انتقاد کم سابقه یک مقام نظامی ایران از اتحادیه اروپا

Image caption دولت ایران اخیرا نشان استقلال این کشور را به سرلشکر فیروزآبادی اهدا کرده است

سرلشکر حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفته است که اتحادیه‌ اروپا، یک "پیمان سیاسی اقتصادی شکست خورده" است.

حسن فیروزآبادی، روز چهارشنبه دهم تیر (اول ژوئیه) در نشست "راهبردی نیروهای مسلح" ایران اظهار نظر کرده است. او عضو شورای عالی امنیت ملی ایران نیز هست. آقای فیروزآبادی گفته است که "در انتخابات اروپایی با رای عدم اعتماد مردم اروپا مواجه شده است که آخرین نمونه آن رای پانزده درصدی مردم ایتالیا است، به گونه‌ای که در اثر عدم مشارکت مردم، انتخابات آن باطل اعلام شد."

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران نتیجه گرفته است که " اعضای اتحادیه اروپا در ۱+۵ اعتبار خود را از دست داده‌اند."

گروه ۱+۵ شامل سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان است که به همراه آمریکا، روسیه و چین بر سر برنامه اتمی ایران با یکدیگر گفت و گو و تبادل نظر می کنند.

رضا تقی زاده، تحلیلگر مسائل ایران، در ارتباط با اظهارات تازه سرلشکر فیروزآبادی به بخش فارسی بی بی سی گفت که وارد شدن یک چهره نظامی به مسائل سیاسی و مذاکرات اتمی ایران یک اقدام کم سابقه در این کشور است. آمریکا و برخی از کشورهای اتحادیه اروپا، از جمله بریتانیا، فرانسه و آلمان طی روزهای اخیر و همزمان با سرکوب اعتراض های مردمی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران، خواهان پایان دادن به خشونت ها علیه شهروندان ایرانی شده بودند. آقای فیروزآبادی در سخنرانی اش این درخواست را "دخالت‌های مضحک اتحادیه اروپا در انتخابات بی‌نظیر و باشکوه ریاست جمهوری در ایران" دانسته و افراد معترض به نتایج انتخابات را "آشوبگر" توصیف کرده است. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفته است: "از آنجا که در اثر دخالت‌های این گروه و به ویژه آن که دشمنی آنان با ملت ایران آشکار شده است و مسئول سیاست خارجی این اتحادیه نیز که در گذشته هیچ‌گاه موضع ثابتی نداشت و مورد حمایت کشورهای عضو نبود اکنون که در چهره حامی آشوبگران در ایران ظاهر شده است به کلی صلاحیت هرگونه مذاکره با ایران را از دست داده است." آقای فیروزآبادی گفته که " آنها قبل از آن‌که درباره اشتباهات فاحش عذرخواهی کنند و عملا نشان دهند که پشیمان شده‌اند، حق ندارند صحبت از مذاکره داشته باشند."

رد اتهام دخالت بیگانگان اشاره آقای فیروزآبادی به خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا است که گفته بود: "اتحادیه اروپا خشونت ها علیه معترضان ایرانی را محکوم می کند اما در تغییر این وضع ناتوان است." از شروع اعتراض های مردمی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران، که به گفته مهدی کروبی و میر حسین موسوی دو نامزد اصلاح طلب انتخابات، در آن"تقلب بزرگ" صورت گرفته است، مقام های دولتی ایران و حامیان محمود احمدی نژاد "بیگانگان" را عامل اعتراض های شهروندان ایرانی معرفی کرده اند.

در جریان خشونت های دولتی علیه معترضان به نتایج انتخابات در ایران، دولت های آمریکا و چند کشور اروپایی اعلام کردند که درباره موضوع انتخابات که "مساله داخلی" ایران است، اظهار نظر نمی کنند و برای جلوگیری از بهانه دادن به دست مقام های دولتی موضعی درباره تظاهرکنندگان نیز نخواهند گرفت. اما همزمان با شدت گرفتن خشونت ها در ایران که به گفته مقام های دولتی دست کم ۲۰ کشته در پی داشته، کشورهای غربی خواهان پایان دادن به خشونت ها و کشتار و ضرب و جرح شهروندان ایرانی شدند. محمود احمدی نژاد، از این موضع گیری کشورهای اروپایی انتقاد کرده و گفته است که از دیدگاه باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا متعجب است که چرا او هم با کشورهای اروپایی همصدا شده است. مهدی کروبی و میر حسین موسوی در بیانیه های خود اعتراض مدنی و راهپیمایی مردم را مطابق قانون اساسی ایران حق شهروندان ایرانی دانسته اند و آقای موسوی اتهام دخالت بیگانگان در اعتراض های مردمی را رد کرده است.