به روز شده:  16:45 گرينويچ - 05 ژوئيه 2009 - 14 تیر 1388

وضعیت بحرانی هوا در برخی از شهرهای ایران

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

افزایش گرد و غبار و آلاینده ها در ایران سبب بروز مشکلات تنفسی، لغو برخی پروزاهای داخلی و همچنین تعطیلی برخی از شهرهای ایران شده است.

گرد و غبار از پدیده های جوی مخرب محیط زیست است. به دلیل موقعیت جغرافیایی ایران در کمربند خشک و نیمه خشک جهان، این کشوردر معرض سیستم های گرد و غبار محلی قرار دارد. کارشناسان می گویند، این وضعیت یک پدیده فرامرزی زیست محیطی است.

مجید شفیع پور، کارشناس آلودگی هوا می گوید:" آنچه در خلال چند روز گذشته کشورمان با آن مواجه شده به واسطه منحنی های جریان هوا و وزش باد در سطح زمین از نواحی خشک و بیابانی شمال عربستان سعودی، جنوب و جنوب شرقی عراق باعث به همراه آوردن گرد و غبارهای موجود و آنچه که موسوم به ذرات معلق در هوا است را به کشور عزیزمان داشته است. "

طی روزهای اخیر افزایش این گرد و غبار از غرب و جنوب غرب ایران به تهران نیز رسیده است. مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در همین رابطه از افرادی که دچار مشکلات تنفسی و قلبی هستند، خواسته از تردد در هوای آزاد جلوگیری کنند.


ناصر کرمی کارشناس محیط زیست در مورد وضعیت آلودگی تهران توضیح می دهد:" پدیده گرد و غباری که در تهران روی داده، برای شهروندان این شهر تجربه کمیابی است. یعنی خیلی این معمول نیست که پدیده ریزگرد در تهران رخ دهد. این گرد و غبار نیست. یک پدیده خیلی خاص اقلیمی است که کشیده شدن دامنه اش به تهران نیز عجیب است. چون این پدیده ویژه مناطق بیابانی با عرض های پائین است."

با افزایش آلاینده ها در شهرهای مختلف ایران دو شهر بانه و مریوان در کردستان به حال تعطیل درآمده اند. براساس قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا در صورت مواجه با وضعیت حاد جوی به تشخیص وزارت بهداشت ، محدودیت های موقت زمانی و مکانی توسط مسئولان محلی وضع می شود.

براساس آخرین اندازه گیری های گزارش شده غلظت آلاینده به حدود ۲۳۰ براساس شاخص استاندارد آلودگی هوا افزایش پیدا کرده است، یعنی نزدیک دو و سه دهم برابر حد استاندارد

مجید شفیع پور

مجید شفیع پور در خصوص وضعیت شهرهای مختلف آلوده در ایران توضیح می دهد:" براساس آخرین گزارش ها که سازمان هواشناسی کشور ایران اعلام کرده نزدیک به ۱۸ استان غربی و مرکزی و شمالی کشور شاهد افزایش غیر منتظره غلظت ذرات معلق عمدتا گرد و غبار است. به نحوی که در خلال چند ساعت گذشته به تهران هم رسیده و براساس آخرین اندازه گیری های گزارش شده در ساعت چهار بعدازظهر به وقت تهران غلظت آلاینده به حدود ۲۳۰ براساس شاخص استاندارد آلودگی هوا افزایش پیدا کرده است، یعنی نزدیک دو و سه دهم برابر حد استاندارد. "

با توجه به بروز این پدیده جوی، روز یک شنبه، 14 تیرماه، رئیس سازمان محیط زیست ایران در دیدار با نخست وزیر عراق یادداشت تفاهمی را برای کاهش آلودگی گرد و غبار به امضا رساندند. ناصر کرمی کارشناس محیط زیست معتقد است در شرایط حاضر هیچ اقدامی انجام شدنی نیست و ادامه می دهد:" به خاطر اینکه برخلاف تصور همه، این ذرات از جنس شن بادهای معمول مناطق بیابانی نیست که با مالچ پاشی در مبدا و یا ایجاد فضای سبز شدت وزش باد را کاهش دهد. این پدیده در منطقه مبدا بلافاصله حالت عروجی پیدا می کند بالا می رود با توجه به جریان های خاص بالاتر رفته و ناگهان حالت فرونشینی پیدا می کند."

اما مجید شفیع پور معتقد است بهترین راهکار برای کنترل هرگونه انتشار آلاینده زیست محیطی کنترل در مبدا است، او اضافه کرد:" از آنجائیکه مبدا اصلی انتشار این گونه ذرات و گرد و غبار در واقع در کشورهای غرب و جنوب غرب ایران است. بهترین تلاش مهندسی تثبیت شن ها و خاک هایی است که توسط توسعه فضای سبز مشجر و جنگلکاری و یا مالچ پاشی برای تثبیت آنها به کار گرفته می شود. تا به این سادگی بادهای با سطح نزدیک به زمین آنها را به هوا نیاورند و معلق نکنند.

به اعتقاد برخی از کارشناسان پیش از امضای تفاهم نامه، یا راهکارهای نظری باید به راهکارهای اجرایی مانند کاشت درخت، مالچ پاشی و بیابان زدایی روی آورد تا امکان کنترل چنین پدیده هایی در آینده امکان پذیر شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.