اوباما: مقابله با تهدید موشکی ایران نه روسیه

باراک اوباما
Image caption باراک اوباما می گوید سپر دفاع موشکی تهدیدی برای روسیه نیست

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می گوید اگر تهدید هسته ای ایران رفع شود، کشورش از استقرار بخشی از سپر دفاع موشکی خود در اروپای شرقی صرف نظر خواهد کرد.

آقای اوباما که در دانشگاهی در مسکو صحبت می کرد با اشاره به مخالفت روسیه با استقرار این سپر دفاعی در کشورهای لهستان و جمهوری چک گفت هدف از راه اندازی این سیستم پیشگیری از "حمله احتمالی ایران" است.

همزمان کاخ سفید از نزدیک شدن مواضع روسیه به آمریکا درباره برنامه اتمی ایران خبر داده است.

برنامه اتمی ایران از موضوع های اصلی گفتگوی رهبران دو کشور بود و مشاوران آقای اوباما می گویند او و میزبان روسی او درباره افزایش خطر برنامه اتمی ایران و چالش های موشکی ایجاد شده به وسیله این کشور و کره شمالی نگرانی های مشترک دارند.

اما روسیه ارتباط میان برنامه اتمی ایران و استقرار سپر دفاع موشکی آمریکا در اروپای شرقی را رد کرده است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه به آمریکا هشدار داده است اقدام برای راه اندازی این سپر دفاعی در لهستان و جمهوری چک به توافق رهبران دو کشور درباره تلاش برای کاهش سلاح های هسته ای لطمه خواهد زد.

آقای لاوروف گفت: "اگر شرکای ما تصمیم بگیرند سیستم آمریکایی دفاع موشکی را در سطح جهانی راه اندازی کنند، آن گاه بدون شک تلاش های بعدی برای کاهش سلاح های راهبردی به زیر سوال خواهد رفت."

روسیه طرح استقرار سپر دفاع موشکی آمریکا در نزدیکی مرزهایش را تهدیدی برای خود می داند ولی آمریکا می گوید هدف از این کار دفاع از متحدانش در برابر حمله موشکی احتمالی ایران است.

پس از آغاز کار دولت باراک اوباما، بعضی از مقام های آمریکا مانند وزیر خارجه آمریکا گفته بودند اگر تلاش ایران برای به دست آوردن سلاح های هسته ای متوقف شود، آمریکا از استقرار سپر دفاعی در شرق اروپا صرف نظر خواهد کرد.

ایران اتهام تلاش برای به دست آوردن تسلیحات اتمی را رد می کند.

تحلیلگران هدف از ارائه این پیشنهاد آمریکا را تشویق روسیه برای افزایش فشار بر ایران برای توقف برنامه غنی سازی این کشور عنوان می کنند.

این در حالی است که برنامه اتمی ایران در راس دستور کار دیدار رهبران روسیه و آمریکا در مسکو بوده است و مقام های کاخ سفید از نزدیک شدن مواضع کرملین به دیدگاه آمریکا در این باره خبر داده اند.

'نگرانی'

باراک اوباما که درباره روابط ایالات متحده و روسیه برای دانشجویان یک دانشکده افتصاد صحبت می کرد، گفت: "هیچ کدام از ما (آمریکا و روسیه) از راه افتادن مسابقه هسته ای در خاورمیانه و خاور دور نفع نخواهیم برد."

آقای اوباما ادامه داد که او و دیمیتری مدودیف، رئیس جمهوری روسیه درباره ارزیابی مشترک تهدیدهای موشک های بالستیک از سوی کشورهایی مانند ایران و کره شمالی به توافق رسیده اند.

در این حال، مقام های کاخ سفید ایران را موضوع اصلی گفتگوهای دو روز گذشته آقای اوباما و همتای روس او عنوان کرده اند.

مایک مک فال، از مشاوران ارشد آقای اوباما در امور سیاست خارجی گفت: "در دیدار دو نفری رهبران دو کشور موضوع ایران قسمت عمده بحث را به خود اختصاص داد."

او علت تمرکز بر موضوع ایران را تاثیرپذیری منافع ملی دو کشور را از تحولات هسته ای ایران دانست.

دنیس مک دانا، از دیگر مشاوران آقای اوباما هم از افزایش نگرانی آقای مدودیف از برنامه اتکی ایران خبر داد.

مطالب مرتبط