ایران یک کارمند دیگر سفارت بریتانیا را آزاد کرد

سفارت بریتانیا در تهران
Image caption کارمندان سفارت بریتانیا به دست داشتن در نا آرامی ها متهم شد بودند

وزارت امور خارجه بریتانیا اعلام کرده که ایران یکی دیگر کارمندان سفارت این کشور در تهران را که بیش از یک هفته پیش توسط مقامات ایران بازداشت شده بود، آزاد کرده است.

براساس گزارش ها به این ترتیب با آزادی این فرد ، هنوز یکی دیگر از کارمندان سفارت بریتانیا در تهران در بازداشت بسر می برد.

وکیل کارمند بازداشت شده سفارت گفته است موکلش با اتهاماتی روبروست.

وزارت امور خارجه بریتانیا با انتشار بیانیه ای اعلام کرده که تلاش برای آزادی تنها کارمند بازداشتی سفارت در تهران اولویت اصلی این وزارتخانه است.

در پی ناآرامی ها در ايران و اعتراض ها به نتايج دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری این کشور، 9 نفر از کارمندان ايرانی سفارت بريتانيا بازداشت شده بودند.

آیت الله احمد جنتی، امام جمعه موقت تهران در خطبه های نماز جمعه ، 12 تیر ( سوم ژوئیه) اعلام کرد که تعدادی از کارمندان ایرانی سفارت بریتانیا در تهران، که در روزهای گذشته بازداشت شده اند، به اتهام دست داشتن در ناآرامی های اخیر محاکمه خواهند شد.

دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا در واکنش به اظهارات آقای جنتی در بیانیه ای گفت: "ما به دنبال شفاف سازی فوری از طرف مقام های ایرانی مرتبط به این موضوع هستیم."

آقای میلیبند از قصد خود برای گفت و گو با منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران خبر داده و بار دیگر تاکید کرده است که" کارمندان سفارت بریتانیا در تهران در هیچ اقدام غیر قانونی و نامناسبی شرکت نداشته اند."

پیش از این غلامحسين محسنی اژه ای، وزير اطلاعات ايران در باره علت بازداشت کارمندان ايرانی سفارت بريتانيا در تهران گفته بود که این سفارتخانه "تحت پوشش نیروهای محلی، افرادی را در بین اغتشاشگران می فرستاد و مطالب مورد نظر خود را هم به آنها و هم به جامعه القا می کرد."

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، نیز پیش تر بازداشت شدگان را "به اقدامات خلاف قانون و مقررات" متهم کرده بود و گفته بود "طبیعی است که طبق مقررات با آنان رفتار شود."

این در حالی است که دولت بریتانیا مکررا هرگونه اتهامی را دراین مورد بی اساس خوانده و خواستار آزادی فوری همه کارکنان بازداشتی سفارت شده است.

مطالب مرتبط