مرور روزنامه های تهران؛ چهارشنبه 17 تیر

تیترهای اول

"تأكيد موسوى بر ضرورت اعتنا و توجه به چارچوب هاى قانونى كشور" تیتر اول ابرار است و "جلسه سه نفره خاتمی میرحسین و کروبی" عنوان اصلی اعتماد، روزنامه های سرمایه و صدای عدالت نیز "ديدار کروبی، خاتمی و موسوی درباره مسايل سياسی روز" را در صدر گزارش های خبری خود منعکس کرده اند. اما جوان "از آشوب كور ۱۸ تير تا كودتاى مخملى ۳۰ خرداد" را عنوان گزارشی قرار داده که در آن به اغتشاشگران و هواداران نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نسبت ارتباط با بیگانگان داده شده است.

ایران روزنامه دولت از "حمایت دولت از خانه دار شدن هفتاد در صد مردم" خبر داده و جام جم در عنوان اول خود نوشته "بررسی وزیران در رسانه ملی".

"ده ها کشته و زخمی در ناآرامی هاي استان مسلمان نشين چين" عنوان اصلی روزنامه جمهوری اسلامی است و آفتاب یزد هم در تیتر اول خود از "ادامه سرکوب مسلمان ایغور چین" خبر داده است.

حیات نو در گزارش اصلی خود از "ادامه بحران ‌گرد و غبار ‌در ‌کشور‌" خبر داده است.

"صبح ايران را تحريم می كنيد شب قرارداد تجاری می بنديد" به نقل از یک مقام اسرائیلی تیتر اول کیهان است.

گزيده مقالات

آلودگی هوا

به گزارش آرزو ترکتاز در نشریه اقتصادی سرمایه اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، التهابات ناشی از این نتایج در سطح جامعه و در بین سرمایه گذاران، و این اواخر نیز اعلام آلودگی هوای کشور و تعطیلی تهران و در نهایت اعلام دایر بودن بورس تهران در روز گذشته برخلاف تعطیل بودن بانک های کشور، موجب شده بورس تهران نتواند روزهای پررونقی را در پرونده کاری تیرماه خود ثبت کند.

جوان در گزارشی نوشته تعطيلى پيش بينى نشده تهران جداى از شرايط نامطلوب هوايى اگر چه براى برخى خوشحال كننده بود اما در برخى موارد از جمله انجام امور بانكى مشكل ساز شد و مردم را با نوعى بلاتكليفى مواجه كرد.

به گزارش این روزنامه با تعطيلى پيش بينى نشده دو روزه بانک ها، مردم، كسبه و بازاريان دچار مشكل و سرگردانى شدند و انجام امور بانكى آنها بر زمين ماند.

آفتاب یزد از قول آقای تابش رییس کمیسیون محیط زیست مجلس از اقداماتی نوشته که دولت می تواند برای مجبور کردن همسایگان غربی به رعایت مقررات و جلوگیری از آلودگی محیط به آن ها دست بزند.

این عضو فراکسیون اقلیت مجلس به نوشته آفتاب یزد در عین حال گفته "نوعی بي‌اعتمادی در مردم ايجاد شده كه به واسطه آن مردم تعطيلات ‌‌متأثر از شرايط بد آب و ‌هوا را به انتخابات و مسائل پس از آن مرتبط می‌كنند.‌"

دیدار پس از انتخابات

در حالی که ایران روزنامه دولت خبر داده موسوی و کروبی جلسه ای برای زنده‌كردن اغتشاشات برپا کرده اند، چند روزنامه صبح خبر از جلسه دیدار رییس جمهور سابق و میرحسین موسوی و مهدی کروبی داده اند که در آن به نوشته روزنامه صدای عدالت با اشاره به سخنان تأسف‌بار خطيبی از منبر نماز جمعه که‎ ‎اقدامی خلاف قانون و خلاف شرع و ضدبشری چون اعتراف‌گيری را تأييد کرده بود، گفته شد‎ ‎ اين نوع رفتارهايی است که اعراب جاهلی با عمار ياسرها داشته اند و جای تعجب است‎ ‎خطیبی که خود بايد حافظ ارزش های اسلامی باشد به اين رفتار اذعان و افتخار کند.‎

سرمایه نوشته در ملاقات محمد خاتمی، مهدی کروبی و ميرحسين موسوی این سه به شدت از حمله به مردم بی گناه و حمله‎ ‎به خوابگاه ها و منازل مردم انتقاد کرده و نمونه‌های بسيار تکان‌دهنده‌ای از‎ ‎وحشی‌گری‌های لباس‌شخصی‌ها که با حمايت قوای امنیتی صورت گرفته، ذکر کرده اند.

به نوشته این روزنامه رهبران جنبش اصلاحات با اشاره‏‎ ‎به شهادت هموطنانی که تنها جرمشان اعتراض به تقلبات انتخاباتی بوده، گفته اند که‎ ‎مردم حرکت های مسالمت جويانه‌ای داشته اند و يک راهپيمايی چند ميليونی خودجوش را با‎ ‎آرامش و نظمی فوق‌العاده اداره کردند که با اندک تدبير و اعتنا به حق آنها و بيزاری‎ ‎جستن از دروغ و بی‌احترامی به مردم امکان داشت جريان امور به يک بحران مل تبديل‎ ‎نشود‎.

وظایف دولت

کیهان در سرمقاله خود نوشته با توجه به وقايعی كه در جريان انتخابات و بعد از آن پيش آمد، با القاء شبهه و شايعه تقلب و انحراف در انتخابات، توسط دشمنان خارجی و دنباله های داخلی آنان به بخشی از سرمايه اجتماعی نظام آسيب وارد شد. قاعدتا اولين گام دولت نهم بازسازی اين سرمايه است. برگرداندن فضای كشور از لحاظ سياسی، فرهنگی و اجتماعی به شرايط قبل بايستی از سوی دولت جديد مورد توجه جدی قرار بگيرد.

به نظر کیهان انتظار جامعه آن است كه دولت گامهای جدی تری در اصلاح قيمت ها و مهار تورم بردارد. دغدغه اشتغال و بدست آوردن یک موقعيت شغلی مناسب، مسكن و ازدواج اذهان جوانان و خانواده های آنان را به خود مشغول كرده است. مردم انتظار دارند دولت دهم در اين باره نیز چاره ای اساسی بينديشد.

نفوذ جنبش اصلاحات

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته چهار سال پس از آنکه دولت اصلاحات کليد ساختمان رياست جمهوری خيابان پاستور را به اصولگرايان سپرد، بار ديگر قريب به چهارده ميليون نفر از ايرانيان سراسر کشور (نه فقط پايتخت و کلان شهرها) به آرمانهای جنبش اصلاحی رای مثبت دادند و اگر چه اين تعداد براساس آمارهای وزارت کشور، برای پيروزی در انتخابات کافی نبود اما مهم اين است که با استناد به اين آمار رسمی می توان استدلال کرد که هنوز هم جنبش اصلاحات از وزن اجتماعی قابل توجهی در ميان اقشار مختلف جامعه ايرانی برخوردار است.

نویستده این مقاله بر این اساس نتیجه گرفته ساده انگارانه است اگر تصور شود که از دوم خرداد 1376 تا بيست و دوم خرداد 1388، طی دوازده سال، جنبش اصلاحی از جامعه ايرانی برچيده شده است و امروزه صرفا محدودی از نخبگان و روشنفکران تنها در لا به لای متون تئوريک و به صورت انتزاعی از اصلاحات سخن می گويند.

به نظر نویسنده مردم سالاری گزافه نيست اگر انتظار داشته باشيم که امکانات و شرايطی فراهم شود تا صدای اين جمعيت بزرگ چهارده ميليون نفری از رای دهندگان، شنيده شود؛ انتقادهايشان مورد توجه قرار گيرد و مهمتر از همه اينکه، هويت و موجوديت آنها به عنوان شهروندانی آگاه و البته نگران، به رسميت شناخته شود.

تزلزل در خط لوله صلح

روزنامه اقتصادی سرمایه خبر داده که پاکستان پروژه نوزده ساله خط لوله گاز را متزلزل کرده است و درحالی که به نظر می رسید با امضای توافقنامه نهایی پروژه صادرات گاز به پاکستان، باید در انتظار تسریع در اجرایی شدن این پروژه بود، اما پاکستانی ها احتمالات جدیدی را در این زمینه مطرح کرده اند و به دنبال تصویب طرحی برای دریافت گاز ایران از مسیر دریا هستند.

سرمایه گزارش داده که خروج هند از طرح و تغییر تصمیم پاکستان در حالی اتفاق می افتد که ایران پیشتر زیرساخت های خطوط لوله را برای انتقال گاز از استان سیستان و بلوچستان به سوی پاکستان آماده کرده است.

قطع اس ام اس

اعتماد از گفتگوی خبرنگار این روزنامه با یکی از مسوولان شرکت مخابرات درباره قطع دوباره اس ام اس گزارش داده که در آن نوشته شده بالاخره بعد از 10 تماس يکی از مسوولان جوابگو شد که در زير می خوانيد. چرا اس ام اس قطع است؟ مگر اس ام اس دوباره قطع شده؟ بله، از ديروز ساعت 2 بعد از ظهر. نمی دانم اما يادتان هست روزی که اس ام اس وصل شد، اس ام اسی آمد با اين مضمون که «خدا اس ام اس را آزاد کرد»، حالا هم بايد منتظر باشيد دوباره خدا «اس ام اس» را آزاد کند. نه، حالا واقعاً اس ام اس چرا قطع شده؟ واقعاً نمی توانيد حدس بزنيد. خوب مثل دفعه قبل علت خاصی دارد؟ بله اما خواهش می کنم نام من را فاش نکنيد و از من نامي نبريد. ممنون. حتماً.اعتماد نوشته همان طور که از گفت وگوی تلفني مشهود است اين منبع علت خاصی را دليل قطعی اس ام اس می داند، اما گفت وگوهای ديگری نيز از ساير خبرگزاری ها در اين باره منتشر شده بود که در زير پاره ای از آنها را می خوانيد.

در انتظار هاشمی

امير دبيری مهر در صدای عدالت با این مقدمه که اين روزها همه بيشتر در جست‌وجوی شنيدن سخنان مردی هستند كه ترجيح داده كمتر سخن بگويد نوشته غيبت آيت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران نيز كنجكاوی درخصوص سكوتش را دوچندان كرد. اهميت رويدادهای انتخاباتی پس از آن به‌قدری بود كه انتظار مردم را برای ورود رجال سياسی بالا برد؛ به‌گونه‌ای كه بعد از خطبه تاريخی و ماندگار مقام معظم رهبری در نماز جمعه همگان چشم‌‌انتظار تحليل شفاف و جامع مرد شماره 2 نظام اسلامی يعنی هاشمی‌رفسنجانی هستند.

به نوشته این مقاله به‌ويژه كه هاشمی‌رفسنجانی درحال‌حاضر هم رئيس مجلس خبرگان رهبری است و هم رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام اما اگر در اين منصب‌ها هم نبود همچنان مرد شماره 2 نظام اسلامی بود زيرا از ميان ياران كليدی بنيانگذار جمهوری اسلامی يعنی آقايان طالقانی، مطهری، بهشتی، باهنر، منتظری، موسوی‌اردبيیي، هاشمی‌رفسنجانی و آيت‌الله خامنه‌ای برخی در قيد حيات نيستند و بعضی در گوشه عزلت به‌سر می‌برند.