نروژ خواستار آزادی معترضان در ایران شد

اعتراضات پس از انتخابات در ایران
Image caption نروژ دستگیری مخالفان در ایران را سیاسی خوانده است

نروژ روز سه شنبه کاردار ایران در اسلو را احضار کرده است تا ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت حقوق بشر در ایران خواستار آزادی تظاهرکنندگان زندانی در این کشور شود.

یوناس گار استور، وزیر خارجه نروژ، در بیانیه ای که خبرگزاری فرانسه منعکس کرده است گفت: "مقام ها در ایران به حقوق اساسی انسان ها احترام نمی گذارند."

وی افزود: "نروژ علیه بازداشت ها با انگیزه سیاسی اعتراض دارد و به خصوص به این واقعیت واکنش نشان می دهد که کارمندان سفارت بریتانیا در تهران زندانی شده اند."

دولت ایران می گوید در واکنش به اعتراضات گسترده به نتیجه انتخابات بیش از هزار نفر را دستگیر کرده است. البته به عقیده برخی گروه های حقوق بشر آمار بازداشتی ها می تواند بسیار بیش از این باشد.

ایران همچنین برخی کارمندان سفارت بریتانیا در تهران را به تحریک "آشوب ها" متهم کرده است. از نه کارمند این سفارتخانه که دستگیر شده بودند هشت نفر اکنون آزاد شده اند.

نروژ عضو اتحادیه اروپا نیست. کلیه اعضای این اتحادیه هفته گذشته سفرای ایران را احضار کرده بودند.

اسلو روز سه شنبه به محسن باوفا کاردار ایران گفت که "بازداشت مخالفان، خبرنگاران، فعالان حقوق بشر و تظاهرکنندگانی که حرکت آنها مسالمت آمیز بوده است را محکوم می کند."

وزیر خارجه نروژ گفت: "مقام های ایرانی را ترغیب می کنیم فورا به بازداشت های سیاسی پایان دهند و کسانی که بازداشت آنها غیرعادلانه است را آزاد کنند."

اسلو همچنین گفت که اعدام 20 نفر به جرم قاچاق مواد مخدر در روز چهارم ژوئیه در زندانی در کرج را محکوم می کند.