اوباما بر اهمیت گفتگو با ایران و کره شمالی تاکید کرد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه 17 تیرماه ( 8ژوئیه) بر اهمیت گفتگو با ایران و کره شمالی برای جلوگیری از دستیابی این دو کشور به تسلیحات هسته ای تاکید کرد.

آقای اوباما این سخنان را درپی انجام گفتگوهایی با جورجیو ناپولیتانو، رئیس جمهوری ایتالیا، اعلام کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت "برای جامعه بین المللی بسیار مهم است که با کشورهای نظیر ایران و کره شمالی گفتگو کرده و آنها را تشویق به اتخاذ سیاستی کند که نتیجه آن به مسابقه تسلیحاتی در مناطقه ای مثل خاورمیانه منجر نشود."

آقای اوباما این سخنان را در حالی بیان کرد که نشست سران هشت کشور صنعتی جهان موسوم به گروه G8 امروز در ایتالیا برگزار می شود.

این در حالی است که هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا، درباره سیاست تماس مستقیم با ایران ابراز تردید کرده و از تلاش برای تشدید تحریم علیه ایران سخن گفته است.

خانم کلینتون، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی گلوبو ویژن، که یک شبکه تلویزیونی ونزوئلائی است، با اشاره به آنچه که برخورد خشونت آمیز دولت ایران با تظاهرات مسالمت آمیز معترضان به نتیجه انتخابات اخیر خوانده، گفته "ممکن است در شرایط کنونی، و با توجه به مشکلاتی که در ایران وجود دارد، تلاش برای تماس مستقیم آمریکا با ایران، روشی عملی نباشد."

خانم کلینتون گفت که با توجه به شرایط کنونی، "ممکن است ایالات متحده از جامعه بین المللی بخواهد برای وادار کردن رژیم ایران به تغییر روش خود، در وضع تحریم های شدیدتر، به آمریکا بپیوندند."

شورای امنیت سازمان ملل برای وادار کردن ایران به تعلیق غنی سازی اورانیوم، یک رشته تحریم های بین المللی را علیه ایران وضع کرده اما ایران این قطعنامه ها را نپذیرفته است.

علاوه بر این، ایالات متحده تحریم هایی را هم به صورت یکجانبه علیه ایران به اجرا گذاشته و دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، متحدان آن کشور را برای محدودیت بیشتر روابط تجاری خود با دولت ایران تحت فشار قرار داده بود.

مطالب مرتبط