مرور روزنامه های صبح تهران: پنجشنبه 18 تیرماه

تیترهای اول

"در پروژه های نفتی ایران چین جایگزین اروپا می شود؟" عنوان اصلی آفتاب یزد است، و "تبعات منفى اصلاح ‌بودجه ‌به ‌عهده ‌مجلس ‌است" عنوان گزارشی است که حیات نو آن را در صدر اخبار خود آورده است.

"من مخالف رفتار پلیسی هستم" تیتر اصلی ابرار که از زبان رییس دولت نوشته، روزنامه ایران از "تیم دولت در آستانه آرایش جدید" خبر داده و جام جم نوشته "کابینه در آستانه تغییرات گسترده".

روزنامه جمهوری اسلامی در صدر اخبار خود از "گسترش مخالفت با اجلاس سران گروه ۸ در ایتالیا" نوشته، خراسان "اختلاف نظر سران گروه ۸ درباره تشدید تحریم ها علیه ایران" را تیتر اول خود قرار داده، اعتماد "تکذیب چراغ سبز حمله به ایران" مهم دیده و کیهان "ایران را محور اصلی بلوک جدید قدرت در منطقه" دیده، صدای عدالت و سرمایه "غیبت پی در پی هاشمی رفسنجانی" را پراهمیت ترین خبر امروز خود قرار داده است.

گزیده مقالات

گرد و غبار نمی خوابد

اعتماد در گزارش اصلی خود پیرامون گرد و غبار در تهران که موجب تعطیل مدارس و کسب و کار ها شده است نوشته اگرچه سازمان های مسوول، پیش بینی کرده بودند غائله پرسر و صدای گرد و غبار و آلودگی غیرمنتظره هوا در نهایت تا چهارشنبه می خوابد، اما آسمان دیروز ایران گواهی بر چیز دیگری می داد.به گزارش این روزنامه تهران دیروز همچنان تحت سایه سنگین گرد و غبار آمیخته به آلودگی قرار داشت، تا خلاف اخبار خوشایندی را روایت کند که در روزهای گذشته مدام از سوی خبرگزاری ها و صدا و سیما روی آن تاکید شده بود.

به نوشته گزارشگر اعتماد همه ماجرا البته خلاصه در تهران نبود. به جز اخبار خوبی که از برخی استان های مرکزی نظیر اصفهان درباره عادی شدن شرایط منتشر می شد، از سایر مناطق کشور به خصوص بخش های غربی خبرهای چندان خوشی به گوش نمی رسید.

نقد رییس جمهور

سرمقاله روزنامه صدای عدالت به نقد تازه ترین گفته های رییس دولت پرداخته و نوشته: آیا با توجه به تاکید محمود احمدی نژاد برتغییرات وسیع در کابینه و این که من خودم علاقه مند تغیرم می توان گفت او صدای ملت ایران را شنیده است؟ چه احمدی نژاد در مناظرات تلویزیون بر مناسب بودن وضعیت موجود و نه تغییر که شعار سه نامزد دیگر انتخابات بود تاکید می کرد.

نویسنده این روزنامه سه گمانه زنی خوش بینانه و بینابینی و بدبینانه را در نظر آورده و در تحلیل آخر نوشته احمدی نژاد صدای ملت ایران را شنیده است ولی به آن گوش نسپرده چه اگر او خواهان تغییر هست اولا باید دیگر افراد متنفذ و بحث برانگیز دولت مانند محصولی و هاشمی ثمره ، بهبهانی و محرابیان را نیز از ترکیب دولت حذف کند و ثانیا بخشی از قدرت را در چارچوب آرام سازی فضای سیاسی و احترام به ۱۳ میلیون رای به رقبای خود واگذار کند و یک دولت وحدت ملی تشکیل دهد.

رضا سماواتى در مقاله ای در حیات نو در نقد گزارش تازه رییس دولت و با اشاره به جمله او که گفته "در این انتخابات براى هیچ کس هیچ محدودیتى در اظهارنظر، انتقاد و مدنظر قرار دادن، ایجاد نشده بود" پرسیده مبانى استقرار حاکمیت توسط کدام یک از نامزدها به چالش کشیده‌ شد؟به راستى کدام یک از نامزدها در اظهارنظر از آزادى کامل برخودار و حتى مبانى استقرار حاکمیت را در ۳۰ سال گذشته به چالش کشید؟

نویسنده مقاله حیات نو تاکید کرده آقاى احمدى‌نژاد اذعان دارد که ملت ایران دریافتند این انتخابات کاملا پاک و سالم بود. اگر این چنین است پس دو راهپیمایى میلیونى مردم تهران و اعتراضات مختلف در سطح کشور و الله‌اکبرهاى شبانه مردم توسط چه کسانى انجام شده است؟اگر همه ملت سالم بودن انتخابات را پذیرفته‌اند چرا وزارت کشور با راهپیمایى قانونى معترضان موافقت نمى‌کند تا تعداد اندک آنها براى همگان اثبات شود؟

غیبت هاشمی

روزنامه سرمایه در تیتر اول خود از طولانی شدن غیبت هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه تهران خبر داده و در این باره نوشته: نماز جمعه این هفته تهران به امامت محمد امامی کاشانی برگزارخواهد شد. به این ترتیب آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی برای چهارمین هفته متوالی که می بایست در نماز جمعه شرکت کند، خطیب نماز جمعه تهران نخواهد بود

این روزنامه تاکید کرده : ‏آخرین باری که هاشمی رفسنجانی نماز جمعه تهران را اقامه کرده اول خرداد امسال (۲۲ روز پیش از برگزاری انتخابات) بوده .‏امام جمعه تهران رهبر نظام است که معمولا در چند مناسبت مذهبی یا در مقاطع مهم سیاسی نماز جمعه تهران را اقامه می کند و ‏آیت الله هاشمی رفسنجانی قدیمی ترین امام جمعه موقت تهران است که از ماه های اول انقلاب اسلامی خطیب نماز جمعه بوده است.

تجارت با چین

خراسان در گزارشی نوشته براساس آمارهای رسمی ۱۰درصد کالاهای وارداتی ایران از پارچه گرفته تا سنگ قبر، که معادل ۶میلیارد دلار است از کشور چین وارد می شود. به تازگی حتی صنایع دستی منسوب به اصفهان هم از کشور چین وارد شده که تعطیلی ۳۰درصد کارگاه های تولید صنایع دستی اصفهان را در پی داشته است. گزارشگر این روزنامه تاکید کرده ۹۰درصد بازار لوازم خانگی ایران در تسخیر کالاهای چینی بی کیفیت قرار دارد. به عنوان مثال کولرهای چینی که وارد ایران می شود با استانداردهای انرژی ایران سازگار نیست و واردکنندگان و مسئولان هم به این موضوع توجهی ندارند.

در ادامه گزارش خراسان آمده واردات بی رویه کالاهای چینی و قاچاق آن سبب ورشکستگی تولیدکنندگان داخلی شده است به نحوی که برخی از آن ها تنها با ۲۰درصد توان تولیدی خود کار می کنند. به گفته کارشناسان به دلیل آن که بازار از اجناس چینی بی کیفیت و ارزان قیمت اشباع شده، فرصت رقابت، عرض اندام و امکان تولید با حداکثر توان از صاحبان کارخانجات گرفته شده است. در واقع واردات بی رویه و قاچاق بی حد و مرز کالاهای چینی به بازارهای ایران، کمر تولیدکننده را شکسته است.

آفتاب یزد سرمقاله خود را به ماجرای سرکوب مسلمانان ایغور چین اختصاص داده و به یاد آورده که دو سال پیش در جنجال محاکم فرانسه با دختران مسلمانان محجبه روزنامه کیهان نوشته بود دولت باید از موقعیت مغتنمی که فرانسوی ها در بازار نفتی ما دارند بهره بگیرد و آن ها را مجبور به رعایت دختران محجبه کند.

سردبیر آفتاب یزد با اشاره به اخباری که درباره قرار گرفتن چینی ها در موقعیت بالاتری در صنایع نفت و گاز کشور منتشر شده نوشته : شش سال بعد از رانده شدن اروپائی ها و از جمله فرانسوی ها از صنایع نفت و گاز ایران اکنون دولت چین مشغول بهره‌مند شدن از امتیازات نفتی در ایران است.

به نوشته این مقاله این که اعلام شده شرکت توتال فرانسه در صورت توافق با پیمانکار چین می‌تواند در بخش پایین دستی فاز ۱۱ پارس‌جنوبی و حتی با افزایش سهم خود در بخش بالادستی با شرکت چینی همکاری کند می توان حدس زد هیچ تغییری به مساله نخواهد داد و قاعدتا چینی‌ها که قادربه اجرای مستقل پروژه‌های بزرگ نفتی نیستند ناچار خواهند بود پشتیبانی فنی پروژه را به شرکت توتال بسپارند و به این طریق، هم خودشان به نوایی بـرسند و هم مشکل سیاسی شرکت توتال که با محدودیت‌هایی از طرف دولت فرانسه مواجه است را به این طریق حل کند که شرکت فرانسوی به جای ایران ،‌با چینی‌ها قرارداد ببندد!

آمریکا و روسیه و ایران

کیهان در سرمقاله خود به دیدار رییس جمهور ایالات متحده از شوروی اشاره کرده و نوشته باراک اوباما در تجزیه و تحلیل سیاست خارجی دوره بوش به این جمعبندی رسیده بود که جمهوری خواهان بیش از حد از ابزارهای قدرت ملی آمریکا استفاده کرده و از همراه ساختن دیگران چشم پوشیده اند و این به انزوای بین المللی آمریکا انجامیده است. او طی ماههای اخیر به دنبال ایجاد محوری تحت عنوان «گروه کشورهای همراه» بوده است آمریکایی ها تلاش کرده اند تا به بقیه بباورانند آنچه به نفع آمریکاست به نفع آنان نیز هست! نویسنده سرمقاله کیهان نتیجه گیری کرده مذاکرات مسکو تا آنجا که به حاشیه ها- موضوع سپر دفاع موشکی در اروپای شرقی، ترانزیت نیرو و تجهیزات به افغانستان، بازسازی پیمان استارت ۲، بازسازی روابط روسیه، آمریکا و... - مربوط بوده، پیشرفت هایی داشته است ولی تا آنجا که به موضوع اصلی- ایران - مربوط بوده نتوانسته است آمریکا را به مطلوب خود نزدیک کند.

در پایان مقاله آمده شاید از این رو بود که اوباما لحن اولیه خود درباره روسیه- اینکه ما و شما بخش هایی از جهان متمدن هستیم و با مشکلات مشترکی نظیر تندروی اسلامی مواجه ایم- را کنار گذاشت و در مدرسه عالی اقتصاد روسیه از نیاز دولتمردان روسیه به قانون مداری و جلب رضایت شهروندان حرف زد و آن را شرط بقاء دولت در روسیه معرفی کرد.