آیت الله صانعی: مردم نباید از احقاق حق خود ناامید شوند

عکس از وبسایت رسمی آیت الله یوسف صانعی
Image caption آیت الله صانعی: پخش اعترافات زندانیان ارزش شرعی، قانونی و عقلانی ندارد

آیت الله یوسف صانعی، یکی از مراجع تقلید شیعه در قم، می گوید هیچ دستوری نمی تواند مجوز تجاوز نیروهای انتظامی و امنیتی به حقوق مردم باشد و مردم نباید از احقاق حق خود ناامید شوند.

آقای صانعی روز جمعه ۱۲ تیر (۳ ژوئیه) با انتشار بیانیه ای در مورد حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران اعلام کرد: "به تمام نیروهایی که باید حافظ نظم و جان و مال و ناموس مردم باشند تذکر می دهم که هیچ فرمان و دستوری نمی تواند مجوز و عذری برای تجاوز به حقوق مردم -که حرام و معصیت و ذنب لایغفر است- گردد... چه رسد به آنکه موجب ضرب و جرح و یا قتل گردد که مستوجب خذلان دنیوی و عذاب اخروی است".

اعلام نتایج غیرمنتظره انتخابات ریاست جمهوری ایران توسط وزارت کشور که بعدا به تأیید شورای نگهبان هم رسید، با اعتراض شدید رقیبان محمود احمدی نژاد روبرو شد و اعتراضات گسترده ای را در جامعه ایران برانگیخت.

آقای صانعی در مورد برخوردی که با این اعتراضات صورت گرفت نوشته است: "در روزهای گذشته همگان شاهد حمله به دانشگاه ها و خوابگاه دانشجویان و ضرب و جرح، قتل و به زندان افکندن عده زیادی از فرزندان این مرز و بوم بوده ایم تا جایی که در آمار رسمی خبر از کشته شدن حدود بیست نفر و زندانی شدن بیش از هزار نفر داده شده است".

متن کامل بیانیه آقای صانعی

او پخش اعترافات بعضی از این زندانیان را در "رسانه های انحصاری" فاقد ارزش "شرعی، قانونی و عقلانی" دانسته و تأکید کرده است: "این گونه ظلم ها، آزار و اذیت ها، ترفندها، مکرها و دروغ ها نباید موجب یأس و ناامیدی در راه احقاق حق شرعی و قانونی و حاکمیت مردم بر سرنوشتشان گردد".

آقای صانعی نوشته است: "ناامیدی از رحمت خداوند خود از معاصی و گناهان کبیره است".

او ابراز امیدواری کرده است که "دفاع از حقوق مردم" همراه با "متانت"، "آگاهی بخشی"، "آرامش"، "استفاده از قانون اساسی به معنای واقعی اش" و "بهانه ندادن به دست ستمکاران" دنبال شود و تأکید کرده که "استقامت شرط موفقیت است".

آقای صانعی قانع نشدن میرحسین موسوی و مهدی کروبی و مشروع ندانستن دولت از سوی آنان را نشانه عدم اقناع عده زیادی از مردم نسبت به شبهات مربوط به انتخابات دانسته و در مورد احتمال ناکارآمدی دولت و به وجود آمدن مشکلات حقوقی و مدنی در کشور هشدار داده است.

آقای موسوی و آقای کروبی، دو نامزد جناح اصلاح طلب در انتخابات ریاست جمهوری ایران می گویند که تخلف و تقلب گسترده ای در انتخابات صورت گرفته و نتایج آن "مهندسی" شده است، اما وزارت کشور و شورای نگهبان ایران که کار برگزاری و نظارت بر این انتخابات را به عهده داشتند این اتهام را رد می کنند.

اهمیت موضع گیری مراجع تقلید در مورد حوادث اخیر ایران در آن است که مشروعیت مذهبی برخوردهای صورت گرفته با اعتراضات انتخاباتی را زیر سئوال می برد و برخورد با نامزدهای معترض و هواداران آنها را برای حکومت مذهبی ایران تا حدی دشوار می کند.

پیش تر آیت الله حسینعلی منتظری و آیت الله عبدالکریم موسوی اردبیلی نیز از برخورد خشن با معترضان به نتیجه انتخابات انتقاد کرده و نسبت به عواقبی که حوادث اخیر ممکن است برای نظام سیاسی ایران به بار آورد هشدار داده بودند.