آزادی دیپلمات‌های ایرانی و آینده روابط ایران و آمریکا

سفیر ایران در عراق از آزاد شدن پنج دیپلمات ربوده شده این کشور در عراق خبر داده است. خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا، به نقل از حسن کاظمی قمی سفیر ایران در عراق، گفته است پنج دیپلمات ربوده شده ایرانی در عراق ازنیروهای آمریکایی تحویل نخست وزیر دولت عراق شدند.

در ماه ژانویه سال ۲۰۰۷، نیروهای آمریکایی مستقر در عراق به یک ساختمان متعلق به دولت ایران در شهر اربیل، مرکز منطقه کردستان عراق، حمله کردند و پنج شهروند ایرانی را با خود بردند.

نیروهای آمریکایی در حالی دیپلمات های ایرانی را تحویل نخست وزیر عراق دادند که مقامات ایران بلافاصله پس از خروج آنها از شهرهای عراق خواستار آزادی سریع دیپلمات های بازداشتی شان شدند. با وجود آزادی دیپلمات های ایرانی توسط نیروهای آمریکایی ناظران معتقدند تغییر مثبتی در آینده روابط ایران و آمریکا اتفاق نخواهد افتاد.

احمد سلامتیان نماینده سابق مجلس و تحلیل گر مسائل سیاسی معتقد است آزادی دیپلمات های ایرانی پس از دو سال نشان دهنده تقویت یافتن حاکمیت ملی دولت عراق و حاکمیت منطقه ای حکومت خودمختار کردستان است. او در ادامه افزود: "چون هر دو ارگان از ابتدای بازداشت این دیپلمات ها، با آن مخالفت کرده بودند و عملا حضور نیروهای ایالات متحده آمریکا بود که اجازه آزادی را نمی داد. با تقویت حاکمیت این دو ارگان منطقی است که دولت آمریکا به شکلی آزادی را قبول کرده باشد. اما از نقطه نظر ایران و آمریکا به نظر من روندی در خود آمریکا وجود داشته که پرونده های مختلف ایران را با آمریکا از هم تفکیک می کند."

آقای سلامتیان همچنین گفت: "این نشان دهنده جلوتر آمدن این شیوه است که پرونده مربوط به آمریکا و عراق و ایران، پرونده آمریکاو افغانستان و ایران و همچنین پرونده هسته ای و گفتگو های دیگر از هم تفکیک شود."

آزادی دیپلمات‌ها؛ "نشان آمادگی آمریکا برای برقراری رابطه با ایران"

این در حالی است که منصور فرهنگ، نماینده پیشین ایران در سازمان ملل و کارشناس روابط بین الملل، نظر دیگری دارد. آقای فرهنگ معتقد است آزادی دیپلمات های ایرانی دلیلی برای آمادگی دولت آمریکا برای برقراری رابطه با ایران است. او در همین رابطه می گوید: "سال گذشته در عهدنامه امنیتی که بین دولت عراق با آمریکا به امضا رسید، آمریکا متعهد شد ۲۱ هزار نفر از زندانیانی را که تحت نظارت ارتش آمریکا بودند را به دولت عراق تحویل دهد."

"از آن زمان تا کنون هر ماه در حدود ۷۵۰ نفر را تحویل می دهند. اینکه در این زمان خاص درست بعد از انتخابات مساله ساز، دولت آمریکا تصمیم به آزادی دیپلمات های ایرانی می گیرد، به نظر من کوششی است از طرف آمریکا که می خواهد بگوید علیرغم مسائل برسر انتخابات ما آماده گفت و گو هستیم." آزادی دیپلمات های ایرانی در حالی صورت گرفت که چهارشنبه هشتم ژوئن هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت ممکن است ایالات متحده از جامعه بین المللی بخواهد برای وادار کردن رژیم ایران به تغییر روش خود، در وضع تحریم های شدیدتر به آمریکا بپیوندند.

خانم کلینتون همچنین گفته بود در چنین وضعیتی فکر نمی کنم متحد شدن با رژیمی که شهروندانش هم آن را قبول ندارند اقدام هوشمندانه ای باشد.

آقای فرهنگ به تضاد و تناقض در سخنان مقامات آمریکایی در روزهای گذشته اشاره می کند و می گوید: "آخرین سخنان از طرف آقای اوباما بود که گفت ما آماده گفت وگو با ایران هستیم."

"دلیل اصلی اینکه ما صداهای متفاوتی می شنویم این است که ایران هنوز پاسخی به دعوت اوباما برای مذاکرات دو جانبه نداده و در هفته های گذشته به علت نا آرامی ها تبلیغات ضد غربی و آمریکایی نیز افزایش یافته است." دیپلمات های ایرانی در عراق در حالی توسط نیروهای آمریکایی آزاد شدند که در روزهای گذشته باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، از برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی ایران علیه معترضان به نتایج انتخابات انتقاد کرد.

آقای اوباما در عین حال تاکید داشت به عنوان یکی از اعضای گروه ۱+۵ خواستار حل بحران هسته ای ایران از راه مذاکره است.

مقام‌های ایران نیز در روزهای گذشته اعتراضات مردم به نتایج انتخابات را تحریکاتی از جانب آمریکا و کشورهای غربی دانسته اند.

مطالب مرتبط