توافق 'تاریخی' گروه هشت در مورد تغییرات آب و هوا

باراک اوباما

باراک اوباما از توافق تاریخی در اجلاس سران گروه هشت بر سر موضوع تغییرات آب و هوا میان کشورهای صنعتی و اقتصادهای در حال ظهور جهان خبر داده است.

رئیس جمهوری آمریکا گفته است که اکنون هر دو گروه متعهد شده اند که با همکاری هم گرم شدن هوای کره زمین را به حد اکثر دو درجه سانتیگراد محدود کنند.

یک خبرنگار بی بی سی در محل نشست سران گروه هشت می گوید اینکه بزرگترین اقتصادهای در حال رشد جهان مانند چین و هند ضرورت تلاش جهانی برای کاستن از تولید گازهای گلخانه ای را تا سال ۲۰۵۰ پذیرفته اند، اهمیت فوق العاده زیادی دارد.

به گفته او این توافق کشورهای در حال رشد را هم متعهد می کند که مانند کشورهای توسعه یافته در این زمینه عمل کنند.

با این حال گروه هشت نتوانسته است کشورهای در حال توسعه را به پذیرفتن کاهش ۵۰ درصدی تولید گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۵۰ متقاعد کند.

اما خود اعضای گروه هشت، یعنی آمریکا، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، آلمان، کانادا، ژاپن و روسیه توافق کردند که در جهت کاستن ۸۰ درصدی تولید گازهای گلخانه ای تا تاریخ مذکور تلاش کنند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل گفته است که اجلاس سران گروه هشت دستاورد کافی در این زمینه نداشته و می بایست اهدافی را برای سال ۲۰۲۰ هم در نظر می گرفت.

او ضمن استقبال از توافق روز چهارشنبه سران گروه هشت، گفت که رهبران کشورهای عضو این گروه باید اهداف قاطع و میان مدتی برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای در نظر بگیرند.

مطالب مرتبط