اتحادیه اروپا ممنوعیت سفر مقامات ایرانی به کشورهای اروپایی را بررسی می کند

قرار است مقامات 27 کشور عضو اتحادیه اروپا امروز، جمعه 12 تیر، در استکهلم و بروکسل تشکیل جلسه دهند.

گفته می شود فراخوانی سفرای کشورهای اتحادیه اروپا از ایران و همچنین مسئله عدم صدور ویزا برای برخی از مقامات ایرانی در دستور کار این جلسات خواهد بود.

در همین رابطه فردریک راینفلدت، نخست وزیر سوئد که کشورش ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را در حال حاضر برعهده دارد ، گفته است :"چنانچه ایران کارمندان سفارت بریتانیا که همچنان درتهران بازداشت هستند را آزاد نکند، اتحادیه اروپا آماده انجام هرگونه اقدامی است."

این در حالی است که در پی نشست روز گذشته مقامات سیاسی 27 کشور عضو اتحادیه اروپا در استکهلم ، پایتخت سوئد ، خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از دیپلمات های وابسته به اتحادیه اروپا گزارش داد:" هنوز هیچ گونه تصمیمی در مورد فراخوانی سفرای کشورهای اروپایی از ایران و یا ممنوعیت سفر بعضی از دیپلمات های ایرانی به کشورهای اروپایی گرفته نشده است."

به گفته این دیپلمات، کارل بیلدت، وزیر امور خارجه سوئد هم در اوایل هفته جاری با منوچهر متکی همتای ایرانی اش تماسی تلفنی داشته است.

رویترز به نقل از این دیپلمات وابسته به اتحادیه اروپا همچنین گفته است :" اتحادیه اروپا لحظه به لحظه حوادث را تحت نظر دارد. و در انتظار پاسخ مقامات ایران است."

با آغاز اعتراضات خیابانی نسبت به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری ایران، مقامات ارشد جمهوری اسلامی دولت ها و رسانه های خارجی را به برانگیختن و حتی سازماندهی تظاهرات متهم کرده و در تلاش برای جلوگیری از دسترسی مردم ایران به رسانه های خارجی، مانع از فعالیت خبرنگاران خارجی در ایران شدند.

مقامات ارشد جمهوری اسلامی که معمولا ایالت متحده را مسئول مشکلات داخلی می دانند، این بار به خصوص دولت و رسانه های همگانی بریتانیا را به ارتباط با این اعتراضات متهم کردند.

بریتانیا بر اعمال فشار دیپلماتیک اتحادیه اروپا برای آزادی کارمندان سفارت خود در تهران تاکید دارد، اما برخی دیگر از اعضای اتحادیه اروپا گفته اند که با توجه به لزوم ادامه ارتباط با جمهوری اسلامی در مورد حل بحران هسته ای، نباید ایران را گرفتار انزوای بین المللی بیشتری کرد.

این در حالی است که ایران روز چهار شنبه گذشته سه کارمند سفارت بریتانیا را که در پی ناآرامی های انتخاباتی بازداشت کرده بود، آزاد کرد. پیش از این نیز پنج کارمند دیگر این سفارتخانه آزاد شده بودند.

مقامات ایرانی می گویند تنها یک نفر از کارمندان سفارت بریتانیا همچنان در بازداشت بسر می برد، اما نخست وزیر سوئد گفته است که تعداد بیشتری از کارمندان این سفارتخانه در بازداشت مقامات ایرانی هستند.

مطالب مرتبط