تشویق سپاه به شناسایی "اغتشاشگران"

گرداب
Image caption سپاه، خواهان معرفی "اغتشاشگران"

یک سایت اینترنتی وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در روزهای اخیر، عکس افرادی را به عنوان " اغتشاشگر" منتشر کرده و از مردم ایران برای شناسایی این افراد درخواست کمک کرده است.

این عکس ها در پایگاه اطلاع رسانی "گرداب"، مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سپاه، منتشر شده است.

تا کنون دو مجموعه، شامل بیش از هفتاد عکس از افرادی در سنین مختلف و در مکان های عمومی، در این سایت اینترنتی منتشر شده است. در این عکس ها دایره قرمزی به دور چهره فردی که این مرکز خواهان شناسایی اش شده، کشیده شده است.

به نظر می آید عکس بعضی از این افراد، در اعتراض های خیابانی پس از اعلام نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، گرفته شده؛ هر چند که در بیشتر موارد، دست کم در عکس، نشانه خاصی از اعتراض از طرف فرد مورد نظر دیده نمی شود.

در توضیحی که در صفحه حاوی این عکس ها چاپ شده از کاربران اینترنتی و خانواده های ایرانی خواسته شده در صورت داشتن هرگونه اطلاعاتی از صاحبان عکس ها، مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سپاه را در جریان بگذارند.

"مصداق افترا"

محمد سیف زاده، وکیل دادگستری و عضو کانون مدافعان حقوق بشر در ایران با اشاره به اصل ۲۷ قانون اساسی ایران، راهپیمایی مسالمت آمیز را از حقوق مردم می داند و می گوید در صورتی که اعتراض ها از حالت مسالمت آمیز خارج شود و جرایمی صورت گیرد، مجرمان قابل تعقیب خواهند بود.

اما آقای سیف زاده تنها ضابطین دادگستری را مسئول اجرای قانون در این زمینه می داند و می گوید:" قانون آیین دادرسی کیفری سپاه پاسداران را به عنوان ضابط دادگستری به رسمیت نشناخته است."

علاوه بر سایت گرداب، خبرگزاری نیمه رسمی فارس نیز تعدادی از این عکس ها را منتشر کرده است.

درباره انتشار عکس ها در سایت های خبری یا خبرگزاری ها محمد سیف زاده می گوید:"این که اگر کسی مرتکب جرم شده باشد، خبرگزاری ها قبل از قطعی شدن جرم آن را منتشر کنند، به استناد تبصره ذیل ماده ۱۸۸ قانون آیین دادرسی کیفری، این عمل مصداق افترا و قابل تعقیب خواهد بود."

گرداب

مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سپاه، آن طور که در معرفی آن در سایت گرداب آمده، یکی از مراکز وابسته به فرماندهی پدافند سایبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

"نظارت و بررسی جرایم سازمان یافته تروریستی ، جاسوسی ، اقتصادی و اجتماعی در فضای مجازی" از جمله وظایف این مرکز عنوان شده است.

به نوشته پایگاه اطلاع رسانی مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سپاه، این مرکز "در جهت بررسی تهدیدات و آسیب های شبکه جهانی اینترنت و سایر فناوری های نوین از توان فنی و اطلاعاتی کارشناسان سپاه پاسدارن و سایر متخصصین بهره گرفته و طبق اصل ۱۵۰ قانون اساسی "در راستای نگهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن" فعالیت می نماید.

مرکز بررسی جرائم سازمان یافته سایبری سپاه، فعالیت خود را از اواخر اسفند ماه سال ۱۳۸۷ خورشیدی آغاز کرد.

در آن زمان اولین اطلاعیه از سوی این مرکز منتشر شد که خبر از شناسایی "شماری از شبکه های سازمان یافته ضد دینی، ضد امنیت، فرهنگ و عفت عمومی" و بازداشت عناصر اصلی آن می داد.

این در حالی است که پیش از آن تخلفات اینترنتی در ایران معمولا از سوی نهادهای قضایی و انتظامی و وزارت اطلاعات مورد پیگیری قرار می گرفت.

مرکز جرایم سازمان یافته سایبری سپاه ،سپس در چندین مرحله افرادی را به اتهام "گسترش عملیات ضد دین، ضد فرهنگ و براندازانه مخرب در فضای اینترنتی" بازداشت کرد.

قسمت هایی از اعترافات بازداشت شدگان این پرونده ها در تلویزیون ایران پخش شد و مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سپاه با انتشار اطلاعیه هایی، به تدریج به معرفی محدود این بازداشت شدگان پرداخت.

پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران و اعتراض های گسترده به نتایج آن نیز، این مرکز نسبت به "تبلیغ آشوبگری و تهدید مردم و شایعه‌پراکنی" و همین طور برخوردهای سنگین مرکز جرایم سایبری در این مورد هشدار داد.

مطالب مرتبط