ارسال ده ها نامه شکایت آمیز به صدا و سیما در پی مناظره ها

عزت الله ضرغامی
Image caption عزت الله ضرغامی، رئیس سازمان صدا و سیما

رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، از ارسال بیش از ۳۰ نامه شکایت آمیز به این سازمان، به دلیل سخنان مطرح شده در مناظره های تلویزیونی میان نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران خبر داد.

عزت الله ضرغامی، رئیس رادیو و تلویزیون دولتی ایران، گفت مناظره ها به صورت زنده انجام شد، به این دلیل که "کسی احساس نکند که صدا و سیما به دنبال سانسور حرف های نامزدها یا جهت دادن به مناظره هاست."

پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اخیر، تلویزیون ایران شش مناظره بین چهار نامزد تایید صلاحیت شده در انتخابات برگزار کرد که در هر مناظره، دو نفر از نامزد ها در مدت نود دقیقه به معرفی برنامه های خود و نقد دیگری می پرداختند.

اما در مناظره روز ۱۳ خرداد، میان میر حسین موسوی و محمود احمدی نژاد، بحث ها از نقد برنامه ها فرا تر رفت و به حوزه مسائل شخصی و وارد کردن اتهام به کسانی که در آن مناظره حضور نداشتند، کشیده شد.

جنجالی ترین اتهامات را آقای احمدی نژاد در آن مناظره علیه اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس مجلس خبرگان رهبری و همین طور علی اکبر ناطق نوری، رئیس پیشین مجلس و رییس دفتر بازرسی رهبر ایران و بعضی از اعضای خانواده های این دو نفر مطرح کرد.

اکنون رئیس صدا و سیما می گوید: "به علت حرف هایی که در مناظره ها زده شد، بیش از ۳۰ شخصیت حقیقی و حقوقی به صدا و سیما نامه نوشتند و شکایت کردند."

روز ۱۴ خرداد دفتر آقای رفسنجانی از رادیو و تلویزیون ایران خواست فرصتی برای پاسخگویی به اتهامات محمود احمدی نژاد در اختیار آقای رفسنجانی و اعضای خانواده اش قرار گیرد.

پنج روز بعد نیز، نامه اکبر هاشمی رفسنجانی به آیت الله خامنه ای منتشر شد که در آن نامه ضمن گلایه از اتهام هایی که محمود احمدی نژاد به او و اعضای خانواده اش وارد کرده بود، هشدار داد که در صورت عدم مداخله آیت الله خامنه ای، میراث انقلاب در آتش خواهد سوخت.

دفتر علی اکبر ناطق نوری نیز در پاسخ به اتهامات مطرح شده علیه او و پسرش اعلام کرد که آقای احمدی نژاد سوگند ریاست جمهوری را نقض کرده است.

رهبرجمهوری اسلامی ایران نیز در اظهارات خود در نماز جمعه روز ۲۹ خرداد گفت که در برخی از مناظره ها، در مورد وضع کشور در حال حاضر و در گذشته سیاه نمایی شد و همچنین، اتهامات اثبات نشده ای علیه افراد مطرح شد.

پیام آیت الله خامنه ای به صدا و سیما درباره تمدید زمان رای گیری

عزت الله ضرغامی که در نشست سراسری مسئولان و مدیران سازمان صدا و سیما سخن می گفت درباره تمدید زمان رای گیری در روز انتخابات گفت که آیت الله خامنه ای "به علت حساسیت ویژه به حضور حداکثری مردم به صدا و سیما پیام دادند که تا هر زمان که مردم در شعب اخذ رای حضور دارند، باید از آنها اخذ رای شود."

آقای ضرغامی در حالی از پیام مستقیم رهبر ایران به صدا و سیما درباره تمدید زمان رای گیری خبر داده که مسئولیت در نظر گرفتن زمان بیشتر برای رای گیری در روز انتخابات به عهده ستاد انتخابات وزارت کشور است.

موضوع تمدید زمان رای گیری از موارد اعتراضی میر حسین موسوی در نامه او به شورای نگهبان بود. آقای موسوی با اشاره به تمدید نامناسب زمان رای گیری نوشته بود:"بسیاری از شهروندان علی رغم حضور در محل شعب اخذ رای موفق به رای دادن نشدند و آنان را از محل شعب اخذ رای اخراج کردند."

رئیس سازمان صدا و سیما در بخش دیگری از سخنان خود وعده داده که به منظور تحلیل انتخابات و حوادث پس از آن "رهبران همه گرو ها و جریانات سیاسی" در آینده نزدیک در این رسانه دولتی حضور پیدا کنند.

مطالب مرتبط