موسوی: دولت ضعیف است حتی اگر ظاهر خود را حفظ کند

میرحسین موسوی
Image caption به گزارش سایت پارسینه آقای موسوی در خانه اش با گروهی دیدار کرد

میرحسین موسوی روز دوشنبه در تهران پس از حدود سه هفته غیبت از انظار عمومی، از هوادارانش خواسته است با توجه به قطع راه های ارتباطی او به یکدیگر "اطلاع رسانی" کنند و ابراز عقیده کرده است که "حرکت معترضانه" به نتایج انتخابات ادامه خواهد یافت.

او در سخنان تازه اش دو موضوع را که قبلا نیز بر آنها تاکید کرده است دنبال کرد: یکی آنچه عدم مشروعیت دولت می داند و دیگری عواقب احتمالی بسته شدن راه های اعتراض مخالفان برای آینده کشور.

به گزارش وبسایت خبری "پارسینه" آقای موسوی همان ابتدای سخنانش اظهار عقیده کرد که حرکت اعتراضی به نتیجه انتخابات ادامه خواهد یافت: "در این انتخابات اتفاق بزرگ و عمیقی افتاد و کم شدن اعتراضات یا ساکت شدن آنها، اصل قضیه را از بین نمی برد و من فکر می کنم که این حرکت معترضانه ادامه پیدا خواهد کرد. در این انتخابات، مشکلات نظام معلوم شد و خدا را شرکت می کنم که این مشکلات خیلی زود خود را نشان داد."

وی اظهار نظر کرد که دولت به خاطر "نداشتن آرای مردم" با فقدان مشروعیت سیاسی روبروست و افزود که دولت کنونی "در باطن" ضعیف است حتی اگر "ظاهر خود را حفظ کند."

اعتراض های خیابانی هواداران موسوی، نامزد انتخابات، و کسانی که انتخابات را آمیخته به تقلب می دانند برای حدود 10 روز پس از 22 خرداد ادامه داشت اما نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی شامل پلیس ضدشورش، افراد سپاه و بسیج موفق شده اند کنترل خیابان های تهران و شهرهای بزرگ را به دست گیرند.

دولت ایران اکثر راه های ارتباطی مهم آقای موسوی با هوادارانش - از جمله انتشار روزنامه کلمه سبز - را مسدود کرده است و به علاوه گزارش های متعدد اما تایید نشده حاکیست که وی از نزدیک تحت نظر نهادهای امنیتی است.

همچنین وبسایت های وابسته به مبارزات انتخاباتی وی نیز با مشکلات متعددی روبرو بوده اند.

آقای موسوی در سخنان دوشنبه اش با اشاره به "قطع راه های اطلاع رسانی درست در هفته های اخیر" گفت: "در انتخابات مردم به هم کمک و اطلاع رسانی کردند و ایده هر شهروند یک ستاد را به خوبی اجرا کردند و درحال حاضر ستادی نیست ولی همه برای کمک و اطلاع رسانی به یکدیگر وظایفی دارند که باید آنها را به خوبی انجام دهند."

طی یک هفته اخیر برخی هواداران آقای موسوی از مخالفان خواسته اند با "اعتکاف" در روزهای سه شنبه و چهارشنبه و خودداری از رفتن سر کارها در این روز صدای اعتراض خود را به گوش دولت برسانند.

البته دولت اعلام کرده است که به علت توفان گرد و غبار در تهران روز سه شنبه مراکز دولتی تعطیل است و ممکن است این تعطیلی را به چهارشنبه نیز تعمیم دهد.

از سوی دیگر در چند روز اخیر درخواست هایی در شبکه های اجتماعی و از طریق ای میل، برای انجام یک راهپیمایی بزرگ در تهران و بسیاری از شهرهای ایران در روز 18 تیر منتشر شده است، اما آقای موسوی در دیدار روز دوشنبه خود در این مورد سکوت اختیار کرد.

او قبلا گفته است که در جریان تحولات اخیر گاه هادی و گاه دنباله روی هوادارانش و معترضان بوده است.

'ساختارهای نیرومند مردمی'

موسوی که انتخابات را آمیخته به تقلب می داند و خواستار ابطال آن است، به دولت محمود احمدی نژاد هشدار داد که با روند فعلی و سرکوب مخالفان خود را در برابر "ساختارشکنی" آسیب پذیر می کند. این اصطلاحی دیپلماتیک برای "تغییر رژیم" است.

وی چند بار تاکید کرد که حرکت او در "چارچوب های قانونی" است اما تلویحا گفت که دولت با بستن راه بر حرکات قانونی معترضان، عواقب گسترده تری را به جان می خرد.

او گفت: "اعتنا و توجه به چارچوب های قانونی برای ما اهمیت فوق العاده ای دارد، وگرنه وضعیت ناخوشایندی در سطح جامعه خواهیم داشت و چه بسا مواجه شویم با اینکه نیروهای ملی، مذهبی، قومی و قبیله ای در مقابل یکدیگر قرار گیرند."

او افزود: "ما دائم اعتراض می کنیم به اینکه نظمی که شما از آن صحبت می کنید از محتوا خالی می شود و اعتماد مردم را از دست می دهید."

آقای موسوی با اشاره به این که او "همچنان اعتراض و فعالیت سیاسی" را ادامه خواهد داد گفت که اگر "نظام نتواند راه هایی برای این رفتارها باز کند خود را در معرض ساختارشکنی قرار می دهد."

وی افزود: "اگر دولت نتواند علامت ها را ببیند و با جریانات کنار بیاید با ساختارهای نیرومند مردمی مواجه خواهد شد. در این صورت وضعیت کشور وضعیت سودمندی برای آینده نخواهد بود."

آقای موسوی در جریان اعتراض های اخیر مخالفان که در سه دهه حیات جمهوری اسلامی بی سابقه بوده است به طور ضمنی و غیرمستقم از هواداران خود خواسته بود در فکر تغییر رژیم نباشند.

وی هفته قبل، پس از تایید نتایج انتخابات توسط شورای نگهبان، در بیانیه ای هشدار داد که "مبادا" معترضان "فریب شعارهای ساختارشکنانه" را بخورند و نوشت: "اینجانب قویا با چنین وسوسه ای مخالفم و اعتقاد دارم قانون اساسی ما همچنان دارای ظرفیت های ارزشمند تحقق نایافته ای است که باید... به صورت مطالبه ملی درآید".