حزب کارگزاران: نتیجه انتخابات مورد پذیرش نیست

حزب کارگزاران سازندگی، از احزاب اصلاح طلب که به اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت و مجلس خبرگان رهبری نزدیک است، نتیجه دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را قابل پذیرش ندانسته است.

این حزب با انتشار بیانیه ای گفته است "اکنون که نتایج اعلام شده انتخابات به تائید شورای نگهبان رسیده است اعلام می‌نمائیم که به دلیل ناسالم بودن روند برگزاری انتخابات، تخلفات گسترده در برگزاری انتخابات و نیز جانبداری اکثریت اعضای شورای نگهبان از یک کاندیدای خاص، نتایج این انتخابات مورد پذیرش نمی‌باشد."

وزارت کشور ایران محمود احمدی نژاد را برنده دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام کرد و شورای نگهبان نیز این نتیجه را تایید نمود. پیش از تایید نتیجه انتخابات، آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، پیروزی را به محمود احمدی نژاد تبریک گفته بود.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو رقیب عمده آقای احمدی نژاد می گویند که در این انتخابات "تقلب گسترده" صورت گرفته و باید انتخابات باطل و دوباره برگزار شود.

پیشتر سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، جبهه مشارکت ایران اسلامی، دبیرکل حزب اعتماد ملی به همراه جمعی از روحانیون نیز نتیجه انتخابات را غیر قابل پذیرش دانسته بودند.

حزب کارگزاران سازندگی هم روز دوشنبه پانزدهم تیر (۶ ژوئیه) با انتشار بیانیه ای به این جمع پیوسته است.

کارگزاران سازندگی، از احزاب اصلاح طلب ایران است که توسط ۱۶ نفر از اعضای دولت اکبر هاشمی رفسنجانی، در اسفند ۱۳۷۴ خورشیدی و با انتشار فهرست نامزدهای مورد حمایت خود در انتخابات مجلس پنجم، آغاز به کار کرد.

بیانیه حزب کارگزاران درباره نتایج انتخابات می گوید: "مایه تاسف و تاثر گردید اینکه در اوج شکوه و عظمت سیاسی ملت ایران، پاره ای جزم اندیشی ها، بی تدبیری ها، خودخواهی ها و ناسپاسی ها، این نعمت بزرگ را به نقمت، اعتماد عمومی را به بی اعتمادی و فرصت ها را به تهدید تبدیل کرد."

حزب کارگزاران سازندگی در این بیانیه از "مسئولان" انتقاد کرده و گفته است انتظار می رفت مسئولان کشور، اعتراضات به حق مردم را تحمل و به جای برخوردهای خشن و غیرقانونی با مردم و دستگیری و زندانی کردن فعالان سیاسی بی گناه، با صدور مجوزهای قانونی، اعتراضات را به مسیر صحیح هدایت و به پیشنهاد مراجع بزرگ تقلید و شخصیت های سیاسی، برای تشکیل یک هیات حکمیت ملی و بی طرف در بررسی نتایج انتخابات ترتیب اثر می دادند.

هرچند غلامحسین کرباسچی دبیرکل این حزب و عطاالله مهاجرانی از چهره های مطرح آن در انتخابات اخیر از مهدی کروبی حمایت کردند اما حزب کارگزاران از نامزدی میر حسین موسوی حمایت کرده است.

در حال حاضر برخی از چهره های شاخص حزب کارگزاران از جمله محمد عطریانفر و هدایت الله آقایی از اعضای شورای مرکزی این حزب در بازداشت به سر می برند.

آقایان عطریانفر و آقایی به همراه جمعی دیگر از سیاستمداران اصلاح طلب ایران پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری روانه زندان شدند که در میان آنها برادر محمد خاتمی رئیس جمهوری سابق و فائزه هاشمی دختر اکبر هاشمی رفسنجانی حضور داشتند.

این دو چهره سیاسی پس از مدت کوتاهی آزاد شدند اما در شرایط فعلی بسیاری از چهره های اصلاح طلب و دولتمردان سابق جمهوری اسلامی در زندان به سر می برند و شرایط جسمی برخی از آنها همچون سعید حجاریان معاون پیشین وزارت اطلاعات ایران، وخیم گزارش شده است.