱ رأی بوده است که نشان می دهد ۸۵ درصد واجدان شرایط در انتخابات شرکت کرده اند.

بر اساس گزارش وزارت کشور ایران، محمود احمدی نژاد در این انتخابات ۲۴ میلیون و ۵۲۷ هزار و ۵۱۶ رای (۶۲.۶۳ در صد آرا) را کسب کرده و پیروز انتخابات شده است.

مطالب مرتبط