غیبت پی در پی هاشمی رفسنجانی از امامت جمعه تهران

Image caption آقای رفسنجانی زمانی دومین مرد قدرتمند جمهوری اسلامی توصیف می شد

ستاد اقامه نماز جمعه اعلام کرده است که نماز جمعه این هفته تهران به امامت محمد امامی کاشانی برگزارخواهد شد. به این ترتیب اکبر هاشمی رفسنجانی برای چندمین هفته متوالی خطیب نماز جمعه تهران نخواهد بود.

آخرین باری که آقای رفسنجانی نماز جمعه تهران را اقامه کرده اول خرداد امسال (۲۲ روز پیش از برگزاری انتخابات) بوده و در روزی که نوبت امامت او بود آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی نماز جمعه تهران را اقامه کرد که نخسین نماز جمعه پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بود.

امام جمعه تهران آیت الله علی خامنه ای است که معمولا در چند مناسبت مذهبی یا در مقاطع مهم سیاسی نماز جمعه تهران را اقامه می کند اما در دیگر مواقع سال، چهار امام جمعه موقت، برگزاری نماز جمعه تهران را بر عهده دارند.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، احمد خاتمی،عضو هیأت‌ رئیسه‌ مجلس‌ خبرگان ‌وعضو جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌، محمد امامی کاشانی به همراه اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت و رئیس مجلس خبرگان رهبری، امامان جمعه موقت تهران هستند.

آقای هاشمی رفسنجانی قدیمی ترین امام جمعه موقت تهران است که از ماه های اول انقلاب اسلامی خطیب نماز جمعه بوده است. ستاد اقامه نماز جمعه و روزنامه "جمهوری اسلامی" اخیرا استعفای آقای رفسنجانی از امامت جمعه تهران را رد کرده اند.

او پس از برگزاری انتخابات بحث انگیز ریاست جمهوری در ایران در نماز جمعه حاضر نشده و به تعبیر برخی از ناظران مسائل ایران سکوت پیشه کرده است.

آقای رفسنجانی از ۲۲ خرداد تاکنون دوبار دیدار عمومی داشته و در آخرین مورد به انتقاد از شرایط حاکم بر کشور پرداخته است.

او در دیدار با خانواد زندانیان وقایع پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری که برخی از آنها از اعضای کابینه خود او بوده اند گفته بود که "هیچ وجدان بیداری از این وضع راضی نیست."

فائزه دختر آقای هاشمی رفسنجانی به همراه جمعی دیگر از اعضای خانواده او نیز در جریان اعتراض به نتیجه انتخابات در ایران بازداشت شدند اما به فاصله کوتاهی آزاد شدند.

آقای هاشمی رفسنجانی پیش از برگزاری انتخابات با ارسال نامه ای سرگشاده به آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، در اعتراض به آنچه "اظهارات عاری از حقیقت و غیرمسئولانه" محمود احمدی نژاد در جریان مناظره تلویزیونی با میرحسین موسوی خواند، تلویحا از سکوت آقای خامنه ای در این ماجرا گلایه کرده بود.

پس از انتشار این نامه، آقای رفسنجانی با آیت الله خامنه ای دیدار کرد و گفت که این دیدار "یکی از دیدارهای کارساز من با آیت الله خامنه ای" بود.

Image caption اکبر هاشمی رفسنجانی از یاران نزدیک آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی محسوب می شود

رهبر جمهوری اسلامی در اولین نماز جمعه پس از اعلام نتایج انتخابات سابقه دوستی اش با آقای رفسنجانی را بیش از ۵۰ سال خواند اما گفت که از میان دیدگاه های موجود در نظام، دیدگاه محمود احمدی نژاد از همه به او نزدیک تر است.

آقای رفسنجانی یکی از معدود چهره های شاخص انقلاب اسلامی و نزدیکان آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی است که هنوز پس از ۳۰ سال برخی از مناصب مهم این کشور را در اختیار دارد.

از آقای رفسنجانی زمانی به عنوان دومین شخصیت پرقدرت جمهوری اسلامی نام برده می شد.

او عضو شورای انقلاب، رئیس مجلس شورای اسلامی، دو دور رئیس جمهوری ایران بوده و در حال حاضر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری است.

مجمع تشخیص مصلحت بازوی تصمیم های کلان ایران خوانده می شود که به نوعی مشورت به آیت الله خامنه ای می دهد. مجلس خبرگان رهبری هم وظیفه نظارت بر عملکرد رهبری و انتخاب جانشین او را دارد. این مجلس اختیار عزل و نصب رهبری جمهوری اسلامی را نیز دارد.

برخی از ناظران مسائل ایران می گویند که این مجلس چندان در اعمال وظایف خود جدی نیست اما از زمانی که آقای رفسنجانی به ریاست این مجلس انتخاب شده در چندین اظهار نظر گفته است که نباید مجلس خبرگان صورتی تشریفاتی داشته باشد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست