ابراز نگرانی نسبت به وضعیت زندانیان بحران اخیر در ایران

عکس آرشیوی از ناآرامی های اخیر ایران
Image caption گروه های حقوق بشر نسبت به وضعیت بازداشت شدگان ابراز نگرانی کرده اند

یک گروه غیردولتی مستقر در نیویورک که در زمینه حقوق بشر در ایران فعالیت می کند در بیانیه ای نسبت به "سلامتی و امنیت جانی" افرادی که در جریان بحران پس از انتخابات دستگیر شده اند ابراز نگرانی کرده است.

"کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران" نوشته است که نگران "گزارش های روزافزون" نسبت به استفاده "وسیع از سلول های انفرادی و شکنجه بازداشتی ها" است.

در جریان اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری 22 خرداد که در آن محمود احمدی نژاد برنده اعلام شد، تعداد زیادی از معترضان در خیابان ها و همچنین چهره های سیاسی نزدیک به اصلاح طلبان بازداشت شده اند.

دولت ایران شمار بازداشت شدگان را بیش از هزار نفر اعلام کرده است اما برخی گروه های حقوق بشر این رقم را حدود دو هزار نفر رقم می زنند.

"کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران" در بیانیه روز دوشنبه خود نوشت: "در حالیکه قوه قضائیه بخشنامه ای برای جرم تلقی کردن همکاری با شبکه های ماهواره ای و هسته های اینترنتی صادر کرده است، مقامات در ایران روزنامه نگاران را همچنان در حبس نگه داشته اند و بازداشت دیگران ادامه دارد."

این گروه اشاره می کند که "مسعود باستانی" از روزنامه نگارانی است که در روز ۱۴ تیر ماه در حالیکه برای بررسی وضعیت همسرش مهسا امیرآبادی - روزنامه نگار بارداری که در ۲۴ خرداد ماه بازداشت شده بود - به قوه قضائیه رفت بازداشت شد.

ارون رودز، سخنگوی این گروه در باره وضعیت مهسا امرآبادی گفت: "با توجه به وضعیت غیر انسانی حاکم در بازداشتگاه ها و زندان های ایران، سلامتی و امنیت جانی مهسا و فرزند او در خطر جدی است."

رودز تاکید کرد "هر چند هیچکس خبری در باره مهسا ندارد، اما حتی بدون درنظر گرفتن بازجویی ها و احتمال شکنجه، فقط نگهداشتن او در وضعیت بی ارتباط با دنیای خارج برای یک چنین دوره طولانی به اندازه کافی برای آسیب زدن به او و فرزندش استرس زا بوده است."

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران از مقام های ایرانی خواست "هزاران نفری را که به نتایج انتخابات ۲۲ خرداد ماه معترض بودند، فورا و بدون هیچ قیدو شرطی آزاد کند."

در این بیانیه همچنین به بازداشت مرتضی تهرانی روزنامه نگار در روز هفتم تیر، کامبیز نوروزی دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران در نهم تیر و عیسی سحرخیز روزنامه نگار و از اعضای موسس انجمن صنفی روزنامه نگاران در روز 14 تیر اشاره شده است.

این گروه می نویسد: "بر اساس اطلاعات رسیده به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، بیش از ۲۰ روزنامه نگار در اعتراضات پس از انتخابات ۲۲ خرداد ماه بازداشت شدند که همچنان در زندان بسر می برند."

این گزارش همچنین نسبت به دستور آیت الله هاشمی شاهرودی رئیس قوه قضاییه ایران که خواستار محاکمه کسانی شده که با شبکه های ماهواره ای خارج از ایران همکاری می کنند، ابراز نگرانی کرده است.

ارون رودز در این زمینه گفت: "این اقداماتی که دولت ایران برای به خاموشی کشاندن روزنامه نگاران و قطع ارتباط آنها با جهان بیرون در پیش گرفته، نشان می دهد که چقدر اهمیت دارد که الآن سازمان ملل متحد هیاتی را برای بررسی وضعیت به ایران اعزام کند و بدین ترتیب دولت ایران را وادار کند که نسبت به الزامات قانونی حقوق بشر خود پایبند باشد."

پیشتر یک گروه معتبر حقوق بشر نیز خواستار سفر بان کی مون دبیر کل سازمان ملل به ایران برای بررسی وضع بازداشتی ها شده بود.