اعتصاب غذای معترضان به انتخابات ایران در مقابل عفو بین الملل

Image caption عفو بین الملل

تعدادی از معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران، در مقابل دفتر سازمان عفو بین الملل در لندن تحصن کرده و دست به اعتصاب غذا زدند. این اعتصاب غذا از روز دوشنبه شروع شده است.

نادر یکی از اعتصاب کنندگان می گوید "مسئله مهم این است که حرکت مهمی به نام حرکت جنبش سبز شکل گرفته که حرکتی کاملا ملی است و ارتباط به هیچ سازمان، دسته و گروه سیاسی ندارد. حتی خود آقای موسوی در بیانیه شماره نه گفتند که از این به بعد این موج حرکت سبز است که مرا به طرف خودش می کشد. مردمی که رای شان نادیده گرفته شده و حتی رای نداده و سیستم را قبول ندارند همه با هم در کنار هم به نام جنبش سبز با هم متحد شدند." سازمان های بین المللی و فعالان حقوق بشر گزارش هایی را درمورد وضعیت ایران پس از انتخابات منتشر کرده و معتقدند معترضین از راههای مسالمت آمیز به بیان نظرشان پرداخته اند. دیوری دایک مسئول بخش خاورمیانه سازمان عفو بین الملل در این خصوص می گوید تجمع این معترضان در لندن در ارتباط با نتیجه انتخابات ایران در ماه ژوئن است.

او گفت در حوادث اخیر ایران تعداد زیادی بازداشت شدند. برخی از آنها مثل آقای میردامادی، رمضان زاده و تاج زاده شبانه دستگیر شدند و خانواده آنها هیچ اطلاعی از آنها ندارند. تعداد دیگری هم مورد ضرب و شتم قرار گرفته و یا کشته شدند. بسیاری از مردم در سراسر دنیا حوادث اخیر در ایران را دنبال می کنند.

آقای دایک اضافه کرد "این قابل درک است که گروههای مختلف ایرانی و غیر ایرانی بخواهند با افرادی که مورد برخودر خشن قرار گرفته یا شبانه دستگیر شدند، اعلام همبستگی کنند. چیزی که غیر قابل درک و نابخشودنی است این است که یک گروه از مردم دستگیر شوند تنها به دلیل بیان مسالمت آمیز نظرهایشان. این قابل فهم است که افرادی در هر کجای دنیا بخواهند با مردم ایران اعلام همبستگی کنند. سخت است که نسبت به چنین رخدادهایی احساساتی از خود بروز نداد." اعتصاب کنندگان درمقابل دفتر عفو بین الملل در گروه سنی ۲۰ تا ۵۰ سال هستند و خواسته های مختلفی دارند. نادر از اعتصاب کنندگان دراین خصوص می گوید "درخواستمان به شکل کلی در چند بخش است. ابطال انتخابات را می خواهیم، همچنین آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی و مردمی که در جریان این حرکت ها دستگیر شدند و شناسایی و محاکمه افرادی که در کشتار و شکنجه شرکت کردند." به اعتقاد برخی از کارشناسان حوزه حقوق بشر، این اعتراض های مدنی می تواند فشار بر معترضان در ایران را کاهش دهد. اما در همین حال گروه دیگری از این کارشناسان معتقدند چنین اقداماتی می تواند اعتراض های مسالمت آمیز معترضان به نتیجه انتخابات در داخل ایران را با مشکل مواجه کند.

مطالب مرتبط