بررسی روزنامه های صبح تهران، سه شنبه ۱6 تیر

بررسی روزنامه های صبح سه شنبه تهران

تیتر های اول

"پاسخ تند مقامات ایران به سخنان جنجالی معاون اوباما" عنوان اصلی اعتماد است و "فتنه هائی که دشمن به آن ها امید بسته بود" که از زبان رهبر جمهوری اسلامی نقل شده تیتر اول ایران، همین گزارش در جوان با جمله "غربی ها مراقب رفتار خود باشند" منعکس شده و در جام جم با "دوست و دشمن را اشتباه نگیرید"، روزنامه جمهوری اسلامی نوشته "دوست را به خاطر یک خطا دشمن به حساب نیاوریم"، رسالت "اخطارشدید رهبر انقلاب به دولت های غربی" را در صدر گزارش های خود آورده و صدای عدالت نوشته "معرفی مردم ایران به عنوان اغتشاشگر اهانت به ملت است" و کیهان "دوست را به خاطر خطا دشمن ندانید و دشمن معاند را دوست نگیرید" برای تیتر اول خود برگزیده است.

"نفس تهران به شماره افتاد" تیتر اول آفتاب یزد است و "حسرت تنفس در هوای آزاد" عنوان سرمایه و مردم سالاری "ضعف شدید دولت در حفاظت از محیط زیست" را در صدر گزارش های خود آورده است.

حیات نو در تیتر اول خود از قول یک امام جمعه نوشته "پس از اقناع ملى مى‌توان به تفاهم ملى رسید" و دنیای اقتصاد از "تعیین تکلیف یارانه نقدی" خبر داده است.

گزیده مقالات

معکوس هم

کیهان در سرمقاله خود نوشته مشی ایران و قدرت های غربی در این ۴ ساله کاملاً معکوس شده بود. ۶- ۵ سال پیش، این غرب بود که فشار می آورد و امتیاز می گرفت و متقابلاً سرزنش و اتهام بار می کرد. اما از سال ۲۰۰۵ - روی کار آمدن دولت اصولگرا- جای طرفین بازی عوض شده بود. هر چه ایران از انفعال بیرون می آمد و بیشتر حقوق خود را اعاده می کرد، طرف آمریکایی و اروپایی بیشتر در لاک دفاعی و منفعلانه فرو می رفت.

به نوشته این روزنامه آنها امید بستند که شاید با اجرای پروژه های چند ماهه توسط برخی عناصر یارگیری شده داخلی طی چند سال اخیر بتوانند به چند امتیاز دست پیدا کنند اول ناامید کردن افکار عمومی دیگر مهندسی افکار عمومی، روی کار آوردن رئیس جمهوری که سیاست خارجی کشور را دوباره به روزگار انفعال و امتیازبخشی برگرداند و دیگر این که اگر هیچ یک از این دو خواسته عملی نشد، آشوب و جنگ داخلی راه بیندازند و ملت را چنان با هم درگیر کنند که دیگر هیچ گاه نتوان سراغی از "ملت ایران" به مفهوم یک کل متحد و منسجم و باانگیزه گرفت.

آشوبگر کیست

مصطفی ایزدی در سرمقاله صدای عدالت علی رغم این که شخصیتهای برجسته نظام و انقلاب اسلامی به طور مکرر طرفداران نامزدها را از آشوبگر جدا کرده اند رسانه های هوادار دولت ، تبلیغ می کنند که آشوبگران ، هوادار نامزدهای اصلاح طلب هستند؟ آشوبگرانی که هنوز هویت آنها و محل اعزامشان به خیابانها مشخص نیست و اگر هم مشخص است به دلیل وابسستگی آنان به تندروهای مخالف اصلاحات فعلا صلاح در معرفی آنان نیست. نتیجه ای که هیات تحقیق مجلس شورای اسلامی به آن رسیده است. آیا مخالفت تندروهای مجلس با این هیات و نظرات اعضای آن به دلیل همین افشاگری آشکار نیست؟‏

نویسنده این مقاله با اشاره به گفته های مقامات اطلاعاتی و امنیتی درباره دست دادن خارجی ها در تحرکات اخیر پرسیده مگر وزارت اطلاعات نتوانسته سفارتخانه انگلیس را در گرفتن کارمند محلی مراقبت نماید؟ مگر نیروهای وزارت از اقدامات نیروهای فوق الذکر قبل از هر اقدام تخریبی یا جاسوسی اطلاع نداشته اند؟ چرا قبل از این همه تلخی روابط بین ایران و انگلیس موضوع را حل و فصل نکردند؟ سئوال دیگر نویسنده سرمقاله صدای عدالت این است مگر دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی در دادن ویزا به کسانی که از خارج آنهم از ممالک مظنون می آیند بررسی لازم را نمی کند؟ در صورتی که می دانیم هر آن احتمال اعزام جاسوس و فتنه گر به کشورهای جهان سوم وجود دارد.

ولی نعمت یا دشمن

علی میرباقری در مقاله ای در روزنامه اعتماد پرسیده چطورست که وقتی مردم قرارست پای صندوق های رای بیایند به عنوان نعمت و فرصت از آن یاد می کنیم و به عنوان طرفداران نظام به شدت از آن استقبال می کنیم اما وقتی بخشی از همین مردم با کمال آرامش و با حفظ اصول نظام جمهوری اسلامی تظاهرات آرامی را تحت عنوان دفاع از آرای خود و دفاع از اصول دموکراسی و ارزش های اسلامی و انقلاب اسلامی برگزار می کنند صهیونیست و دشمن نامیده می شوند؟

نویسنده مقاله اعتماد پرسیده چرا با سوءتدبیر و بی فکری، جوان دانشجویی که در کمال اعتقاد به نظام حاکم، اعتقاد و باور درونی اش را برای نظام به نمایش می گذارد تا فقط پیام رسانی کرده باشد را به بدترین شکل ممکن سرکوب می کنیم و فرصت پیش آمده را با همه توان، تبدیل به تهدید می کنیم؟ چرا فکر می کنیم بخشی از جامعه نخبه کشور دشمن است و همه کس و همه چیز را به کار می گیریم تا به زور و جبر ثابت کنیم که غیرخودی است و آنچنان تلقین کنیم که خودش هم باور کند از نظام نیست و دست به حرکات تخریبی و تهدید بزند؟

سرمایه گذاری خارجی ها

رسالت در تحلیلی پیرامون اعتراض هائی که درباره انتخابات صورت پذیرفت نوشته مردم کم کم فاصله خود را از کسانی که دغدغه وحدت و امنیت ملی و درک درستی از دشمنی های آمریکا و اسرائیل ندارند زیاد می‌کنند.

به نوشته این روزنامه اینکه میلیون ها دلا‌رسرمایه گذاری آمریکایی ها و اروپایی ها و نیز برخی دولت های عربی ناسازگار با ملت ایران در انتخابات اخیر ایران ظرف دو روز به باد می‌رود، اگر برخی خواص و دوستان غافل سطح آگاهی های خود را در سطح همین مردم کوچه و بازار حفظ کنند پرونده های توطئه در روی میز سیا خیلی زود برچیده می‌شود.

به نظر رسالت ملت ما در این انتخابات با اوباما و اتحادیه اروپا خیلی صریح و شفاف سخن گفت؛ ملت ما اعلام کرد؛ خط دولت و انقلاب ما در ایران ۲۴/۵ میلیون رای ندارد بلکه ۴۰ میلیون در صندوق‌های رای و ۷۰ میلیون در کف خیابان ها از انقلا‌ب دفاع می کنند؛ اگر باور ندارید یک بار دیگر امتحان کنید.

تناقض در رفتارها

آفتاب یزد در سرمقاله خود با اشاره به تناقض هائی که در رفتار جناح محافظه کار با دولت احمدی نژاد وجود دارد نوشته به نظر می‌رسد اصل اساسی برای بسیاری از اعضای جناح موسوم به اصولگرایان، حفظ حاکمیت در جناح متبوع خود بوده که در این راستا، هرگاه لازم باشد سردمداری اعتراض به "عملکردهای ناراضی‌کننده" را بـه عهده می‌گیرند و هر زمانی که مصلحت اقتضا کند "سکوت مصلحتی" پیشه می‌سازند و عنداللزوم از رقابت درون جناحی جلوگیری می‌کنند تا بتوانند پیروزی‌های ادعایی خود در انتخابات را ناشی از "اتحاد اصولگرایان" جلوه دهند.

سردبیر آفتاب یزد گمانه زنی کرده که در آینده هم اصولگرایان همین سناریو را جلو می برند زیرا از یکسو احتمال حـضور فعال اصلاح‌طلبان در هر انتخاباتی در سال‌های نزدیک بسیار ضعیف است و از سوی دیگر، نتیجه عدم وجود رقابت، برگزاری انتخاباتی سرد و ناامیدکننده خواهد بود. پس اصولگرایان ناچار هستند از هم اکنون به فکر سامان دادن رقابتی ظاهراً جدی باشند تا جای خالی رقیب اصلی را پر کنند.

کافی نیست

محسن ایلچی در سرمقاله دنیای اقتصاد به مناسبت روز صنعت و معدن نوشته امسال در شرایطی که بسیاری از واحدهای صنعتی و معدنی در انتظار انتشار برنامه‌های جدی دولت برای بهبود محیط صنعتی و فضای کسب‌وکار بوده‌اند، با خبرهای قابل توجهی همراه نشد. تنها نکته‌ای که از آن می‌توان به‌عنوان یک مشوق صنعتی یاد کرد، تخصیص دومیلیارد دلار اعتبار (در کل ۵میلیارد دلار) به واحدهای صنعتی است. اما آیا معضلات تولید و واحدهای صنعتی فقط با تخصیص این میزان اعتبار یا اصولا اعطای تسهیلات مرتفع خواهد شد؟

به نوشته این روزنامه، چالش یا بحران در واحدهای تولیدی که این روزها با کاهش تولید، تنزل درآمد حاصل از فروش و مشکل شناسایی سود قابل‌ ردگیری است، به‌طور قطع فقط با اعطای تسهیلات، استمهال بدهی‌ها، فریز شدن بدهی‌های مالیاتی، گماردن مدیران دولتی در واحدهای خصوصی و سایر مسکن‌های موقت بارها امتحان شده، رفع نخواهد شد.

آزمایشگاه تئوری ها

بهنام مالکی در جوان نوشته: اقتصاد ایران در ‌دو دهه اخیر ‌به آزمایشگاهی برای تئوری‌‌های ناسازگار و باطل شده غربی تبدیل شده است که ناکارآمدی خود را بارها ثابت کرده‌‌اند و بخش مهمی از علل توسعه نیافتگی و فقرزدایی امروز در سرزمین ایران ناشی از همین تسلیم و سرسپردگی در برابر ادعا‌های موسوم به نظریه‌‌های اقتصادی غربی‌هاست. اقتصاد ایران امروزه به این دلیل فقیر شده است که از نظر دانش اقتصاد بومی و ایرانی و اسلامی، فقیر است.

به نظر نویسنده این مقاله: قانون بانکداری غیر ربوی داریم اما بانک‌ها در عمل خیلی به آن پایبند نیستند و شاید هم به آن اعتقادی ندارند. سیاست‌‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی اگر با تکیه بر این اندیشه‌ها و مدل‌‌های ارمغانی بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول بخواهد اجرا شود، هم طرح‌‌های مردم سالاری اقتصادی ایران به ویژه طرح توزیع سهام عدالت، ‌عقیم و ابتر خواهد ماند و هم بر مصیبت‌‌های اقتصادی کشور افزوده خواهد شد.

خس و خاشاک و تعطیل

"خس و خاشاک تهران را تعطیل کرد" عنوان گزارش اصلی اعتماد است که نوشته از یکشنبه بود که مردم تهران به غیر از تنفس مواد آلاینده مجبور به تنفس گرد و غبار شدید هم شدند. شهری که تاکنون مردمش چنین هوایی را برعکس مردم جنوب و غرب ایران ندیده بودند. هوایی که مردم خرمشهر، اهواز و آبادان ماه هاست مجبور به ادامه زندگی همراه آن هستند.

به نوشته گزارشگر این روزنامه، شنبه گذشته اولین جلسه کمیته هماهنگی و نظارت موارد اضطراری آلودگی هوای تهران بعد از چهار ماه تاخیر در محل استانداری تهران و با حضور دستگاه های ذی ربط برگزار شد؛ جلسه یی که در آن هیچ گونه هشداری درباره آلودگی شدید هوا اعلام نشد.

اعتماد در صفحه اجتماعی خود هم در همین باره نوشته: شاید دو روزی باشد که این گرد و غبار به تهران رسیده است، ولی بیش از یک ماه است که با غلظت زیاد در استان های جنوبی وجود دارد. به همین دلیل بود که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان به عراق سفر کرد تا در دیدار با نخست وزیر عراق مساله گرد و غبارها و ذرات معلق در هوا را مورد بررسی قرار دهند

به نوشته این گزارش اقدام رئیس سازمان محیط زیست در حال حاضر دیگر مشکلی را از مردم ایران حل نمی کند. بهتر است این مقام مسوول و مقامات دیگر کشوری به جای نوشیدن نوشدارو پس از مرگ سهراب هم اکنون اقدامی در جهت احیای دوباره تالاب هایی مانند ارومیه یا هامون داشته باشند و برای یک بار هم که شده از واگذاری تالاب های بین المللی مانند هورالعظیم یا مناطق حفاظت شده به وزارت نفت و نیرو خودداری کنند.

مطالب مرتبط