کیهان: تشکیل حزب توسط موسوی فتنه است، چشم فتنه را باید کور کرد

حسین شریعتمداری

حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان چاپ تهران، میرحسین موسوی و محمد خاتمی را به جنایت و خیانت متهم کرده و تلاش احتمالی آنها برای تشکیل حزب یا "جمعیت" را فتنه ای دانسته که باید جلوی آن را گرفت.

نماینده آیت الله خامنه ای در روزنامه کیهان در سرمقاله شماره روز شنبه ۱۳ تیر (۴ ژوئیه) این روزنامه، بیانیه روز چهارشنبه آقای موسوی را "بخشی از یک مأموریت دیکته شده بیرونی" نامید که در عین حال هدف دیگری را هم دنبال می کند: "فرار از مجازات قطعی به جرم قتل انسان های بی گناه، برپایی آشوب و بلوا، اجیر کردن اراذل و اوباش برای تعرض به جان و مال و ناموس مردم، همکاری آشکار با بیگانگان و ایفای نقش ستون پنجم آمریکا در داخل کشور و ده ها جرم مشهود دیگر".

آقای شریعتمداری که از حامیان اصلی نامزدی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری بود، نوشته است که آقای موسوی و آقای خاتمی "متهمان اصلی" این "جنایات" و "خیانت" هستند و "باید در دادگاهی علنی و در مقابل چشم مردم مظلوم و خونخواه پاسخگوی آن باشند".

آقای موسوی روز چهارشنبه ۱۰ تیر در واکنش به تأیید صحت انتخابات ریاست جمهوری ایران توسط شورای نگهبان، بیانیه ای صادر کرد و گفت که اکثریت جامعه، مشروعیت سیاسی دولت برآمده از این انتخابات را نمی پذیرند.

در بیانیه آقای موسوی آمده بود: " گروهی از نخبگان بر سر آنند که گرد هم آیند و با تشکیل جمعیتی قانونی، صیانت از حقوق و آرای پایمال شده مردم در انتخابات گذشته را از طریق انتشار مدارک و اسناد تقلب و تخلف های انجام گرفته و نیز رجوع به محاکم قضایی پیگیری کنند و نتایج آن را مستمرا به اطلاع عموم مردم برسانند".

او گفته بود که به این جمع خواهد پیوست.

اما مدیرمسئول کیهان این اقدام را "زمینه سازی برای تشکیل یک حزب اپوزیسیون با شعار نامشروع بودن دولت دهم" دانسته است که آقای موسوی و آقای خاتمی "اعضای اصلی" آن خواهند بود.

آقای شریعتمداری با بر شمردن اتهاماتی که از نظر او به آقای موسوی و آقای خاتمی وارد است، می نویسد که این حزب "نمی تواند قانونی باشد" بنابراین ممکن است آقای موسوی بخواهد آن را "بدون مجوز قانونی" تشکیل دهد.

مدیرمسئول کیهان چنین حزبی را در صورت تشکیل "ستون پنجم دشمن" و "آتش زیر خاکستر فتنه" نامیده و نوشته است: "چاره آن، این سخن حضرت امیر علیه السلام است که چشم فتنه را باید کور کرد".

این در حالی است که تعداد زیادی از چهره های اصلی احزاب و تشکل های اصلاح طلب و منتقد دولت که مجوز فعالیت دارند، در هفته های اخیر بازداشت شده اند و رسانه ها و چهره های نزدیک به دولت از ضرورت انحلال آنها سخن می گویند.

جمعیتی که آقای موسوی در بیانیه خود از تلاش برای تشکیل آن خبر داده است، به نوشته او قرار است این مطالبات را دنبال کند: توقف برخوردهای امنیتی، فوق امنیتی و نظامی با مسائل انتخاباتی و بازگشت کشور به فضای طبیعی سیاسی، اصلاح قانون انتخابات به نحوی که امکان تکرار تقلبات گسترده را از بین ببرد و بی طرفی نهادهای مجری و ناظر را تضمین کند، رعایت اصل ۲۷ قانون اساسی در مورد آزادی تجمعات، آزادی مطبوعات و رفع توقیف از آنها، فعالیت مجدد سایت های خبری مستقل، ممنوعیت مداخلات غیرقانونی دولت در فضای ارتباطی، نظیر اینترنت و پیام های کوتاه و جلوگیری از قطع ارتباطات تلفنی و شنود مکالمات مردم و هر گونه تجسس دیگر، توقف برخوردهای یک جانبه، افترا، دروغ پردازی و اهانت در رسانه ملی کشور، برخورداری از کانال های مستقل تلویزیونی در خارج و داخل کشور، صدور مجوز برای تشکیل جمعیت های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی و آزادی همه دستگیر شدگان سیاسی، ابطال پرونده سازی های جعلی امنیتی و دخالت ندادن پرونده های جاری در برخورداری آنها از حقوق اجتماعی.