درخواست از دبیرکل سازمان ملل: به ایران نماینده بفرست

بان کی مون
Image caption برندگان جایزه صلح نوبل از بان کی مون خواسته اند برای توقف نقض حقوق بشر در ایران فعالیت کند

تعدادی از برندگان جایزه صلح نوبل در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار ارسال فوری نماینده ای به ایران برای بررسی وضع این کشور شدند.

ده تن از برندگان جایزه نام صلح نوبل در نامه خود به بان کی مون از نگرانی عمیق خود از وضع پرتنش و متلاطم ایران خبر داده اند و سرکوب معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور را تقبیح کرده اند.

امضاکنندگان این نامه همچنین نگرانی خود را از تهدیدهای به عمل آمده علیه شیرین عبادی، فعال ایرانی حقوق بشر و از دیگر برندگان جایزه صلح نوبل اعلام کرده اند.

کیم دایه جونگ، از رئیسان جمهوری پیشین کره جنوبی، سراسقف دزموند توتو، فعال سرشناس مبارزه با نژادپرستی در آفریقای جنوبی و الی ویزل، فعال سیاسی و از بازماندگان هولوکاست از امضا کنندگان این نامه هستند.

مایرد مگوایر، برنده جایزه نوبل نیز که به تازگی به علت تلاش برای انتقال کمک های بشردوستانه به غزه از راه دریا به وسیله ارتش اسرائیل بازداشت شده بود از دیگر امضاکنندگان نامه است.

تقبیح خشونت

این برندگان جایزه صلح نوبل در نامه خود نوشته اند: "ما خشونت و سرکوب اعتراض های مسالمت آمیز، محدودیت فزاینده آزادی های مدنی و ادامه بازداشت رهبران مدنی را ( در ایران) تقبیح می کنیم."

این افراد در نامه خود نسبت به شکنجه و احتمال اعدام بازداشت شدگان روزهای گذشته ابراز نگرانی کرده اند و از آقای بان خواسته اند در اسرع وقت نماینده ای را به ایران اعزام کند و با تمام توان از دولت این کشور بخواهد نقض حقوق بشر را متوقف کند.

امضاکنندگان نامه خواستار به کارگیری اختیارهای دبیرکل سازمان ملل متحد برای آزادی همه زندانیان سیاسی، توقف خشونت علیه معترضان و احترام به حقوق بشر در ایران شده اند.

این نامه از بازداشت بیشتر از یک ۱۰۰۰ تن از معترضان ایرانی در سراسر این کشور خبر داده و نوشته است بیشتر از ۲۵۰ تن از فعالان حقوق بشر، روزنامه نگاران، شخصیت ها و مقام های دولت محمد خاتمی در محل زندگی یا کار خود بازداشت شده اند.

در این نامه همچنین به حمله شبه نظامیان مورد حمایت حکومت ایران به فعالان دانشجویی در خوابگاه ها اشاره شده و از کشته شدن ۵ تن از دانشجویان و بازداشت ۳۰۰ نفر از آنها سخن به میان آمده است.

امنیت جانی شیرین عبادی برنده ایرانی جایزه صلح نوبل از دیگر نگرانی های مطرح شده در این نامه است.

این افراد به انتشار نامه ای در خبرگزاری فارس و سایر رسانه های نزدیک به دولت ایران اشاره می کند که در آن به نوشته آنها "اتهام های کاذبی" علیه خانم عبادی مطرح شده است.

بر این اساس، این نامه از سوی افراد ناشناسی که از آنها به عنوان نمایندگان مجلس، جانبازان جنگ و دیگر قشرهای مردم ایران نام برده شده، تهیه شده است و بر محاکمه و مجازات خانم عبادی برای نقض قانون اساسی و قوانین اسلامی تاکید دارد.

امضاکنندگان از بان کی مون خواسته اند از دولت ایران بخواهد امنیت خانم عبادی و همکارانش را تضمین کند.