کلینتون: ممکن است آمریکا خواستار تحریم شدیدتر ایران شود

کلینتون
Image caption کلبنتون تماس مستقیم با ایران را در شرایط کنونی عملی ندانسته است

وزیر امور خارجه آمریکا نسبت به کارآیی سیاست تماس مستقیم با ایران ابراز تردید کرده و از تلاش برای تشدید تحریم علیه ایران سخن گفته است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در مصاحبه با ایستگاه تلویزیونی گلوبوویژن، که یک شبکه تلویزیونی ونزوئلائی است، با اشاره به آنچه که برخورد خشونت آمیز دولت ایران با تظاهرات مسالمت آمیز معترضان به نتیجه انتخابات اخیر خوانده، گفته "ممکن است در شرایط کنونی، و با توجه به مشکلاتی که در ایران وجود دارد، تلاش برای تماس مستقیم آمریکا با ایران، روشی عملی نباشد."

خانم کلینتون گفت که با توجه به شرایط کنونی، "ممکن است ایالات متحده از جامعه بین المللی بخواهد برای وادار کردن رژیم ایران به تغییر روش خود، در وضع تحریم های شدیدتر، به آمریکا بپیوندند."

در پاسخ به سئوالی در مورد روابط نزدیک دولت هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا، و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، خانم کلینتون گفت که "در چند هفته اخیر مشاهده کرده و دیده ایم که دولت [ایران] به دموکراسی احترام نمی گذارد و در برابر تظاهرات مسالمت آمیز شهروندان خود نسبت به تخلفات انتخاباتی به خشونت متوسل می شود."

وی افزود "در چنین وضعیتی، فکر نمی کنم متحد شدن با رژیمی که شهروندانش هم آن را قبول ندارند اقدام هوشمندانه ای باشد."

Image caption احمدی نژاد و هوگو چاوز روابط نزدیک و دوستانه ای برقرار کرده اند

خانم کلینتون گفت که ایالات متحده نسبت به سیاست های دولت ایران از جمله تلاش برای دستیابی به اسلحه اتمی، که ثبات خاورمیانه و جهان را به مخاطره می اندازد، حمایت از تروریسم و نظایر آن، احساس نگرانی می کند.

وزیر امور خارجه آمریکا در عین حال افزود که ایالات متحده نمی تواند سایر کشورها را وادار کند که برای وادار کردن رژیم ایران به تغییر روش خود، از تماس با دولت این کشور خودداری ورزند.

در حالیکه دولت ایران بر صلح آمیز بودن برنامه های هسته ای خود تاکید ورزیده و تلاش برای دستیابی به اسلحه اتمی را مردود دانسته است، کشورهای غربی خواستار توقف بخشی از برنامه های هسته ای ایران، به خصوص در زمینه غنی سازی اورانیوم شده اند.

تغییر سیاست اوباما

شورای امنیت سازمان ملل نیز برای وادار کردن جمهوری اسلامی به تعلیق غنی سازی اورانیوم، یک رشته تحریم های بین المللی را علیه ایران وضع کرده اما ایران این قطعنامه ها را نپذیرفته است.

علاوه بر این، ایالات متحده تحریم هایی را هم به صورت یکجانبه علیه ایران به اجرا گذاشته و دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، متحدان آن کشور را برای محدودیت بیشتر روابط تجاری خود با جمهوری اسلامی تحت فشار قرار داده بود.

Image caption ظاهرا برخورد با تظاهرات اعتراضی نظر آمریکا در مورد مذاکره مستقیم را تغییر داد

در مقابل، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در طول مبارزات انتخاباتی خود از تماس مستقیم با ایران حمایت کرد و پس از به دست گرفتن قدرت نیز در سخنانی، بر دنبال کردن این سیاست به منظور حل اختلافات دو کشور، از جمله در زمینه برنامه های هسته ای ایران تاکید نهاد و گفته می شود نامه ای نیز برای آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، ارسال داشت.

با اینهمه، در پی برخورد خشونت آمیز نیروهای دولتی با تظاهرات اعتراضی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران، آقای اوباما ضمن انتقاد از برخورد با تظاهرکنندگان، از پیگیری تلاش برای تماس دوجانبه صرفنظر کرده هر چند تاکید داشته که ایالات متحده به عنوان یکی از اعضای گروه 1+5، خواستار حل بحران هسته ای ایران از راه مذاکره است.

گروه 1+5، متشکل از آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان، هدایت تلاش های بین المللی برای وادار کردن ایران به پذیرش قطعنامه های شورای امنیت را برعهده گرفته است.

تظاهرات معترضان به نتیجه اعلام شده انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران و رخدادهای پس از آن، به خصوص نحوه برخورد نیروهای دولتی با این تظاهرات، اعتراضات گسترده ای را در سطح بین المللی در پی داشته و شماری از کشورها و سازمان های بین المللی اقدامات دولت ایران را مورد انتقاد شدید قرار داده اند.

در مقابل، مقامات جمهوری اسلامی، از جمله آیت الله علی خامنه ای و محمود احمدی نژاد، که برنده انتخابات اعلام شده، با سالم خواندن نتیجه انتخابات، مشارکت گسترده رای دهندگان را باعث تقویت اعتبار و موقعیت ایران در صحنه بین المللی معرفی کرده اند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست