سپاه پاسداران: بسیج هزار نفر را در تهران دستگیر کرده

عبدالله عراقی
Image caption به گفته آقای عراقی، بسیج با مصوبه شورای عالی امنیت ملی در عملیات حاضر شد

سپاه پاسداران ایران می گوید که در جریان ناآرامی های پس از انتخابات ایران از تمام نیروی خود استفاده نکرده و تنها 30 درصد از توان بسیج برای آنچه "مقابله با اغتشاشات" خوانده شده، استفاده کرده است.

سرتیپ عبدالله عراقی فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران می گوید که روز 30 خرداد سپاه محمد رسول الله که بازوی اجرایی بسیج در شهر تهران است با کمک نیروی انتظامی وارد عمل شده و از ساعت دو ونیم بعد از ظهر همان روز در تهران مستقر شد.

آنطور که این فرمانده سپاه نقل کرده بنابر مصوبه شورای عالی امنیت ملی سپاه و بسیج در روز 30 خرداد وارد عمل شدند و "مجموعه سپاه تهران بزرگ به عنوان بازوی اجرایی سپاه پاسداران در تهران به کمک نیروی انتظامی آمد."

انتشار نتیجه انتخابات ریاست جمهوری که در آن محمود احمدی نژاد پیروز انتخابات اعلام شد، اعتراض گسترده ای به دنبال داشت و معترضان نتایج اعلام شده انتخابات را غیرقابل قبول دانسته و دولت را به تقلب در انتخابات متهم کردند.

با وجود منع هر گونه گردهمایی از سوی دولت، راهپیمایی هایی اعتراضی در نقاط مختلف ایران برگزار شد و طرفداران میرحسین موسوی و مهدی کروبی چند راهپیمایی بزرگ در تهران برگزار کردند.

بعد از آن نیز درگیری ها بین معترضان و نیروهای امنیتی و انتظامی و بسیج به خصوص در شهر تهران ادامه داشت. در روز شنبه 30 خرداد گزارش شده بود که درگیری هایی بین معترضان و نیروهای امنیتی، انتظامی و بسیج در خیابان انقلاب، میدان انقلاب، خیابان آزادی، خیابان اسکندری، خیابان فرصت، صادقیه، خیابان کارگر شمالی، بلوارکشاورز، میدان ولی عصر، گیشا، ستارخان، پل حافظ، میدان توحید و نقاط دیگر رخ داده است.

درگیری پایگاه بسیج

آقای عراقی می گوید که نیروهای بسیج در روز 30 خرداد وارد عمل شده اند اما در بخشی از گزارش به وقایعی اشاره می کند که در بزرگترین راهپیمایی معترضان در خیابان انقلاب به میدان آزادی در روز 25 خرداد اتفاق افتاد.

در جریان راهپیمایی بزرگ معترضان به نتایج انتخابات که صدها هزار نفر در آن شرکت داشتند، نیروهای بسیج پایگاه 117 در میدان آزادی به سمت معترضان آتش گشودند و چند نفر در جریان این درگیری کشته و زخمی شدند.

این فرمانده سپاه می گوید که :"برخی از اراذل و اوباش به حوزه 117 بسیج حمله کردند و اقدام به تخریب درب ورودی و آتش زدن ماشین ها در آنجا کردند که با سد نیروهای بسیج برای حفاظت پایگاه روبه رو شدند."

به گفته آقای عراقی، "نیروهای بسیجی سه ساعت و نیم به این افراد اخطار می دادند که اینجا یک پایگاه نظامی است و بر اساس قوانین نظامی اگر کسی به آنجا حمله کند مدافعان می توانند به سویشان تیراندازی کنند."

این فرمانده سپاه در شرح ماجرای پایگاه بسیج می گوید: "نیروهای بسیج تعدادی تیر مخفی و گازی و تیرهوایی شلیک کردند."

آمار دقیقی از تعداد افراد بازداشت شده منتشر نشده است. اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی اعلام کرده بود که این نیرو یک هزار و 32 نفر را دستگیر کرده است.

Image caption فرمانده نیروی انتظامی می گوید که تعدادی از افراد دستگیر شده در خارج از کشور آموزش انقلاب مخملی دیده اند

آقای عراقی هم می گوید که بسیج تهران نیز بیش از هزار نفر را دستگیر کرده که "تعداد صد نفر آنها قبلا دارای پرونده بودند و حتی برخی از آنها با خارج ارتباط داشته و در درگیری های دیگر نقاط کشور حضور داشتند."

بنابه گفته این فرمانده ارشد سپاه، در جریان اعتراضات نسبت به نتیجه انتخابات"گروهی از قبل سنگ هایی را در بسته های مختلف در سطل های زباله جاسازی کرده بودند تا در زمان اغتشاش بتوانند از آن استفاده کنند" و "برخی از افراد نیز از پشت بام ها آجر، آب جوش و اسید بر سر مردم می پاشیدند."

فرمانده نیروی انتظامی: تقلبی صورت نگرفته

همزمان با این سخنان، سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی نیز گفته است که پلیس "با اشرافیت اطلاعاتی که داشت تمام وقایع را از قبل پیش بینی کرده بود و همین باعث شد تا در جریان اعتشاشات اخیر پلیس غافلگیر نشود."

بعد از اعلام نتایج انتخابات، تعداد زیادی از فعالان سیاسی و اجتماعی و روزنامه نگاران نیز دستگیر شده اند و فرمانده نیروی انتظامی می گوید:"از سه یا چهار سال قبل بعضی از احزاب ساختارشکن که برخورد قانونی با آنها صورت نگرفته بود، اقدام به ایجاد سازمانی هرمی شکلی که شبیه به سازماندهی گروهک منافقین (مجاهدین) دارد تشکیل دادند که در چنین روزی در انتخابات پیروز شوند که اگر این اتفاق نیفتاد تلاش به نشان دادن تقلب در انتخابات و به آشوب کشاندن متن جامعه کنند."

آقای احمدی مقدم گفته است که "این افراد در خارج از کشور آموزشها و دوره های انقلاب مخملی دیده اند که تمام مشخصات این افردا برای پلیس شناخته شده است."

به گفته فرمانده نیروی انتظامی، "در بازرسی از مراکزی که به عنوان ستاد های انتخاباتی فعالیت می کردند، اسناد و مدارکی در جهت جعلی نشان دادن انتخابات و تقلب در آن به دست آمده است."

آقای احمدی مقدم تاکید کرده که "به مردم اطمینان می دهم که هیچ تقلبی در انتخابات صورت نگرفته است."

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست