برلوسکونی: گروه هشت هنوز در مورد ایران به اجماع نرسیده است

برلوسکونی در کنار جینتائو رئیس جمهوری چین
Image caption آقای برلوسکونی ریاست اجلاس گروه هشت را به عهده خواهد داشت

نخست وزیر ایتالیا در آستانه نشست گروه 8 می گوید که رهبران این گروه هنوز در مورد سرکوب تظاهرکنندگان در ایران به موضعی مشترک نرسیده اند.

همزمان یک سازمان عمده حقوق بشر از این گروه 8 خواسته است آنچه سرکوب خشن تظاهرات صلح آمیز در ایران خواند را محکوم کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سیلویو برلوسکونی که ریاست نشست رهبران این هشت کشور در روز چهارشنبه را به عهده دارد، اشاره کرد که برخی کشورها مانند فرانسه خواستار اتخاذ اقداماتی سخت تر علیه ایران هستند درحالی که سایرین مثل روسیه از موضع گیری نرمتر و گفتگو با ایران حمایت می کنند.

وی در یک کنفرانس خبری در رم گفت "هنوز در مورد بیانیه گروه 8 در قبال ایران تصمیم گیری نشده است" و افزود که رهبران این کشورها احتمالا از گفتگو حمایت خواهند کرد.

رهبران گروه 8 در جریان مراسم شام چهارشنبه شب در مورد تهدیدهای امنیتی جهان بحث خواهند کرد که ایران در صدر آنها خواهد بود.

نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه از منتقدان صریح اللحجه نحوه واکنش ایران به تظاهرات مخالفان که حداقل 20 کشته به جا گذاشت و باعث به زندان افتادن بیش از هزار نفر شد بوده است.

وی اخیرا گفت که فرانسه همواره خواهان "تقویت تحریم ها" علیه رژیم ایران بوده است "تا رهبران ایران واقعا درک کنند که راهی که انتخاب کرده اند به بن بست می خورد."

روسیه احتمال تحریم ها بر ایران را رد کرده است. دیمیتری مدودف رئیس جمهوری روسیه چهار روز پس از انتخابات جنجال آفرین ایران در یک اجلاس امنیتی در روسیه از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، استقبال کرد.

آقای احمدی نژاد مدعی پیروزی در انتخابات شده است اما هواداران میرحسین موسوی و مهدی کروبی نامزدهای اصلاح طلب انتخابات می گویند که نتایج رسمی حاصل تقلب گسترده است.

وزرای خارجه گروه 8 ماه گذشته در یک بیانیه مشترک خشونت علیه تظاهرات صلح آمیز معترضان ایرانی را محکوم کردند اما درها را به روی احتمال مذاکره با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور نبستند.

آقای برلوسکونی روز سه شنبه گفت: "فکر می کنم مذاکره را پی گیری کنیم."

نخست وزیر ایتالیا گفت که تجربه بین المللی نشان می دهد که تحریم ها در مورد کشورهای کوچک نتیجه نمی دهد چه رسد به کشور بزرگی مانند ایران. با این حال او تاکید کرد که پیشنهاد گفتگو با تهران از لحاظ زمانی نامحدود نخواهد بود و یک "محدودیت زمانی" وجود خواهد داشت.

اجلاس سه روزه گروه 8 روز چهارشنبه در شهر لاکیلا در ایتالیا شروع به کار خواهد کرد.

همزمان دیده بان حقوق بشر که در نیویورک مستقر است روز سه شنبه رهبران گروه هشت را ترغیب کرد سرکوب تظاهرکنندگان در ایران را محکوم کنند.

کنت رات مدیر این گروه گفت: "مقام های ایرانی سعی دارند 'قدرت های خارجی' را به خاطر عملیات خشن علیه تظاهرکنندگان صلحجو مقصر بشناسند."

آقای رات گفت که "رهبران گروه هشت باید روشن کنند که ایران درحال نقض قوانین بین المللی است" و استدلال کرد که این اجلاس باید مساله سرکوب داخلی در ایران را بررسی کند.

ایران کشورهای غربی را به دخالت در امورد داخلی خود در ارتباط با بحران اخیر متهم کرده است.

مطالب مرتبط