حوادث ایران در روزنامه های بریتانیا

روزنامه تایمز چاپ بریتانیا در شماره روز سه شنبه هشتم ژوئیه (هفدهم تیر) در مقاله ای در خصوص مسائل جاری در ایران نوشته است که گفتگو با محمود احمدی نژاد رییس جمهور ایران بی فایده است و باید با سیاست تحریم و جدیت در دیپلماسی با حکومت ایران برخورد کرد.

این روزنامه همزمان با آغاز نشست سران گروه 8 کشور قدرتمند صنعتی در ایتالیا می نویسد مسئله اساسی امروز چگونگی فشار آوردن بر حکومت "دیکتاتوری" ایران است.

تایمز می نویسد "کودتای انتخاباتی خامنه ای - احمدی نژاد" فضای سیاسی ایران را تغییر داده ولی ایرانیها نشان داده اند که حاضر نیستند بدون مقاومت زیر بار این تغییر بروند.

به نوشته روزنامه تایمز، آنچه در ایران پس از انتخابات اتفاق افتاد صرفا سرکوب "بی رحمانه" یک اعتراضات مردمی نبوده است بلکه نهادهای مذهبی و سیاسی حکومت هم در مقابل هم قرار گرفته و موقعیت و اعتبار رهبر ایران هم زیر سوال رفته است.

تایمز می نویسد حتی گروههایی از "ملا های ایرانی" هم در سرپیچی از دستور آیت الله خامنه ای مبنی بر وحدت به دور محمود احمدی نژاد، دولت جدید آقای احمدی نژاد را نامشروع دانسته اند.

به نوشته تایمز آقای خامنه ای هیچ وقت بی طرف نبوده و با تصمیم خودش مبنی بر کنار زدن ظاهر بی طرفی و دادن دستور سرکوب، دیگر نمی تواند وانمود به بی طرف بودن کند.

تایمز می نویسد ایران برای 40 در صد از واردات خود به اروپا متکی است و تحریم فروش کالا به ایران، بخصوص بنزین، به حکومت و ثروت سران سپاه پاسداران که بخشی از اقتصاد کشور را تحت کنترل خود دارند ضربه خواهد زد.

روزنامه گاردین نیز در مقاله ای به اوضاع ایران می پردازد و می نویسد که علی رغم سرکوب حرکتهای اعتراضی توسط مقامات رسمی ایران، مخالفان دولت خواستار راهپیمایی سراسری در روز پنج شنبه شده اند.

روز پنج شنبه، هجدهم تیر، دهمین سالگرد اعتراضات دانشجویی در تهران پس از حمله ماموران دولتی به خوابگاههای دانشگاه تهران است.

گاردین می نویسد طرفداران میر حسین موسوی با برنامه ریزی برای چند مسیر راهپیمایی اعتراضی ظاهرا قصد دارند کار نیروهای امنیتی در برخورد با مردم را سخت تر کنند.

مطالب مرتبط