به روز شده:  06:51 گرينويچ - پنج شنبه 02 ژوئيه 2009 - 11 تیر 1388

اتحادیه اروپا کاهش سطح روابط با ایران را بررسی می کند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

کشورهای عضو اتحادیه اروپا کاهش سطح روابط سیاسی با ایران را بررسی می کنند.

روز پنجشنبه، 2 ژوئیه (11 تیر)، نمایندگان بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا در جلسه ای درخواست دولت بریتانیا برای فراخواندن سفیران تمامی این کشورها از جمهوری اسلامی را مورد بررسی قرار می دهند.

دولت بریتانیا از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته است تا در اعتراض نسبت به بازداشت شماری از کارمندان ایرانی سفارت آن کشور در تهران موضعی مشترک اتخاذ کنند.

روز 28 ژوئن گزارش شد که ماموران امنیتی ایران نه تن از کارمندان سفارت بریتانیا در ایران را بازداشت کرده و آنان را به ارتباط با تظاهرات معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری متهم ساخته اند.

در پی انتشار این خبر، وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت ایران و به خصوص ادامه بازداشت شرکت کنندگان در تظاهرات مسالمت آمیز و روزنامه نگاران، از دولت ایران خواستند تا تمامی کارمندان بازداشت شده سفارت بریتانیا را آزاد کند و از تمامی کارکنان سفارت خانه های اروپایی، چه ایرانی و خارجی، حفاظت لازم را به عمل آورد.

دولت بریتانیا همچنین از جمهوری اسلامی خواست تا با اعضای سفارت این کشور در تهران طبق قوانین و عرف رایج دیپلماتیک رفتار کند اما سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که بازداشت شدگان تابعیت ایرانی دارند و مشمول معاهدات ناظر بر حفاظت از نمایندگان سیاسی خارجی نمی شوند.

روز دوشنبه، مقامات قضایی ایران از آزادی پنج تن از کارمندان سفارت بریتانیا را اعلام کردند و روز گذشته نیز گزارش هایی از آزادی سه نفر دیگر انتشار یافت اما این گزارش ها رسما تایید نشده و دولت بریتانیا یا مقامات اتحادیه اروپا هنوز نسبت به آن واکنشی نشان نداده اند.

کشورهای اتحادیه اروپا در چارچوب سیاست خارجی و امنیتی مشترک در مواردی به اتخاذ تدابیر تنبیهی علیه برخی کشورها مبادرت کرده اند.

اتهام ارتباط اعتراضات داخلی با خارجیان

از زمان آغاز اعتراضات خیابانی نسبت به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری ایران، مقامات ارشد جمهوری اسلامی دولت ها و رسانه های خارجی را به برانگیختن و حتی سازماندهی تظاهرات متهم کرده و در تلاش برای جلوگیری از دسترسی مردم ایران به رسانه های خارجی، مانع از فعالیت خبرنگاران خارجی در ایران شده اند.

زخمی تظاهرات تهران

نحوه برخورد با تظاهرات در ایران انتقادهای بین المللی را در پی داشته است

با اینهمه، اخبار و تصاویر مربوط به تظاهرات و همچنین برخورد نیروهای دولتی با مردم معترض از راه های مختلف در رسانه های بین المللی انتشار یافته و انتقادهای گسترده ای را در پی آورده است.

مقامات ارشد جمهوری اسلامی، که معمولا ایالات متحده را مسئول مشکلات داخلی می دانند، این بار به خصوص دولت و رسانه های همگانی بریتانیا را به ارتباط با این اعتراضات متهم کرده اند هر چند دلیل این تغییر در موضع آنان مشخص نیست.

در حالیکه بریتانیا بر اعمال فشار دیپلماتیک اتحادیه اروپا برای آزادی کارمندان سفارت خود در تهران تاکید دارد، برخی دیگر از اعضای اتحادیه اروپا گفته اند که با توجه به لزوم ادامه ارتباط با جمهوری اسلامی در مورد حل بحران هسته ای، نباید ایران را گرفتار انزوای بین المللی بیشتری کرد.

فردریک راینفلدت، نخست وزیر سوئد که کشورش ریاست نوبتی اتحادیه اروپا را روز چهارشنبه بر عهده گرفت، ابراز امیدواری کرده است که "ایران تصمیم درستی بگیرد تا باعث رویارویی جامعه بین المللی با این کشور نشود."

آقای راینفلدت دولت ایران را متهم کرد که می کوشد اعتراضات مردمی را به مداخله کشورهای دیگر نسبت دهد و افزود "اروپا و سایر کشورها باید دست به اقدامی نزنند که بهانه ای برای خشونت و سرکوب به دست دولت ایران دهد."

روز گذشته، حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، دولت های اروپایی را مورد انتقاد شدید قرار داد و گفت که این اتحادیه اعتبار خود را از دست داده و صلاحیت آن را ندارد که با دولت ایران مذاکره کند.

آقای فیروزآبادی مشارکت اندک رای دهندگان اروپایی در انتخابات پارلمان اروپا را نشانه بی اعتباری این اتحادیه خواند.

پارلمان اروپا در حال حاضر از اختیارات چندانی برای وضع قوانین و تاثیرگذاری بر سیاست های اتحادیه برخوردار نیست و تصمیم گیرنده اصلی در این اتحادیه همچنان نهاد شورای وزیران، متشکل از مقامات ارشد کشورهای عضو است و کمیسیون اروپا نیز قدرت اجرایی اصلی را در دست دارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.