سازمان آمریکایی خواستار آزادی رهبران بهایی در ایران شد

محفل ملی بهاییان ایران
Image caption اعضای محفل ملی بهاییان ایران از سال هشتاد و هفت در بازداشت هستند

کمیسیون آمریکایی آزادی بین المللی ادیان خواستار آزادی هفت تن از رهبران بازداشت شده بهایی ها در ایران شده است.

این کمیسیون که یک سازمان دولتی است در واکنش به نامه ای که از رکسانا صابری دریافت کرده است، این درخواست را در بیانیه ای که بر روی وب سایت خود منتشر کرده، مطرح کرد.

این هفت نفر از رهبران بهایی های ایران هستند که به اتهام جاسوسی برای اسرائیل در زندان هستند. بازداشت شدگان پنج مرد و دو زن هستند.

رکسانا صابری، روزنامه نگار ایرانی-آمریکایی که به مدت چهار ماه در ایران به اتهام جاسوسی بازداشت بود، در زندان با دو نفر از این افراد هم سلولی بوده است.

خانم صابری در نامه خود به کمیسیون آمریکایی آزادی بین المللی ادیان نوشته است که فشار بین المللی برای آزادی بهایی ها به دولت ایران نشان خواهد داد که نقض حقوق بشر در این کشور، نگرانی بین المللی را به همراه داشته است.

رهبران جامعه بهائیان اواخر اردیبهشت ماه ۱۳۸۷ (اواسط ماه می ۲۰۰۸) در مشهد بازداشت شدند.

متهمان به نام های فریبا کمال آبادی، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، بهروز توکلی، وحید تیزفهم و مهوش ثاب اعضای "گروه یاران" هستند که به گفته مرکز بین المللی بهاییان به امور جامعه بهاییان در ایران رسیدگی می کردند.

دادسرای امنیت تهران این گروه را به "جاسوسی" متهم کرده و گفته است آنها در دادگاه انقلاب محاکمه خواهند شد.

قربانعلی دری نجف آبادی، دادستان کل ایران، نیز این گروه را به "پیوند با اسرائیل"، "جمع آوری اطلاعات"، "فعالیت های نفوذی" و "تخریب پایگاه های اعتقادی مردم" متهم کرده و گفته که خطر آنها برای امنیت ملی محرز است.

اما فعالان حقوق بشر این اتهامات را تلاشی برای محروم کردن بهائیان ایران از حقوق اساسی شان تعبیر کرده اند.

مطالب مرتبط