سارکوزی: اتهامات ایران علیه زن فرانسوی 'خیالبافی محض' است

سارکوزی
Image caption آقای سارکوزی بازداشت خانم ریس را "آدم ربایی" توصیف کرد

نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه روز سه شنبه اتهام جاسوسی علیه یک دانشگاهی فرانسوی در ایران را "خیالبافی محض" خوانده و خواستار آزادی او شده است.

به گفته مقام های فرانسوی کلوتیلده ریس، از مدرسان دانشگاه اصفهان، روز چهارشنبه هفته قبل در فرودگاه تهران و درحالی که قصد بازگشت به فرانسه را داشت دستگیر شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای سارکوزی در کاخ الیزه گفت که ریس باید "خیلی خیلی زود" آزاد شود و با ناخرسندی از "شیوه" عملکرد ایران صحبت کرد.

آقای سارکوزی در یک کنفرانس مشترک خبری با رئیس جمهوری برزیل که در پاریس به سر می برد گفت: "بگذارید به ساده ترین و بی ابهام ترین شکل ممکن بگویم: ما آزادی هموطن خود را می خواهیم."

وی افزود: "این اتهامات جاسوسی خیالبافی محض است و هیچ دلیلی ندارد چنین کنند."

آقای سارکوزی حتی تا آنجا پیش رفت که بازداشت خانم ریس را "آدم ربایی" توصیف کرد.

وی گفت: "هیچ کس نمی تواند قبول کند که شهروندان فرانسوی به بهانه جاسوسی ربوده و بازداشت شوند. اینها اصلا نشانه خوبی نیست."

مقام های ایرانی هنوز بازداشت خانم ریس را تایید نکرده اند.

آقای سارکوزی ابراز اطمینان کرده است که خانم ریس به "زودی زود" آزاد خواهد شد.

مقام های فرانسوی می گویند که ریس متهم به شرکت در تظاهرات مخالفان پس از انتخابات جنجالی ماه گذشته ایران است و یک ای میل او به دوستی در تهران حاوی اطلاعاتی درباره تظاهرات بوده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه مقام های فرانسوی می گویند که ریس پیش از بازداشت پنج ماه مقیم ایران بود و اکنون در اوین محبوس است.

برنار کوشنر وزیر خارجه فرانسه گفت که این اتهامات به عکس هایی مربوط است که خانم ریس با تلفن دستی خود گرفته و از طریق ای میل برای دوستش در تهران فرستاده بود.

آقای کوشنر دوشنبه گفت: "این که جاسوسی نیست. نمی تواند باشد. این اتهام مسخره است."

وی گفت: "او یک دانشجوی جوان علوم کلاسیک است که داشت کارش را انجام می داد، و مثل میلیون ها ایرانی شاهد تظاهرات بود."

فرانسه اعضای اتحادیه اروپا را از این بازداشت مطلع کرده و گفته است که خواهان واکنشی جمعی به این دستگیری و همچنین ادامه بازداشت یک کارمند ایرانی سفارت بریتانیا در تهران است.

از زمان فوران ناآرامی ها و اعتراضات خیابانی در ایران به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، تنش میان ایران و غرب شدیدا اوج گرفته است. غرب ایران را به خاطر سرکوب خشن اعتراضات مسالمت آمیز محکوم کرده و در مقابل ایران غرب را به دخالت در امور خود متهم کرده است.

آقای سارکوزی قبلا انتخابات ایران را "تقلب آمیز" خوانده و مشروعیت محمود احمدی نژاد را زیر سوال برده است.

وی یک روز پیشتر گفت: "مردم ایران مستحق رهبرانی بهتر از آنچه اکنون دارند هستند."

مطالب مرتبط