اتحادیه اروپا اعدام‌ها در ایران را محکوم کرد

Image caption ایران با استناد به موازین شرعی از مجازات اعدام دفاع می کند

اتحادیه اروپا ایران را به دلیل انجام مجموعه ای از اعدام ها که آخرین آن در روزهای اخیر انجام شد، محکوم کرد.

سوئد که به تازگی به ریاست ادواری اتحادیه اروپا رسیده، با صدور بیانیه ای اعلام کرد: "ریاست اتحادیه اروپا قاطعانه اعدام های روزهای اخیر در ایران، به ویژه اعدام بیست زندانی در روز شنبه چهارم ژوئیه را محکوم می کند."

این بیست نفر صبح روز شنبه به اتهام قاچاق مواد مخدر در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند.

اعدام شدگان بین 35 تا 48 سال سن داشتند و به اتهام "خرید، فروش، نگهداری و حمل" در مجموع حدود 700 کیلوگرم انوع مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند.

سوئد در بیانیه خود آورده: "ریاست اتحادیه اروپا بار دیگر از مقام های ایران می خواهد تا بطور کامل مجازات مرگ را منسوخ نمایند و تا پیش از آن نیز انجام اعدام‌ها را به تعویق بیندازند."

خبرگزاری فرانسه با احتساب بیست نفری که به تازگی اعدام شدند و با استناد به اخبار منتشر شده، شمار اعدام شدگان در ایران را در سال میلادی جاری 161 نفر برآورد کرده است.

سازمان مدافع حقوق بشر عفو بین الملل نیز در تازه ترین گزارش سالانه خود ایران را "یکی از پیشگامان اجرای مجازات اعدام" خواند و ایران را تنها کشوری دانست که به اعدام مجرمان نوجوان یعنی کسانی که پیش از ۱۸ سالگی به دلیل ارتکاب جرم محکوم شده اند و همچنین اجرای حکم سنگسار ادامه می دهد.

سازمان عفو بین الملل در گزارش سالانه خود که روز پنجشنبه ۲۸ ماه مه منتشر شد، اعلام کرد از ابتدای سال ۲۰۰۹ میلادی تا پایان ماه آوریل، این سازمان دست کم ۱۳۹ مورد اعدام در ایران را به ثبت رسانده که دو مورد از آن متهمانی بوده اند که در زمان ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشته اند.

این سازمان در گزارش سال 2008 خود نیز شمار موارد اعدام در ایران را بیش از 346 مورد برآورد کرد و در فهرستی از وضعیت اجرای مجازات مرگ در جهان، ایران را پس از چین، در رتبه دوم قرار داد.

تلاش برای منسوخ ساختن مجازات اعدام با استناد به منشور جهانی حقوق بشر صورت می گیرد اما ایران نه تنها برنامه ای جهت لغو مجازات اعدام ندارد، بلکه با استناد به موازین شرعی از مجازات اعدام دفاع می کند.

با این حال مقام های ایرانی تاکید می کنند که مجرمان نوجوان را پیش از رسیدن به 18 سالگی اعدام نمی کنند.

همچنین کمتر از دو هفته قبل رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ایران از قصد حذف مجازات سنگسار، ارتداد و قطع دست در لایحه جدید مجازات اسلامی در ایران خبر داد و دلیل آن "رعایت مصلحت نظام" عنوان شد.

بیانیه اتحادیه اروپا در شرایطی صادر شده که به دلیل بازداشت کارمندان سفارت بریتانیا در تهران و متهم کردن حداقل یکی از این کارمندان به اقدام علیه امنیت ملی، روابط این اتحادیه در حمایت از بریتانیا با ایران دچار تنش شده است.

همچنین هنوز هیچکدام از اعضاء این اتحادیه در پی اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران، پیام تبریکی برای محمود احمدی نژاد ارسال نکرده اند و به ویژه نحوه برخورد حکومت ایران با معترضان به نتیجه انتخابات را به شدت مورد انتقاد قرار داده اند.

مطالب مرتبط