گروه ۸ خشونت های ایران را تقبیح کرد

اجلاس گروه هشت در ایتالیا
Image caption گروه هشت از سیاست اوباما برای گفتگوی مستقیم با ایران استقبال کرده است

سران گروه هشت با انتشار بیانیه ای "نگرانی جدی" خود را از خشونت های ایران در روزهای پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور اعلام کرده اند.

این بیانیه "دخالت دولت ایران در فعالیت های رسانه ها" و "بازداشت غیرموجه" روزنامه نگاران و اتباع خارجی را غیرقابل قبول دانسته است.

سران هشت قدرت صنعتی جهان در پایان جلسه روز چهارشنبه 9 ژوئیه (17 تیر) خود در ایتالیا همچنین بر ضرورت پیدا کردن راه حل مسالمت آمیزی برای خاتمه تنش هسته ای با ایران تاکید کردند.

این بیانیه از حکومت ایران خواسته است برای پایان دادن به این تنش ها به گفتگو با آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه دهد و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد را به اجرا بگذارد.

فرصت برای گفتگو

موضوع ایران در صدر دستور کار دیدار چهارشنبه بعد از ظهر سران گروه هشت در ایتالیا بود که به گفتگو درباره مسائل جهانی اختصاص داشت.

سران گروه هشت در بیانیه خود ضمن ابراز نگرانی جدی از وضع ایران، خشونت های اعمال شده علیه معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور که "منجر به مرگ شهروندان غیرنظامی در ایران شد را تقبیح کردند."

در این بیانیه همچنین بر ادامه گفتگوها برای پایان دادن به تنش هسته ای با ایران تاکید شده ولی صحبتی از تحریم های بیشتر علیه این کشور نشده است.

نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه پس از اجلاس گروه هشت گفت که سران این گروه در حاشیه اجلاس آتی گروه 20 که اواخر سپتامبر در پیتسبورگ برگزار می شود، پرونده اتمی ایران را مجددا بررسی خواهند کرد.

آقای سارکوزی گفت: "اگر تا آن زمان (در پرونده هسته ای ایران) پیشرفتی رخ نداده باشد، آن گاه در این باره تصمیم گیری خواهد شد."

سران گروه هشت همچنین از سیاست باراک اوباما برای گفتگوی مستقیم با ایران استقبال کردند.

آنها در بیانیه خود گفتند: "ما صمیمانه آرزو داریم که ایران از این فرصت استفاده کند تا با کاربرد دیپلماسی راه حلی مبتنی بر گفتگو برای موضوع هسته ای پیدا شود."

بیانیه گروه هشت همچنین انکار هولوکاست به وسیله محمود احمدی نژاد را محکوم کرده است.

مطالب مرتبط