نامه نخبگان: نگران وضع کشور و مردم هستیم

ناآرامی های تهران
Image caption امضاکنندگان نامه نخبگان از نگرانی های مشترک دو طرف نام برده اند

گروهی از نخبگان ایرانی مقیم داخل و خارج ایران با انتشار نامه سرگشاده ای نگرانی خود را از وضع این کشور در پی انتخابات جنجال آفرین ریاست جمهوری اعلام کرده اند.

حدود یکصد و هشتاد تن از استادان دانشگاه، متخصصان، هنرمندان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در نامه ای که خطاب به مردم، دولتمردان و رهبران جریان های سیاسی ایران صادر کرده اند، نسبت به از بین رفتن وفاق ملی در این کشور ابراز نگرانی کرده اند.

این نامه با ارائه فهرستی از نگرانی های نخبگان درباره وضع ایران، چند پیشنهاد را برای خروج از وضع کنونی عرضه کرده است.

امضا کنندگان این نامه که اسامی طرفداران محمود احمدی نژاد و نامزدهای اصلاح طلب انتخابات ریاست جمهوری ایران در بین آنها دیده می شود، با اشاره به اختلاف نظرهای خود درباره نحوه برگزاری انتخابات، تعیین نامزد پیروز و وقایع بعد از آن تاکید می کنند همگی باید برای رفع "نگرانی های مشترک" تلاش کنند.

تعدادی از استادان ایرانی دانشگاه های بعضی دانشگاه های اروپایی، آمریکا، کانادا، همکاران آنها در دانشگاه های ایران، تعدادی از محققان ایرانی مقیم خارج از کشور و بعضی از هنرمندان از امضا کنندگان این نامه هستند.

'نگرانی مشترک'

براساس این نامه وقایع اخیر ایران علاوه بر تضعیف اعتماد عمومی به دولت و نظام، تقویت گروه های تروریستی و جدایی طلب، کاهش زمینه رشد اقتصادی کشور به خاطر جدایی نخبگان از دولت، تضعیف کشور در برابر تهدیدهای خارجی و تقویت گروه های تمامیت خواه را به همراه دارد.

بر این اساس، عدم همکاری و همراهی گروه های مختلف ایرانیان برای رفع نگرانی های مشترک منجر به "فروپاشی و ایجاد شکاف های عمیق اجتماعی است که فرصت نقش آفرینی را برای آینده کشور از همه دوستداران ایران می رباید و به بدخواهان و بیگانگان وامی گذارد."

این نامه همچنین خواستار ریشه یابی بحران کنونی در ایران و بررسی علت های شکل گیری آن برای پیشگیری از تکرار آن در آینده شده است.

علی زواشکیانی، مدیر آموزش مرکز مدیریت دارایی های فیزیکی دانشگاه تورنتو که از امضا کنندگان نامه است، در گفتگو با بی بی سی فارسی علت صدور این نامه را تندروی های صورت گرفته در جامعه دانست.

دکتر زواشکیانی گفت: "قشری از نخبگان دو طرف به این نتیجه رسیده اند که مسائل را باید با روش منطقی تری حل کرد. همه ما جدای از گرایش های سیاسی خود، یک سری دغدغه هایی داریم که عمده آن برای مردم و کشور است. ما نمی خواهیم این دو دچار مشکل شود."

آقای زواشکیانی گفت این نامه از حمایت قشر تحصیل کرده هر دو گروه در انتخابات ایران برخوردار بوده است.

به گفته او امضاکنندگان این نامه چند پیشنهاد را برای خروج از وضع کنونی ارائه کرده اند.

به نوشته نامه، این پیشنهادهای "حداقلی" مورد رضایت طرفین است. آنها عبارتند از:

  • تشکیل یک کمیته مشترک و مورد قبول طرفین انتخابات با استفاده از ظرفیت‌های قانونی کشور، به منظور بررسی دقیق تمامی شکایت‌های انتخاباتی و ارائه‌ گزارش کامل آن به مردم ایران. این کمیته صلاحیت تصمیم‌گیری درباره اقدام های جبرانی احتمالی را نیز خواهد داشت.
  • نفی کامل خشونت و پرهیز از هرگونه تحریک و شایعه پراکنی، درگیری خیابانی، تخریب اموال عمومی و اهانت به اعضا و رهبران گروه مقابل و جلوگیری از تجاوز به حریم خصوصی مردم.
  • آزادی فوری همه‌ بازداشت شدگانی که در روزهای گذشته بدون طی مراحل قانونی دستگیر شده‌اند و مدرکی دال بر نقش فعال آنان در آشوب‌ها و اغتشاش ها موجود نیست.
  • تشکیل یک کمیته‌ مورد قبول طرفین به منظور بررسی دقیق دلایل خشونت‌های اخیر و ارائه نتایج این بررسی‌ها به مردم ایران.
  • تمکین کامل همه‌ی گروه‌ها به نتیجه گزارش‌های فوق و پذیرش اشتباهات احتمالی حتی اگر نتایج با مواضع قبلی آن‌ها سازگار نباشد.

نویسندگان این نامه با اشاره به اینکه پیشنهادهای فوق دربرگیرنده همه خواسته های گروه های درگیر نیست، ابراز امیدواری کرده است که نکات پیشنهادی زمینه تعامل میان همه گروه ها و مشکل گشا باشد.