مهدوی کیا از تیم ملی ایران رفت

Image caption مهدی مهدوی کیا

مهدی مهدوی کیا، کاپیتان تیم ملی ایران در نامه ای به طور رسمی از حضور در تیم ملی فوتبال ایران خداحافظی کرد.

آقای مهدوی کیا با اشاره به اینکه قصد دارد به بازیکنان جوانتر شانس حضور در تیم ملی را بدهد، در ادامه نامه اش خطاب به کسانیکه بازکنان ملی را "وطن فروش" خوانده اند، آورده است:" شما با ارائه کدام مدرک و با چه جراتی به خود اجازه می‌دهید در مورد بازیکنان ملی این گونه قضاوت کنید. "

پیشتر، تصمیم مهدی مهدوی کیا و علی کریمی - دو تن از بازیکنانی که در بازی با کره جنوبی مچ بند سبز بسته بودند- در مورد خداحافظی از تیم ملی، گمانه زنی ها در باره فشار دولت بر بازیکنانی را که ظاهرا نسبت به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری معترض بودند را تقویت کرد.

ماجرا از بازی فوتبال ایران و کره آغاز شد، در این بازی مهدی مهدوی کیا به همراه پنج بازیکن تیم ملی ایران با مچ بند سبز در نیمه اول بازی حاضر شدند اما در نیمه دوم، این مچ بندها را باز کردند. در حالیکه استفاده از دستبند سبز به نشانه اعتراض به نتایج اعلام شده انتخابات ایران تعبیر شد، در آن زمان برخی از مقامات ورزشی گفتند که همراه داشتن علامت سبز یک سنت مذهبی شیعی است و با مسائل سیاسی ارتباطی ندارد.

این موضوع با پایان بازی خاتمه پیدا نکرد. رییس فدراسیون فوتبال ایران در نامه ای به فدراسیون بین المللی فوتبال از آنها پرسید که اگر مشخص شود بازیکنان تیم ملی ایران به دلیل سیاسی از مچ بندهای سبز استفاده کرده اند چه جریمه ای را باید برای آنها در نظر گرفت.

فدراسیون جهانی فوتبال - فیفا - در نامه ای به فدراسیون فوتبال ایران خواستار توضیحاتی در مورد وضعیت بازیکنان تیم ملی شرکت کننده در بازی در برابر کره جنوبی شد. در ادامه این روند سحنگوی فیفا به خبرگزاری فرانسه گفت :"ما نامه ای به فدراسیون فوتبال ایران نوشتیم تا در مورد گزارش های رسانه ای درباره آنچه برای برخی از بازیکنان ایرانی در پی بازی دور مقدماتی با کره جنوبی رخ داده جواب بگیریم و خواستار رفع ابهام شده ایم."

آقای مهدوی کیا در قسمتی از نامه اش در همین خصوص می نویسد:"بررسی تخلفات در بازی‌های بین‌المللی فوتبال فقط بر عهده فدراسیون فوتبال جهانی فیفاست و نه هیچ فرد و سازمان دیگری."

مهدی مهدوی کیا که ۱۳سال پیراهن تیم ملی را به تن داشت، با اشاره به سکوت دو هفته ای اش گفته است بعد از این سخنان هیچ اظهار نظر و مصاحبه ای در مورد تیم ملی و فوتبال ایران انجام نخواهد داد و در بخش دیگری از نامه اش آورده است:" از مسوولین فوتبال کشور و افرادی که به هر نحوی در اداره فوتبال ایران نقشی دارند، خواهش می‌کنم به جای نامه‌نگاری و پیگیری مسایلی که اصولا از وظایف آنها به شمار نمی‌رود، به دنبال اجرای طرحی منظم و دقیق و دراز مدت همراه با امکانات لازم برای فوتبال ایران باشند، به مانند دیگر کشورهای آسیایی که در فوتبال در حال پیشرفت هستند، تا در آینده شاهد شکوفایی و درخشش فوتبال ایران در سطح آسیا و جهان باشیم. "

مطالب مرتبط