مدیر حوزه علمیه قم: انتخابات اخیر مورد تایید پروردگار است

مرتضی مقتدایی، عکس از ایسنا

مرتضی مقتدایی، مدیر حوزه علمیه قم و نایب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه که یک نهاد سنتی و محافطه کار مذهبی در ایران است، گفته است که پس از تایید نتایج انتخابات ریاست جمهوری اخیر توسط شواری نگهبان "پرونده انتخابات باید بسته" شود.

آقای مقتدایی گفته که انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران "مورد تایید امام زمان و پروردگار است و هیچ مشکلی در آن راه ندارد."

شورای نگهبان در ایران که مسئول نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری است، هفته گذشته نتایج انتخابات و پیروزی محمود احمدی نژاد را تایید کرد.

سه رقیب انتخاباتی آقای احمدی نژاد به مراحل مختلف برگزاری انتخابات ایراد وارد کرده اند و میرحسین موسوی و مهدی کروبی نیز نتیجه انتخابات را غیر قابول دانسته اند.

آقایان موسوی و کروبی در چند هفته ای که از برگزاری انتخابات می گذرد، با سخنرانی و انتشار اطلاعیه، به طور مکرر خواستار ابطال انتخابات و برگزاری مجدد آن شده اند.

آقای مقتدایی گفته است که در حال حاضر، اگر کسی اطلاعیه صادر کند به صلاح نیست.

به اعتقاد مدیر حوزه علمیه قم "اعتقاد به ولایت فقیه یعنی اعتقاد به کسی که حرف او حرف امام زمان است و بر اساس مصالح اسلام، کشور و جامعه حرف می‌زند، لذا وقتی ولی‌فقیه می‌گوید تقلبی صورت نگرفته، باید فصل‌الخطاب باشد."

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در نخستین ساعات پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات از سوی وزارت کشور ایران با انتشار بیانیه ای پیروزی را به محمود احمدی نژاد تبریک گفت.

او در اولین نماز جمعه تهران پس از برگزاری انتخابات نیز حضور پیدا کرد و خواستار پایان یافتن تظاهرات معترضین به نتیجه انتخابات شد.

یک روز پس از اظهارات آیت الله خامنه ای مردم معترض راهپیمایی سکوت در خیابان های تهران و چند شهر بزرگ ایران برگزار کردند. میر حسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعتراض را حق قانونی مردم خوانده اند و خواستار ادامه آن شده اند. آقای موسوی در ساعات اولیه اعلام نتایج انتخابات، با ارسال نامه ای به علما و مراجع قم، خواستار دخالت آنها در وضعیت پیش آمده در کشور شد. آیت الله حسینعلی منتظری از مراجع عالی شیعه و آیت الله یوسف صانعی از روحانیون طراز اول قم، سرکوب اعتراض ها را تقبیح کردند. در جریان سرکوب معترضین در خیابان های ایران که توسط نیروهای پلیس، بسیج و لباس شخصی ها صورت گرفته دست کم ۲۰ نفر کشته و جمع کثیری مجروح شدند.