مخالفان و موافقان ایجاد تشکل سیاسی از سوی موسوی

موسوی
Image caption تشکیل حزب از سوی میرحسین موسوی اعلام نشده است

با وجود آن که میر حسین موسوی رهبر اصلی معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری به صراحت سخن از تشکیل حزب نگفته است اما "کیهان" روزنامه اصولگرای حامی دولت در سرمقاله ای به امضای حسین شریعتمداری مدیر مسئول این روزنامه، پیشاپیش با تشکیل حزب توسط آقای موسوی مخالفت کرده است. این در حالی است که برخی از نیروهای سیاسی در ایران هم از تشکیل حزب از سوی موسوی استقبال کرده اند.

به نظر می رسد آن چه بحث از یک تشکل سیاسی برای ادامه اعتراضات را با اهمیت کرده وجود نارضایتی ها در سطح جامعه است که هنوز به اشکالی مانند فریاد های الله و اکبر و شعار های اعتراضی شبانه بروز می کند.

محمد سلامتی دبیر کل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی تشکیل حزب را لازمه دموکراسی و ضروری دانسته است.

الهه کولایی استاد علوم سیاسی و از چهره های نزدیک به آقای موسوی در گفت وگویی با بخش فارسی بی بی سی اظهار امیدواری می کند که هنوز هم امکان یافتن راه قانونی برای ایجاد تشکل وجود دارد.

به گفته خانم کولایی نیروها و شخصیت های حامی آقای موسوی از توانایی و شرایط ایجاد یک تشکل سیاسی برخوردارند.

فعالیت احزاب معترض

در حالی که اعضای اصلی احزاب مخالف دولت بعد از انتخابات ریاست جمهوری دستگیر شده اند برخی صاحب نظرانی می گویند دولت ایران اجازه فعالیت به تشکل های معترض به انتخابات نخواهد داد.

داریوش محمد پور کارشناس مسایل ایران در لندن می گوید حتی اگر اجازه تشکیل گروه سیاسی داده نشود آقای موسوی از توانایی و ویژگی های شخصیتی برای ادامه اعتراضات برخوردار است.

البته آقای محمد پور امکان صدور مجوز تاسیس حزب توسط آقای موسوی را بعید می داند.

حسین باستانی روزنامه نگار اصلاح طلب نیز معتقد است که روش آقای موسوی بیش از آن که ایجاد یگانگی حزبی باشد استفاده از بیشترین نیروها و شخصیت ها به شکل یک جبهه سیاسی و اجتماعی است.

آقای باستانی به بی بی سی فارسی می گوید:روش کار آقای موسوی در طول فعالیت های انتخاباتی هم به شکلی بوده است که بیشتر طیف وسیعی از چهره های اجتماعی و مذهبی و سیاسی را مخاطب قرار می دهد تا این که خود را در یک تشکل حزبی محدود کند.

در شرایطی که اجازه هرگونه فعالیتی باید به دست دولتی باشد که که معترضان به نتایج انتخابات آن را "دولت کودتا" و "نامشروع" می دانند.

به گفته آقای باستانی، بر سر راه امکان ادامه فعالیت رسمی قانونی و مسالمت آمیز ابهام وجود دارد.

حتی آقای محمد پور معتقد است که عملا در ایران دو قانون وجود دارد و وقتی گفته می شود مبارزه قانونی و مسالمت آمیز منظور باوری است که مردم به روح قانون دارند حتی اگر با تفسیر دولت از قانون مغایر باشد.

با توجه به محدودیت هایی که بر سر راه اطلاع رسانی و تصمیم گیری گروهی در فضای سیاسی ایران وجود دارد خانم کولایی معتقد است برای ارزیابی بهتر باید در انتظار ابراز نظر دقیق آقای موسوی ماند.

مطالب مرتبط