بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه 11 تیر

تیترهای اول

"هیات ویژه نقشی در بازشماری آرا نداشت" تیتر آفتاب یزد است و کیهان "جزئیات رسیدگی به شکایات در هیات ویژه شورای نگهبان" را در صدر گزارش های خود آورده است.

"بیست کشته و 1032 بازداشتي در ناآرامي هاي اخير" تیتر اول ابتکار است، "بازداشت بیش از هزار نفر توسط پلیس" تیتر اول صدای عدالت و "تغییر فاز از اغتشاش گسترده به آشوب جزیره ای" عنوان اصلی جوان است.

اعتماد خبر داده که مجلس "بررسی پرداخت سود سهام عدالت در آستانه انتخابات" را آغاز کرده، حیات نو خبر داده که "مجلس راه قانون گریزی دولت را بست"، رسالت از "سه هزار و پانصد میلیارد تومان برای مسکن مهر اختصاص یافت" خبر داده، جام جم از "اختلاف بر سر سن بازنشستگی" نوشته، بر اساس گزارشی که خبر آن را با اهمیت یافته "دو عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره شنود تلفن" دیدگاه های خود را ارائه داده اند.

"اضافه شدن دو قطار اتوبوسی به خط تهران مشهد" عنوان اصلی ابرار است، "عربستان حج امسال را محدود کرد" تیتر اول روزنامه ایران، دنیای اقتصاد از "رونمايي قانون جديد چك" خبر داده است.

روزنامه جمهوری اسلامی از "اعتراض به بازداشت رهبران اخوان المسلمين در مصر" خبر داده و سرمایه "لغو و تعویق پی درپی سفرهای دیپلماتیک " را در صدر اخبار خود آورده است.

گزيده مقالات

توزیع نشدند

مصطفي ايزدي در سرمقاله صدای عدالت [که امروز توزیع نشده ] نوشته: صبح چهارشنبه بر دكه روزنامه فروشي اثري از دو روزنامه اعتماد ملي و صداي عدالت نبود. یک نفر کنارم ایستاده بود گفت از راديو بي بي سي شنيدم كه اعتماد ملي به دليل چاپ بيانيه اي از توزيع آن جلوگيري شد. آن فرد چندان از دليل توزيع نشدن روزنامه صداي عدالت خبر نداشت.

به نوشته مقاله صدای عدالت به جاي اين دو روزنامه، روی میز روزنامه فروش روزنامه ها و هفته نامه هاي جناح راست خود نمايي مي كرد كه تيترهاي اول و دوم خود را باز به انتخابات و اغتشاشات و بر خوردها و بدگويي ها اختصاص داده بودند. اين تيترها و خبرها و تحليل هاي سراسر تحريك كننده و دروغ و خرافه و بي اساس و بعضا امنيتي ، چندان برايم غريبه نبود اما يك باره دلم گرفت و ياد مثل معروف سگها و سنگها افتادم.

نویسنده مقاله پرسیده مگر اينها، عملكرد ها و ادعاهاي خويش را حق و درست نمي دانند؟ پس چرا از نقد اين ادعاها و عملكردها بيم دارند كه نمي گذارند كه مثلا بيانيه آقاي كروبي در روزنامه متعلق به خود كه قانوني و رسمي و آزاد منتشر مي شود، چاپ كنند؟

سرنوشت هیات های ویژه

کیهان در عنوان اصلی خود خبر داده که هیات ویژه شورای نگهبان گزارش کار خود را تهیه کرد و در متنی که این روزنامه به عنوان گزارش کمیسیون ویژه منتشر کرد ادعا شده که صندوق ها با حضور نمایندگان اقلیت بازشماری شد و شورای نگبهان خواست های نامزدهای معترض را پذیرفت. این ادعا در حالی است که مطابق با بیانیه هر سه نامزد رقیب احمدی نژاد آن ها از برگزاری انتخابات و جریان رسیدگی به شکایت هایشان ناراضی هستند.

ایران روزنامه دولت نوشته هيأت رئيسه كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي پس از آن كه در هفته گذشته با مراجع تقليد، نامزدهاي انتخابات دهم رياست جمهوري و چهره‌هاي مؤثر ديدار كرد، عصر ديروز با صدور بيانيه‌اي جمعبندی از اين ديدارها را منتشر كرد. که در آن تاکید شده: بياييد همگام با همه ملت ايران با دولت دست آشتي دهيد و به رأي ملت كه بدون ترديد در انتخاباتي سالم به صندوق‌ها ريخته شده است، احترام بگذاريد و به اين بازي پرهزينه‌ پايان دهيد.

اما روزنامه اعتماد نوشته پس از حدود دو هفته فشار مضاعف به علي لاريجاني و نمايندگان مجلس مبني بر عدم ورود به ماجراي مناقشات اخير، سرانجام نتايج اين جلسه ارائه نشده و مسوولان امنيتي کشور از اين کميته خواستند نتايجي را که تاکنون به دست آورده اند به مسوولان ذي ربط ارائه داده و بررسي هاي خود را به اتمام برسانند.

به نوشته این روزنامه دو شب پيش فراکسيون اصولگرايان مجلس با معاون وزير اطلاعات، معاون وزير کشور و فرمانده کل بسيج جلسه داشتند. و همین ها از مجلس در حد قوه مقننه رفتار کرده و بيش از اين وارد مناقشات نشود و در نهايت مسوولان اطلاعاتي و امنيتي از کميته حقيقت ياب خواستند بيش از اين تحقيقات و بررسي هاي خود را ادامه نداده و نتايجي را که تاکنون به دست آورده اند به مسوولان مربوطه ارائه داده و پرونده هاي کنوني را مختومه کنند.

اعتماد نوشته اين درخواست البته دو هفته پيش هم مطرح شده بود. درست يک هفته پس از تشکيل کميته اول حقيقت ياب که قرار بود ماجراي حمله به کوي دانشگاه و مجتمع مسکوني نمايندگان و مجتمع سبحان را بررسي کند، حميدرضا کاتوزيان يکي از فعال ترين اعضاي کميته به جمع خبرنگاران آمد و گفت به ما گفته اند «نبايد فراتر از محدوده وظايف مجلس در موضوعات وارد شويد.»

لغو سفرهای دیپلماتیک

سرمایه در گزارش اصلی خود نوشته سیاست خارجی ایران مرتبط یا غیرمرتبط از فضای پس از انتخابات ریاست جمهوری که منجر به بروز حدود دو هفته ناآرامی در اعتراض به اعلام نتایج انتخابات شد، تاثیر گرفته و دستخوش تغییراتی شده که دامنه آن به لغو سفر محمود احمدی نژاد به کشورهای خارجی و لغو سفر سران کشورهای دیگر به ایران کشیده شده است.

به نوشته این روزنامه احمدی نژاد در آستانه دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در کنفرانس خبری از احتمال عدم شرکت خود در نشست سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد درنشست شرم الشیخ مصر خبر داده بود. اما پس از انتخابات ریاست جمهوری حسن قشقاوی سخنگوی وزارت خارجه نیز دوشنبه گذشته گفت: خود رئیس جمهوری در مصاحبه مطبوعاتی اش اعلام کرده برنامه ای برای حضور در اجلاس شرم الشیخ ندارد.

جبران بی قانونی دولت

حیات نو در شماره امروز خود [ که توزیع نخواهد شد] نوشته اقدام دولت در کاهش بودجه دستگاه‌هاى نظارتى مانند مجلس، ديوان محاسبات سازمان بازرسي، قوه قضائيه و مجمع تشخيص مصلحت نظام موجب شد تا نمايندگان مجلس در طرحى دوفوريتى کليات اصلاح قانون بودجه سال‌جارى را به تصويب برسانند. اين طرح دوفوريتى که 38 نماينده مجلس آن را تهيه کرده‌اند براى چگونگى تامين کسرى هشت هزار و 500 ميليارد تومانى بودجه سال‌جارى بود.

به نوشته این روزنامه سال گذشته دولت در هنگام بررسى بودجه سال 88 در مجلس روى منابع حاصل از آزادسازى قيمت حامل‌هاى انرژى که هشت هزار و 500 ميليارد تومان بود حساب ويژه‌اى باز کرد؛ اما با پاسخ رد مجلس به اين درخواست دولت، قوه مقننه منابع ديگرى را براى جبران اين کسرى تعيين کرد و اجراى طرح پرسروصداى يارانه نقدى را کمى عقب انداخت اما ديروز و در هنگام بررسى اين طرح دوفوريتى مشخص شد که دولت احمدى‌نژاد برخلاف نظر مجلس عمل کرده و براى جبران کسرى بودجه سال 88، بودجه دستگاه‌هاى نظارتى را کم کرده است.

آفتاب یزد در سرمقاله خود با اشاره به بی قانونی هائی که دولت انجام داده و اینک بعد از یکسره شدن کار انتخابات مجلس تصمیم گرفته جلو آن ها را بگیرد پرسیده جبران زیانی که از این رهگذر بر مردم وارد شده به عهده کیست و مجلس چگونه قبول خواهد کرد که در ماه های گذشته از جیب ملت چنین بی قانونی ها صورت گرفته باشد.

سردبیر این روزنامه نوشته به عبارت ديگر نهادهاي نظارتي، قوه قضائيه و مجلس بايستي نيمي از سال 88 را با بودجه‌هاي كاهش يافته سپري ‌كنند تا طرح روز گذشته نمايندگان به سامان برسد و آنها بتوانند با بودجه‌اي متعادل به انجام وظايف خود برسند. اما آيا نمايندگان اصولگراي مجلس گمان مي‌كنند مردم هم به راحتي اين توجيه را خواهند پذيرفت‌؟

سئوال آفتاب یزد این است که آيا براي 6 ماه از عمر يك كشور و ملت كه تنها به خاطر »مصلحت سنجي انتخاباتي اصولگرايان« تلف شده است توجيهي در بارگاه الهي و پيشگاه ملت وجود دارد؟ البته كاهش بودجه قواي مقننه و قضائيه و تـضـعـيـف روند فعاليت‌نهادهاي نظارتي، تنها موضوعي نيست كه اصولگرايان از آن خبر داشتند اما بنابر »مصلحت انتخاباتي« نسبت به آن، سكوت چند ماهه در پيش گرفتند.

مطالبات معوقه بانک ها

"طلب 38ميليارد دلاري بانك‌ها" عنوان سرمقاله دنیای اقتصاد است که محمدصادق جنان‌صفت آن را نوشته و در آن آمده سايه مجادله‌هاي سنگين سياسي در يك ماه گذشته آنقدر گسترده شد كه مسايل اقتصادي به محاق رفته و نوعي آرامش نسبي از پيش اعلام نشده در اين حوزه بسيار با اهميت ديده مي‌شد. اما واقعيت كسب‌وكار و معيشت شهروندان و آينده توليد و بازرگاني، سرسخت‌تر از آن است كه براي مدت طولاني از چشم‌ها پنهان شود.

به نوشته این کارشناس اقتصادی تازه‌ترين موضوعي كه اين روزها در كانون توجه قرار گرفته، بررسي كارنامه نظام بانكي است. سرشت و سرنوشت مطالبات معوق شبكه بانكي كه به رقم خيره‌كننده 38هزار ميليارد تومان (معادل 38ميليارد دلار) رسيده و همچنين احياي مجدد شوراي پول و اعتبار به روش قبل از انحلال آن، از بحث‌هاي مهم در اين عرصه است.

در ادامه مقاله دنیای اقتصاد آمده گروهي از اعضاي مجلس اصرار دارند كه عملكرد شبكه بانكي بايد در مسير تحقيق و تفحص قرار گيرد تا كاستي‌ها و كژي‌هاي آن آشكار شود. شهروندان ايراني در گروه‌هاي گوناگون نيز علاقه‌مندند بدانند كه بر سر سپرده‌هاي آنها در شبكه بانكي چه آمده و 38هزار ميليارد تومان سپرده آنها چرا به بانك‌ها برنمي‌گردد و چه كساني و كدام نهادهاي حقوقي از پرداخت بدهي‌هاي خود سر باز مي‌زنند و دلايل آن چيست؟

واردات گندم

سرمایه از افزایش 100 درصدی واردات گندم در دو ماهه امسال خبر داده و نوشته بر خلاف آنچه وزیر جهاد کشاورزی درباره عدم نیاز به واردات گندم پیش بینی کرده بود در دو ماهه ابتدای امسال یک میلیون و 195 هزار تن از این محصول وارد کشور شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 100 درصد افزایش یافت.

به نوشته این روزنامه وزیر جهاد کشاورزی در اواسط فروردین ماه در مصاحبه ای اعلام کرد: «به رغم کاهش 185 هزار هکتاری سطح زیر کشت گندم با توجه به اینکه بارندگی در سال زراعی جاری از لحاظ پراکندگی بسیار مناسب بوده پیش بینی می شود میزان تولید آن به 5/13 میلیون تن برسد.»

به گفته آقای اسکندری با تحقق این میزان تولید امسال نیازی به واردات گندم نخواهیم داشت.