بررسی روزنامه های صبح تهران، یکشنبه ۱۴ تیر

تیترهای اول

"پاسخی برای کم لطفی های معاون رییس جمهور نداریم" به نقل از نایب رییس مجلس تیتر اصلی آفتاب یزد است، مردم سالاری با عنوان "نامه غیرحقوقی آقای معاون" به همان موضوع پرداخته، صدای عدالت از قول فرزند آیت الله بهشتی خطاب به نمایندگان مجلس نوشته "استقلال نمایندگی را فدای جاه طلبی های غیرقانونی نکنید" و "قبل از آشتی ملی باید اقناع ملی رخ دهد" عنوان اول حیات نو است.

ابتکار " کابینه دهم؛ بایدها و نباید ها" را در صدر گزارش های خود آورده و "استراتژی جدید توسعه صنعتی" عنوان اول دنیای اقتصاد است.

ایران از "ادغام دو وزارت خانه برای حمایت از صنایع" خبر داده، جام جم همین خبر را با عنوان وزارت خانه های صنایع و بازرگانی ادغام می شوند" آورده و رسالت از قول محمود احمدی نژاد نوشته "تولید را سرپا نگاه می داریم" ایران سلاح هسته ای نمی سازد.

"اوج تشنج در روابط ایران و بریتانیا" تیتر اول اعتماد است، جوان با تیتر "واكنش ایران به دیپلماسى لندنى " به همان موضوع پرداخته است، روزنامه جمهوری اسلامی تیتر "دور تازه تلاش برای آزادی ۴ دیپلمات ربوده شده ایرانی در لبنان" را برگزیده است و "مدرکی نداریم ایران سلاح هسته ای نمی سازد" از زبان رییس تازه سازمان بین المللی انرژی اتمی عنوان اصلی کیهان است.

گزیده مقالات

دو سر باخت

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته نباید فراموش کرد که بخش بزرگی از آمار ۸۵ درصدی مشارکت مردمی در انتخابات اخیر که به راستی مایه فخر و مباهات است، حاصل زحمات و هزینه های گروه های اصلاح طلب است. به یاد بیاوریم ماه های فروردین و اردیبهشت را که به رغم کوتاهی رسانه ملی چگونه نامزدهای اصلاح طلب در خلال سفرهای خویش شور و نشاط انتخاباتی را در اقصی نقاط کشور می پراکندند و مردم را سوای سلائق فکری به مشارکت گسترده فرا می خواندند.

سرمقاله این روزنامه با این مقدمه اتهام انقلاب مخملین را رد کرده و نوشته زدن این افترا سطحی نگری است و ضربه زدن بر انقلاب اگر ارکان کشور را سست و مهیای وقوع چنین انحرافی بنمایانیم شعار اصلاحات تبدیل معاند به منتقد و تبدیل منتقد بود ولی کسانی که رویکرد فعلی را برگزیده اند فرجامی جز جدا کردن افرادی که تاکنون برای پیشبرد اهداف نظام تلاش داشته اند و بسیاری از آنان نیز جزو بدنه همین نظام بوده اند نخواهد داشت و این یعنی بازی دو سر باخت. چه باید کرد؟

کیهان در سرمقاله خود نوشته نظام جمهوری اسلامی با افراد و گروه هایی از این دست چگونه باید برخورد كند كه اگر انتخابات را ببرند تبدیل به اپوزیسیونی خطرناك درون نظام می شوند و امكانات نظام را برای ضربه زدن به اصل آن به كار می گیرند- چنانكه تجربه حضور ۸ ساله آنها در دولت و تصدی ۴ ساله مجلس به وضوح نشان می دهد- و اگر انتخابات را ببازند خود را پیروز می نامند و دست در دست عوامل خارجی خیابان ها را آتش می زنند.

به نوشته کیهان معنای این رفتارها هیچ چیز جز این نیست كه این افراد وگروه ها ولو به زبان چیز دیگری بگویند اصل نظام سیاسی را قبول ندارند و انتخابات را هم- مثل حضور در دولت و دیگر نهادهای نظام- چه ببازند و چه ببرند فقط ابزاری برای ضربه زدن به اقتدار، جایگاه و اعتبار نظام وایجاد دردسر برای آن می دانند. با چنین گروه هایی كه هیچ كدام از قواعد بازی را به رسمیت نمی شناسند اما خود را پیروز همه مراحل بازی می دانند و از به هم زدن میز بازی در صورت لزوم هم ابایی ندارند چه باید كرد؟

علیه هاشمی

سرمایه در گزارشی اشاره کرده تبلیغات علیه هاشمی رفسنجانی و خانواده وی توسط محمود احمدی نژاد در حالی صورت گرفته که رهبر در نماز جمعه ۲۱ خرداد ماه یعنی درست یک هفته پس از انتخابات ضمن ارائه تحلیلی جامع از مساله انتخابات و حوادث قبل و بعد آن، روش های غلط تبلیغات انتخاباتی را از هر دو جریان عمده صحنه انتخابات مورد نقد و نکوهش قراردادند. در خصوص موضوع طرح اتهامات علیه افراد ( که موضوع این نوشتار است) او با ذکر نام از آقایان هاشمی و ناطق نوری و بیان توصیفات مثبتی از ایشان آنها را در کنار رهبر و شخصیت آنها را مورد تایید قرار داد.

به نوشته این روزنامه قابل توجه است که رهبری در سخنان صریح خود در این خطبه مهم برای اولین بارضمن تایید آقای هاشمی از اختلاف نظر و سلیقه خود با او و همچنین نزدیکی آن با رویکرد های دولت سخن به میان آورد. بدین ترتیب رهبری اولاً با تایید شخصیت آقای هاشمی از گذشته تا حال، اتهامات سیاسی طرح شده اخیرعلیه او را نفی کرد و ثانیاً طرح اتهامات مالی علیه وابستگان به او را بدون آنکه تایید یا تکذیب کند روشی نادرست قلمداد کرد که نیازمند تعقیب و اثبات در مجاری قانونی است.

سرمایه نتیجه گرفته چنین شیوه بدیعی که در این دوره ظهور کرد ممکن است به عنوان شگرد موفق انتخاباتی مورد تأسی داوطلبان در دوره های بعدی ریاست جمهوری و حتی مجلس قرار گیرد. نکته قابل تامل دیگر اینکه وقتی آقای احمدی نژاد بار اصلی تبلیغات مبارزه با فساد را درافشای اسامی و طرح اتهامات قرار می دهد قاعدتاً انتظار می رفت که نام برخی افراد وابسته به حامیان او که شایعات بسیاری در خصوص مفاسد مالی متوجه آنهاست نیز بدون اغماض طرح می شد.

اشکال اکثریت

علی سرزعیم در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته یکی از بنیان‌های دموكراسی انتخابات است و هر گاه سخن از انتخابات به میان می‌آید، مساله رای اکثریت مطرح می‌شود. برخلاف آنچه که اکثر‌ایرانی‌ها تصور می‌کنند، رای اکثریت شیوه بدون چون وچرایی در غرب نیست و ‌اندیشمندانان مختلف از جمله اقتصاددانان در مورد تبعات مثبت و منفی‌این شیوه تصمیم‌گیری و خصوصا دلالت‌های آن در سیاستگذاری اقتصادی، بحث‌های جالبی را مطرح کرده‌اند.

این کارشناس اقتصادی سپس دو بازی را در نظر آورده که در بازی اول، هر کس که اول شود، همه جایزه را به دست خواهد آورد و چیزی نصیب بازیکن دوم و سوم نخواهد شد. اما در بازی دوم، افراد متناسب با امتیاز خود از جایزه منتفع می‌شوند. کسی که اول می‌شود، قطعا امتیاز بیشتری آورده ولی کسی که دوم می‌شود نیز جایزه‌ای به دست خواهد آورد.

به نوشته سرمقاله دنیای اقتصاد این دو قاعده بازی، دو نظام انگیزشی مختلف‌ایجاد خواهد کرد. در بازی اول، پیروزی در حکم مرگ و زندگی خواهد بود؛ حال اگر با معیار انصاف به مساله نگاه کنیم، کدام قاعده بازی قابل‌دفاع‌تر است؟ آیا منصفانه است که کسی صرفا به دلیل داشتن 2‌‌درصد رای بیشتر (۵۱‌‌درصد در مقابل ۴۹‌‌درصد)، همه جایزه را از آن خود کند؟ بعید به نظر می‌رسد که پاسخ به‌این سوال مثبت باشد.

موسوی و قانون

رسالت در سرمقاله خود برای چندمین روز به انتقاد از میرحسین موسوی ادامه داده و نوشته آقای موسوی پیش از این در مناظره با احمدی‌نژاد در عدم قانون و پرهیز از قانون ستیزی گفته بود. راستی اگر قانون را از ابتدا “حكم” قرار داده بوده‌ایم ، به بیراهه می‌رفتیم تا جایی كه دشمنان به دخالت در امور داخلی ما طمع كنند و دم از حمایت از معترضین و منتقدین بزنند.

به نوشته این روزنامه هنوز آقای موسوی فكر می‌كند رای آورده و در توهم “خود اكثربینی” بسر می‌برد در حالی كه این امر راه‌حل ها را به بن‌بست می‌كشاند. و اگر قرار باشد که وی به محاکم قضائی رجوع کند در حالی که وی شورای نگهبان را که در آن شش مجتهد و شش حقوقدان است نمی پذیرد حالا چگونه در آینده می‌خواهد داوری یك قاضی یا مجتهد را بپذیرد و تمكین كند؟!

با مدیرکل جدید

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود درباره مدیرکل تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی نوشته آقای آمانو به عنوان یك ژاپنی قطعا فاجعه استفاده آمریكا از بمب اتمی علیه مردم كشورش در شهرهای هیروشیما و ناكازاكی را به یاد دارد به همین جهت وی باید در مقابل تخلفات آمریكا ، اسرائیل و سایر قدرتها كه عملا آژانس را وجه المصالحه اهداف خود قرار داده اند موضعگیری كند.

این روزنامه به مدیرکل جدید توصیه کرده تلاش كند استقلال عمل این نهاد بین المللی را به آن باز گرداند و این نهاد كاملا فنی را قربانی مطامع سیاسی كشورهای غربی نكند همان كاری كه متاسفانه آقای البرادعی انجام داد و نه تنها خود را گرفتار بازیهای سیاسی كرد بلكه آژانس را نیز فدای مطامع قدرتهای غربی نمود.

دولت متخلف

محمدعلی دادخواه در مقاله ای در اعتماد نوشته مجلس کلیات طرحی را تصویب کرد که براساس آن دولت موظف به کاهش هزینه های خود و جبران کسری بودجه قوه قضائیه، مجمع تشخیص شده اما پس از آن منصور برقعی معاون برنامه ریزی ریاست جمهوری در نامه یی به دبیر شورای نگهبان از مصوبه مجلس در مورد کاهش هزینه های دولت شکایت کرد در حالی که ً قوه مجریه باید الزاماً نظریات مجلس را اجرا کند. هر استنباط خلاف این امر اصولی که در نظام های تفکیک قوا پذیرفته شده افاده تداخل قوا را متبادر می سازد.

این حقوقدان تاکید کرده اگر اجازه داده شود که قوه مجریه مصوبات قوه مقننه را لغو و فسخ کند یا اجرا نکند، دقیقاً مانند آن است که طرفین دعوا حکم دادگاه را نادیده انگارند و به آن توجه روا ندارند.

با هم نه برهم

یکی از سرداران جبهه های جنگ در نامه ای که صدای عدالت آن را منعکس کرده نوشته جای قدوم با صفا و عاشق شهیدان را به مشتی دزد و رذل و اوباش دادید!.نسل من فدا شد تا مردم و نظام کشورم باقی و پاینده بماند، ولی نسل من شاهد چیز دیگری بود!نسل من درایتی را در برخی ندید تا معترض را از معاند جدا کند، و با معترض با رافت و منطق صحبت کند و با معاند با شدت برخورد کند.

در ادامه این نامه آمده نسل من این روزها خون گریه می کند که حرمت حریم هایی شکسته شد که برای برقرای آنها، چه جان ها نثار شده بود.نسل من فدا شد تا این نسل در کنار هم کشورمان را بسازند، در کنار هم امنیت کشورمان را حفظ کنند و با هم باشند نه بر هم!

ویرانه نیمه ویرانه

آفتاب یزد در سرمقاله خود با اشاره به پایان دوره ریاست آیت الله شاهرودی بر قوه قضاییه نوشته شاهرودی در این مدت، بسیاری از ناسزاها را تحمل كرد تا قوه قضائیه به اداره تابعه بعضی از سیاستمداران پرمدعا و زیاده خواه تبدیل نشود. او حتی تاوان اقدامات خود را در كاهش بودجه و امكانات قوه قضائیه مشاهده كرد اما باز هم حاضر نشد قضات تحت امر خود را به »میرزا بنویس« برای بعضی تریبون‌داران تبدیل كند.

به نوشته سردبیر این روزنامه. باگذشت دوره تبلیغات انتخاباتی و آغاز برخی اعتراضات به روند برگزاری انتخابات، موج جدیدی از دستگیری‌ها به راه افتاد كه همین مسئله نیز می‌تواند در روزهای پایانی ریـاسـت آیـت الله شاهرودی بر قوه قضائیه، مسئله ساز باشد. به فرض كه رئیس قوه قضائیه بنابر بعضی مصلحت اندیشی‌ها و ضرورت‌های امنیتی، نتواند به صورت علنی بر اجرای دقیق برخی از ضوابط حــقــوق شـهـرونـدی و قـوانـین موجود نسبتبه تعدادی از بازداشت شدگان تاكید نماید اما آیا او قادر نیست كه قانون شكنی همراه با عقده گشایی تعدادی از رسانه‌ها را نیز متوقف كند؟

در ادامه این مقاله آمده آیت الله شاهرودی به خوبی می‌داند اگـر تـعدادی از فعالان سیاسی اصلاح طلب، مرتكب اقداماتی شده‌اند كه براساس قوانین موجود- نه سلیقه‌ها - جرم تلقی می شود بـایـسـتـی پاسخگوی اقدامات خود باشند. امااولاً طولانی شدن دوره بازداشت موقت و عدم اعلام صـریـح مـوارد اتـهـامی و اسناد تخلفات آنها،شانس پذیرش اتهامات این افراد توسط افكار عمومی را كاهش خواهد داد.

مطالب مرتبط