بررسی روزنامه های صبح تهران، شنبه ۱۳ تیر

تیترهای اول

"اعتراف از دستگیر شدگان دارد گرفته می‌شود" جمله ای از احمد جنتی دبیر شورای نگهبان است که در صدر اخبار آفتاب یزد نشسته، رسالت هم "ما همه برادریم وحدت كلمه را حفظ كنیم" از همین مقام نقل کرده است. "درخواست صد نماینده برای محاکمه سران آشوب" گزارش اصلی جوان است، اعتماد بر بالای مصاحبه خود با احسان فرزند بزرگ دکتر شریعتی نوشته " زمانه شریعتی پسر سخت تر است" و صدای عدالت خبر داده که "ضرغامی سرخوش از اقدامات صدا و سیما " است.

"شکاف بر سر ایران در اتحادیه اروپا" عنوان اصلی ابتکار است، "شكست توطئه لندن علیه ایران/ انگلیس در اروپا تنها ماند" هم تیتر اول کیهان است که به نقل از منابع خارجی آمده است.

"یوکیا اماتو جانشین البرادعی" تیتر اول ابرار است، "اعتراض شدید حزب الله لبنان به دبیرکل سازمان ملل" عنوان اصلی روزنامه جمهوری اسلامی.

"پیش‌بینی اقتصاد كشور در سال ۸۸ " گزارش اول ایران روزنامه دولت است، "سه سال با خصوصی‌سازی" پراهمیت ترین خبر حزب الله است، جام جم از "اولویت های دولت دهم "، دنیای اقتصاد از "معضلات تولید از پول تا واردات" خبر داده اند و مردم سالاری "جشن خودکفائی گندم با صد در صد رشد واردات" را در صدر اخبار خود آورده است.

"ناتوانی در پرداخت حقوق کارمندان" تیتر اصلی حیات نو است و "نامه دولت نامه دولت به جنتی برای لغو مصوبه مجلس" عنوان اول سرمایه.

گزیده مقالات

چرا نومید باشیم؟

مردم سالا ری با اشاره به محدودیت ها و توقیف های موقت چند روز گذشته نوشته حالا که مانده ایم بر همان عهد پیشین وفاداریم. از امروز می خواهیم بگوییم که با پایان انتخابات ریاست جمهوری دهم، همه چیز که تمام نشده ما تازه در آغاز راه هستیم و اگر چه شاید برخی ناامید و سرشکسته باشند، اما باید بپذیریم که دستاوردهای این انتخابات برای ما کم نبوده است.

به نوشته این مقاله اکنون راهی دیگر آغاز شده که مبدا آن همان بیست و دوم خرداد ۱۳۸۸ است. ظاهر ماجرا را رها کنیم و به باطن توجه کنیم. به آینده روشن بیندیشیم. با یاس و ناامیدی مشکلی حل نمی شود. ما سرمایه ای اندوخته ایم که پشتوانه و بستر حرکت های آتی ما خواهد بود. پس چرا ناامید باشیم؟ سرمایه در گزارش اصلی خود نوشته پس از آن که در سال گذشته به دلیل خشکسالی، کشور به یکی از بزرگترین وارد کنندگان گندم در جهان تبدیل شد، به نظر می رسد در سال جدید هم با وجود بهبود نسبی بارندگی ها، این وضعیت همچنان پایدار است.

به نوشته این روزنامه در حالی که پیش از این وزیر جهاد کشاورزی پیش بینی کرده بود در سال ۸۸ نیازی به واردات گندم نخواهیم داشت، تنها در دو ماهه ابتدای سال جاری یک میلیون و ۱۹۵ هزار تن گندم وارد کشور شده است. با وجود تاکید مسئولان بر خودکفایی گندم، اسفند ماه سال گذشته هیات دولت ادامه واردات گندم در سال ۸۸ را به تصویب رساند تا امسال پنج میلیون تن گندم وارد کشور شود.

راه پیمائی و تظاهرات آزاد

شکوفه آذر تهیه کننده گزارشی است در سرمایه با عنوان "اصل ۲۷ قانون اساسی، که در آن آمده با وجود صراحت و شفافیتی که قانون اساسی نشان می دهد اما حوادث اخیر ناشی از اعلام نتایج دهمین دور انتخابات ریاست جمهوری، نشان داد صریح ترین بندهای قانون اساسی نیز به سادگی از سوی برخی مفسران، نادیده انگاشته می شود. چرا که وزارت کشور برای برگزاری تجمعات آرام مردمی مجوز نمی داد و برخی به طور خودجوش در تجمعات برای نخستین بار پلاکاردی را بالا گرفتند که روی آن مفاد اصل ۲۷ قانون اساسی را نوشته بود. گزارشگر سرمایه به یاد آورده که خبرگزاری دولت و خبرگزاری دیگری وابسته به جناح راست افراطی هفته گذشته برای اثبات این نظر که راه پیمائی ها نیاز به مجوز وزارت کشور دارد و چون چنین مجوزی به معترضان به انتخابات داده نشده هر اجتماع آنان غیرقانونی است استدلال کرده بودند که ماده ۳۱ آیین نامه قانون احزاب که در دولت آقای میرحسین موسوی تصویب شده و برگزاری اجتماعات را منوط به دادن تعهد مبنی بر «عدم حمل سلاح» یا «عدم اخلال نسبت به مبانی اسلام» و «امنیت» است. بنا به مستندات گزارش سرمایه: رسانه های دولت در جریان چالش با معترضان که به قانون اساسی استناد می کردند آئین نامه اجرائی و کمیسیون ماده ده قانون انتخابات را پیش کشیده و نوشته بودند می توان نتیجه گرفت این نظام در کشور ما تاکنون مبتنی بر «اجازه قبلی» بوده است و نمی توان به حرف صرف وجود اصل ۲۷ قانون اساسی و با استناد به آن اقدام به برگزاری راهپیمایی نمود".

حاصل آمدن به صحنه

حسین فقیهی در روزنامه صدای عدالت [ که پنجشنبه توزیع نشد] نوشته مخالفان جنبش حمایت از موسوی در روز های اخیر دونكته را مدام در انتقاد از شیوه اعتراضی او تكرار می كنند. یكم این كه موسوی اگر می دانست عاملان انتخابات امانتدار نبوده و جانب بی طرفی را رعایت نمی كنند چرا از اول وارد این بازی شد. اتفاقا ورود میرحسین به بازی انتخابات سرفصل جدیدی را در تاریخ انقلاب اسلامی ایجاد كرد. وی و جریان هوادارش البته قبل از انتخابات احتمال هایی در مورد تخلف در نتایج داده و مجریان و ناظرین را هم انذارهایی كرده بودند اما آیا این احتمال می توانست حجتی برای وانهادن میدان به كسی باشد كه او را و عملكرد او را اصلی ترین عامل بازگشت به صحنه پس از بیست سال می دانست؟

به نوشته این روزنامه میرحسین حتی اگر با علم و آگاهی از بی عدالتی به صحنه آمده باشد دستاورد كمی نداشته است. او اگر به مثابه بیست سال پیش وارد عرصه نمی شد آیا می توانست به این صراحت و شفافیت از آنچه بر انتخابات ایران می رود شكایت به جمهور مردم ببرد؟ اگر وارد عرصه نمی شد آیا این عموم مردم نبودند كه معترضانه به او می گفتند كه چرا قصاص قبل از جنایت می كند و چرا خود نیامد كه ببیند عدالت هست یا نه.

طرح دوفوریتی

کیهان در گزارشی نوشته اقدام اخیر مجلس در تصویب كلیات طرحی برای تغییر قانون بودجه در ماه چهارم سال انتقاد شدید صاحب نظران را در پی داشته است.

به نوشته این روزنامه 131نماینده مجلس چهارشنبه گذشته بدون توجه به هشدار كارشناسان اقتصادی نظیر دكتر نادران و دكتر توكلی اقدام به تصویب كلیات اصلاح قانون بودجه ۸۸ به منظور افزایش اعتبارات دستگاه هایی چون مجمع تشخیص، مجلس و چند دستگاه هزینه بر دیگر كردند. این در حالی است كه همین نمایندگان چند ماه پیش و در هنگام تصویب قانون بودجه ۸۸ كل كشور ۸۵۰۰ میلیارد تومان از منابع درآمدی دولت را حذف كردند و البته به دولت اجازه دادند تا با كسر بودجه های عمرانی و هزینه ای از دستگاه های مختلف توازن را در بودجه برقرار نماید.

سرمایه نوشته یک روز پس از اقدام مجلس در استفاده قانونی از اختیارات خود و اصلاح قانون بودجه سال ۸۸ که دولت را مکلف می کرد ۶۵۰۰ میلیارد تومان از بودجه عمرانی و ۲۰۰۰ میلیارد تومان از بودجه اجرایی کسر کند حالا معاون رییس جمهور نامه ای به دبیر شورای نگهبان و رییس مجلس نوشته است. به نوشته سرمایه دولت عملاً در کاهش بودجه دستگاه های اجرایی بودجه نهادهای نظارتی همچون مجلس، دیوان محاسبات، سازمان بازرسی، قوه قضائیه، مجمع تشخیص مصلحت و دیگر دستگاه ها کسر کرده و حالا که مجلس می خواهد جلو این کار را بگیرد ادعا می کند که دیگر دیر شده و گره خورده است.

رسالت در سرمقاله خود پیرامون کسری بودجه دولت نوشته اگر قانون اجرا شود و تمامی سود خالص حاصل از فروش نفت به حساب اندوخته های قانونی و افزایش سرمایه دولت منظور گردد دولت خواهد توانست کسری های خود را پوشش دهد و نیازی به کاستن از هزینه های دیگر نیست .

به نوشته سردبیر رسالت نمایندگان مجلس كه طرح مربوط به جبران كسری بودجه را ارائه دادند و نیز مخالفان این طرح، كافی است توافق می‌كردند جزء “ح” بند ۷ قانون بودجه سال ۸۸ را وفق اصل ۵۳ و ماده ۱۰ و ۱۱ قانون محاسبات عمومی حذف شود با این حذف علاوه بر تامین كسری بودجه دولت به منبع عظیمی دست می‌یافتند كه از آن غفلت كرده بودند و می‌توانستند با این مبلغ، بسیاری از كسری‌های ظاهری خود را پوشش دهند.

خصوصی سازی بانک ها

سومین رییس بانک مرکزی در دولت احمدی نژاد در مصاحبه ای که ایران روزنامه دولت با وی انجام داده ادعا کرده بانک مرکزی استقلال خود را به دست آورده و مستقل از دولت تصمیم گیری می کند و افزوده ما معتقدیم هر نقدینگی، تورم را صعودی نمی‌كند و سیاست بانك مركزی نیز در ماه‌های آینده تزریق نقدینگی به اقتصاد كشور خواهد بود.

خبرنگار روزنامه دولت از رییس بانک مرکزی پرسیده اصلاح قوانین چه وضعیتی دارد و وی پاسخ داده همكاران من در دولت در حال تدوین این شاخص‌ها و متغیر‌ها هستند. برنامه دولت برای بانك‌ها در برنامه پنجم حركت به سمت خصوصی‌شدن است. منظور بنده خصوصی‌سازی واقعی از نظام بانكی ایران است كه در برنامه پنجم تأكید فراوانی در این زمینه انجام گرفته است.

آقای بهمنی به نوشته روزنامه ایران در مقابله با کارشناسان اقتصادی که معتقدند توزیع سهام عدالت در حالی که مدیریت شرکت ها همچنان در دست مدیران دولتی می ماند به معنای خصوصی سازی نیست گفته خصوصی‌سازی زمانی اتفاق می‌افتد كه مالكیت از مدیریت جدا شود و روح خصوصی شدن بر تمام پیكره اقتصاد ایران بخصوص نظام بانكداری ایران سایه افكند. بنده معتقدم اگر ما بیاییم ۸۰ درصد از سهام یك بانك را به یك میلیون نفر و ۲۰ درصد مابقی را به یك نفر اختصاص دهیم؛ این تناقض كامل با اصل و روح خصوصی‌سازی دارد.

ایران و بریتانیا

اعتماد مقاله ای را به همین موضوع اختصاص داده و زیر عنوان آینده نامعلوم ایران و اروپا نوشته به نظر می رسد ایران باید از محدوده فعلی رابطه با بریتانیا فراتر رود و متوجه تبعات بلندمدت این تلاطم ها و تصمیماتی که در ارتباط با آنها گرفته می شود باشد، همچنین هزینه ها و منافعی را نیز که هر تصمیم برای سیاست خارجی کشور به دنبال خواهد داشت ارزیابی کند. مهدی فاخری در این مقاله افزوده قاعده امر این است که از آنجا که بریتانیا سیاست خارجی مشترکی در چارچوب اتحادیه اروپا با کشورهای عضو این اتحادیه دارد تلاش می کند در کنار دیگر کشورها حتی آنهایی که از پیش موضع شان در برابر ایران مشخص بود، استفاده از فشار ۲۷ کشور عضو اتحادیه را در موردهایی این چنین نهادینه کند.