به روز شده:  12:03 گرينويچ - جمعه 03 ژوئيه 2009 - 12 تیر 1388

آیت الله جنتی: کارمندان بازداشتی سفارت بریتانیا در تهران محاکمه می شوند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آیت الله احمد جنتی، امام جمعه موقت تهران در خطبه های نماز جمعه امروز، 12 تیر ( سوم ژوئیه) اعلام کرد که تعدادی از کارمندان ایرانی سفارت بریتانیا در تهران، که در روزهای گذشته بازداشت شده اند، به اتهام دست داشتن در ناآرامی های اخیر محاکمه خواهند شد.

در پی ناآرامی ها در ايران و اعتراض ها به نتايج دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری این کشور، 9 نفر از کارمندان ايرانی سفارت بريتانيا بازداشت شده بودند که بنا بر اعلام وزارت امور خارجه بریتانیا هنوز دو تن از آنها در بازداشت به سر می برند.

دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا در واکنش به اظهارات آقای جنتی در بیانیه ای گفته است: "ما به دنبال شفاف سازی فوری از طرف مقام های ایرانی مرتبط به این موضوع هستیم."

آقای میلیبند از قصد خود برای گفت و گو با منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران خبر داده و بار دیگر تاکید کرده است که کارمندان سفارت بریتانیا در تهران در هیچ اقدام غیر قانونی و نامناسبی شرکت نداشته اند.

وزیر خارجه بریتانیا درباره سرنوشت دو نفر از کارمندان ایرانی سفارت بریتانیا در تهران به شدت ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای جنتی در خطبه های نماز جمعه امروز تهران "دشمنان" را متهم کرده که "پیش از انتخابات، انقلاب مخملی را طراحی کرده بودند."

دبیر شورای نگهبان گفته است: "در سایتی که در وزارت خارجه انگلیس کشف شد، از اسفند ماه اعلام کرده بودند که در انتخابات ایران ممکن است اغتشاشاتی شود و ما باید به تبعه های خود اعلام کنیم که مراقب باشند. این پیش بینی ها یعنی چه؟" آقای جنتی جزییات بیشتری در این باره اعلام نکرده است.

پیش از این غلامحسين محسنی اژه ای، وزير اطلاعات ايران در باره علت بازداشت کارمندان ايرانی سفارت بريتانيا در تهران گفته بود که این سفارتخانه "تحت پوشش نیروهای محلی، افرادی را در بین اغتشاشگران می فرستاد و مطالب مورد نظر خود را هم به آنها و هم به جامعه القا می کرد."

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، نیز پیش تر بازداشت شدگان را "به اقدامات خلاف قانون و مقررات" متهم کرده بود و گفته بود "طبیعی است که طبق مقررات با آنان رفتار شود."

دیوید میلیبند

بریتانیا خواهان شفاف سازی ایران شده است

دولت بریتانیا تا کنون چندین بار این اتهامات را بی اساس خوانده و خواهان آزادی فوری تمام کارمندان بازداشت شده سفارت این کشور در تهران شده است.

در پی درخواست دولت بریتانیا از کشورهای اروپایی برای موضع گیری متحد و محکم در برابر ایران، 27 دولت عضو اتحادیه اروپا سفرای ایران در کشورهای خود را به نشانه اعتراض احضار کرده اند و در حال بررسی احتمال فراخواندن سفرای خود از ایران هستند.

ادامه روند اعتراف گیری

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان ایران، همچنین در سخنان خود در نماز جمعه تهران، انتخابات ریاست جمهوری در ایران را "کاملا سالم" خوانده و گفته است:" هرکس وحدت کلمه را به هم بزند، به نظام جمهوری اسلامی خیانت کرده است."

در پی تایید نتایج انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران توسط شورای نگهبان، میر حسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد معترض به این نتایج، در بیانیه های جداگانه دولت آینده محمود احمدی نژاد را فاقد مشروعیت دانستند.

آقای جنتی با اشاره به بازداشت های پس از انتخابات گفته است: "عده ای دستگیر شدند و اعترافات این ها هم دارد گرفته می شود و هر چقدر از آن که به مصلحت باشد، به مردم گفته خواهد شد."

در روز های اخیر اعتراف هایی از رسانه های ایران پخش شده که در آن برخی از افراد دستگیر شده به تلاش برای "براندازی" و مشارکت در طرح "انقلاب مخملی" اعتراف کرده اند.

پخش این اعتراف ها با اعتراض شدید بعضی از شخصیت ها و گرو های داخل ایران و همچنین سازمان های بین المللی حقوق بشر رو به رو شده است.

مطالب پرخواننده کنونی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.