موضع مشترک گروه هشت در قبال ایران

Image caption اجلاس گروه هشت روز جمعه 10 ژوئیه به پایان می رسد

در حالی که سران هشت کشور صنعتی جهان، گروه هشت، در جریان اجلاس جاری خود در ایتالیا، در مقابل برنامه هسته ای ایران و کره شمالی موضعی مشترک اتخاذ کرده اند، فشارهای بین المللی علیه این دو کشور را به طور ملموس افزایش نداده اند.

سران گروه هشت در ارتباط با برنامه هسته ای ایران با انتشار بیانیه ای گفتند آنها به یافتن راه حلی دیپلماتیک برای وادار کردن ایران به متوقف کردن غنی سازی اورانیوم و کنترل بلندپروازی های هسته ای این کشور متعهد هستند.

مقام های کاخ سفید گفته اند که گفتگوها در ایتالیا منعکس کننده ناشکیباتر شدن غرب نسبت به دولت ایران بوده و این در حالی است که این نگرانی وجود دارد که ایران به طور مخفیانه در تلاش بوده جنگ افزار اتمی بسازد.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه گفته است که این کشور وضعیت مربوط به ایران را در اواخر ماه سپتامبر بازنگری خواهد کرد.

سران گروه هشت در ارتباط با کره شمالی نیز بیانیه ای صادر کردند و در آن این کشور کمونیستی را به دلیل آزمایش های هسته ای و پرتاب موشک محکوم کردند.

در بیانیه گروه هشت آمده که اقدامات دولت کره شمالی صلح و ثبات منطقه را به مخاطره انداخته است.

بیانیه های گروه هشت درباره دو کشور به طور مشترک حاکی از نگرانی کشورهای عضو از گسترش جنگ افزارهای هسته ای است.

جاناتان بیل، گزارشگر بی بی سی، می گوید دامنه این نگرانی تا اندازه ای گسترده است که آمریکا نیز اعلام کرده در ماه مارس سال آینده میلادی کنفرانسی را برگزار خواهد کرد که موضوع آن امنیت هسته ای است.

یکی از سخنگویان دولت آمریکا گفت که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، بر این باور است که تروریسم هسته ای مهمترین خطر امنیتی برای جهان است که باید فورا به آن پرداخته شود.

در این کنفرانس امنیت و ایمن سازی انبارهای حاوی مواد هسته ای و نحوه جلوگیری از قاچاق این مواد و همچنین دانش هسته ای بررسی خواهد شد.

ایران دستیابی به فن آوری غنی سازی اورانیوم را تحولی بازگشت ناپذیر می داند و مقام های این کشور گفته اند که هر نوع مذاکره با ایران باید این دستاورد را به عنوان یک واقعیت مورد قبول قرار دهد.

خودداری ایران از تعلیق فعالیت های هسته ای و غنی سازی اورانیوم باعث شد شورای امنیت سازمان ملل با صدور چند قطعنامه، تحریم هایی را علیه این کشور وضع کند.

مطالب مرتبط