مجلس برای اصلاح بودجه به دولت وقت داد

Image caption محمد رضا باهنر

محمد رضا باهنر، نائب رئیس مجلس در واکنش به گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر رایزنی با دولت برای جبران کسری بودجه برخی دستگاه‌های اجرایی گفت" برای اصلاح کاهش بودجه برخی از دستگاه های اجرایی به دولت سه هفته وقت داده ایم. "

نائب رئیس مجلس در گفت و گو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) با اعلام اینکه دولت بودجه برخی دستگاه ها را بدون استدلال قوی کاهش داده، از کسر بودجه ۷۰ درصدی تعدادی از دستگاه ها خبر داد و افزود "این اقدام دولت سبب شده بود که این نوع دستگاه‌ها حداکثر در سه ماهه اول سال بتوانند حقوق کارمندان خودشان را پرداخت کنند. کما اینکه از ۱۰۰ میلیارد درآمد هزینه‌ای که مجلس برای قوه قضائیه قائل شده بود، ۹۰ هزار میلیارد کاهش یافت."

او در ادامه گفت "اگردولت می‌خواست به شکل مساوی از بودجه تمامی دستگاه‌ها کم کند، حداکثر دو تا سه درصد کسر بودجه برای تمامی دستگاه‌ها ایجاد می‌شد، که مشکلی برای آنها ایجاد نمی‌کرد." آقای باهنر با اشاره به اینکه مجلس برای کاهش بودجه‌های عمرانی، شرط کاهش مساوی از پروژه‌های عمرانی به جز پروژه‌هایی که در سال ۸۸ باید به اتمام می‌رسیدند را قائل شده بود، ادامه داد "از آنجا که بودجه‌های عمرانی رشد زیادی داشتند، کاهش از سقف این دست بودجه‌ها، مشکلی ایجاد نکرد. اما در مورد کاهش بودجه‌ اجرایی که مجلس دست دولت را باز گذاشته بود، اتفاقات ناگواری افتاد. " نائب رئیس مجلس با بیان اینکه طرح دو فوریتی اصلاح بودجه سال ۸۸ به منظور رفع مشکل دستگاه‌های اجرایی که با کاهش بودجه شدید مواجه شده بودند، ارائه شده است، افزود "در قالب این طرح در نظر داریم دولت را مکلف به کسر بودجه به شکل مساوی از تمامی دستگاه‌ها کنیم." محمد رضا باهنر افزود "پس از ابلاغ آیین ‌نامه‌ های اجرایی بودجه، مجلس از دولت خواست که مشکل کسر بودجه غیرمنطقی برخی دستگاه‌ها را حل کند. در آن زمان به دولت گفتیم که اگر این مشکل از سوی دولت حل شود دیگر نیازی به ورود مجلس نیست. در غیر این صورت مجلس ناگزیر است برای حل مشکل این نوع دستگاه‌ها وارد عمل شده و اقدام به تصویب قانون جدیدی کند." آقای باهنر از ارائه نامه‌هایی از سوی برخی از این دستگاه‌ها به مجلس خبر داد که طی آن خواستار حل مشکل کسری بودجه‌شان شده‌اند. از جمله آنکه شورای نگهبان نسبت به کسری بودجه دو میلیاردی خود به مجلس نامه نوشته بود.

آقای باهنر گفت دولت طی سه هفته تعطیلات مجلس فرصت دارد تا با این دستگاه‌ها مذاکره و رایزنی کند. چنانچه مشکل کسری بودجه این دستگاه‌ها حل شود، مجلس از ادامه بررسی طرح اصلاح بودجه ۸۸ منصرف خواهد شد.

مطالب مرتبط