تحریم یک مشاور سپاه پاسداران توسط آمریکا

عضو نیروی قدس سپاه
Image caption گفته می شود "قدس" یگان عملیات برون مرزی سپاه پاسداران است

دولت آمریکا تحریم هایی مالی را بر یک مشاور سپاه پاسداران ایران و یک گروه شیعه مستقر در عراق، که تروریستی می خواند و می گوید مورد حمایت ایران است، اعمال کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا گفت که دارایی ها ابو مهدی المهندس، مشاور نیروی قدس سپاه و گروه "افراطی" کتائب حزب الله را به دلیل تهدید امنیت عراق مسدود می کند. قدس یگان عملیات برون مرزی سپاه پاسداران ایران توصیف می شود.

به گفته این وزارتخانه آقای المهندس از 19 نام استعاری مختلف استفاده می کند.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه ای می گوید که نیروی قدس سپاه پاسداران "از کتائب حزب الله و سایر گروه های پیکارجوی شیعه عراقی" که نیروهای آمریکایی، ائتلافی و عراقی را "هدف قرار می دهند و می کشند" حمایت کرده است.

وزارت خزانه داری در سال 2007 نیروی قدس سپاه را به عنوان یک گروه "تروریستی بین المللی" شناسایی کرد. ایران این اتهام را رد کرده است.

این وزارتخانه می گوید که کتائب حزب الله توسط نیروی قدس بنیان گذاشته شده و توسط حزب الله لبنان مسلح شده و آموزش دیده است.

به گفته دولت آمریکا حزب الله لبنان در یک مورد اعضای گروه کتائب را در ایران آموزش داد.

در بیانیه وزارت خزانه داری آمده است که المهندس و کتائب حزب الله مرتکب اعمال خشونت بار علیه نیروهای ائتلافی و عراقی شده اند.

دولت آمریکا از نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان اهرم اصلی ایران برای حمایت از گروه های تروریستی در خارج نام برد.

آمریکا همین دو ماه قبل با انتشار یک گزارش سالانه ایران را "فعال ترین دولت حامی تروریسم" در جهان معرفی کرد و به خصوص بر آنچه فعالیت نیروی قدس سپاه پاسداران در زمینه کمک به رشد و نمو تروریست ها در خارج می داند انگشت گذاشت.

در آن گزارش آمده بود که "مشارکت ایران در طراحی و حمایت مالی حملات تروریستی در سراسر خاور میانه، اروپا و آسیای میانه تاثیری مستقیم بر تلاش های بین المللی برای پیشبرد صلح داشته، ثبات اقتصادی در خلیج (فارس) را تهدید کرده و رشد دموکراسی را تضعیف کرده است."

در آن گزارش همچنین آمده بود که ایران با ارائه "اسلحه، آموزش، منابع مالی، و راهنمایی" به گروه های پیکارجوی عراقی که به ائتلاف تحت رهبری آمریکا، نیروهای عراقی و همچنین غیرنظامیان حمله می کنند، قول خود برای کمک به تثبیت عراق را شکسته است.

دولت ایران بارها این اتهام آمریکا رد کرده و گفته است از برقراری ثبات در عراق حمایت می کند.

ایران همچنین حمایت از گروه های تروریستی را رد کرده و گروه هایی چون حماس در مناطق فلسطینی و حزب الله لبنان را نیروهای مقاومت مردمی لقب می دهد و به علاوه حمایت خود از آنها را "معنوی" توصیف می کند.

مطالب مرتبط