'بازداشت یک دانشگاهی فرانسوی در ایران'

وزارت امور خارجه فرانسه روز دوشنبه گفت که یک زن فرانسوی هفته گذشته به اتهام جاسوسی در ایران دستگیر شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه این کشور در بیانیه ای گفت: "فرانسه دستگیری یک دانشگاهی فرانسوی در روز اولیه ژوئیه توسط ایران را قاطعانه محکوم می کند."

به گزارش این خبرگزاری، برنارد کوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه در مصاحبه با شبکه سوم تلویزیون فرانسه هویت شهروند بازداشت شده را "کلوتیل رایس" 23 ساله معرفی کرده است.

بر اساس این گزارش، خانم رایس دستیار استاد در دانشگاه اصفهان بوده است.

در بیانیه ایی که وزارت امور خارجه فرانسه منتشر کرده، آمده است: "اتهامات جاسوسی که مقام های ایرانی (علیه او) طرح کرده اند قانع کننده نیست."

شهروند فرانسوی درحالی بازداشت شده است که دستگیری شماری از اعضای ایرانی سفارت بریتانیا در تهران باعث تنش شدید در روابط دو کشور شده است.

دولت ایران پس از حوادث پس از انتخابات که با اعتراض های گسترده به نتایج - که به پیروزی محمود احمدی نژاد منجر شد - همراه بود دولت بریتانیا را متهم به "تحریک" مخالفان کرد. دولت این کشور 9 نفر از کارمندان ایرانی سفارت بریتانیا را دستگیر کرد که تاکنون هشت نفر آنها آزاد شده اند.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، روز دوشنبه اخطار داد که اتحادیه اروپا آماده دست زدن به اقدام در واکنش به ادامه بازداشت این کارمندان و همچنین اخراج دیپلمات هایش از این کشور است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای براون در کنفرانس مشترک خبری با نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه در شهر اویان-لی-بینز در فرانسه گفت: "رژیم ایران نباید ابهامی داشته باشد که اگر این عمل ادامه یابد و ما مجبور به اقدام شویم، با هم در کنار شرکای خود در اتحادیه اروپا اقدام خواهیم کرد."

آقای سارکوزی "همبستگی کامل" فرانسه با بریتانیا را در ارتباط با بازداشت کارمندان سفارت بریتانیا در تهران اعلام کرد.

مقام های متعدد ایرانی، کارمندان سفارت بریتانیا در تهران را متهم به دست داشتن در "اغتشاشات" پس از انتخابات کرده و حتی از قصد خود برای محاکمه آنها سخن گفته اند.

بریتانیا این اتهامات را بی پایه می خواند.

مطالب مرتبط